Az eseményt megnyitó – a házelnököt megbetegedése miatt helyettesítő – Mandur László országgyűlési alelnök megnyugtatónak nevezte, hogy „nemzeti hírszolgálatunk a mai napig teljesíti a hírügynökségi törvény által számára megszabott, szigorú követelményeket, vagyis a gyorsaságot, a pártatlanságot, a pontosságot, a megbízhatóságot és a hitelességet”.
A ház alelnöke külön megemlékezett Kozma Miklósról, az MTI első vezetőjéről, aki több száz fős és külföldi tudósítókat is foglalkoztató, európai színvonalú tájékoztató központtá fejlesztette az intézményt. A sajtó önálló hatalmi ág – mondta Mandur László, arra bátorítva a „névtelen műfaj”, azaz a hírügynökségi újságírás munkatársait, hogy „ne vissza, de éljenek továbbra is e hatalommal”.
Vince Mátyás MTI-elnök beszédében azt mondta: az MTI 115 év után, a nemzeti hírügynökségről szóló, 1996 decemberében elfogadott törvénnyel kiszabadult a kormány irányítása alól. Felolvasta Sólyom László köztársasági elnök írásos üzenetét, amelyben az államfő jelzi: az MTI is osztotta a szabadság, és benne a sajtószabadság sorsát Magyarországon, ám azokhoz a médiumokhoz képest, amelyek közvetlenül a nagyközönséghez szólnak, az MTI-re – legalább is a nyilvánosság előtt – kevesebb figyelem irányult.
A rendezvényen a Magyar Posta általános vezérigazgató-helyettese, Keresztes Péter, ünnepélyesen forgalomba helyezte az MTI alapításának 125. évfordulójára kiadott emlékbélyeget.
teletext.hu
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
