Meglehetősen egyszerű ma a helyzet Magyarországon a „birtokfejlesztési hitel” igénylésével kapcsolatban, ugyanis bármelyik mezőgazdasági termelő folyamodhat érte. Mezőgazdasági termelőnek pedig az a magánszemély vagy egyéni vállalkozó számít, aki a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) illetékes kirendeltsége által kiállított regisztrációs igazolással, illetve regisztrációs számmal rendelkezik.
A regisztrált termelők igényelhetik a támogatásokat is, például a közvetlen földalapú támogatást (SAPS), amely kapcsán a múlt évre vonatkozóan az MVH-hoz benyújtott és feldolgozott kérelmek száma 205 700 volt. Körülbelül ennyi termelő van a köztudatban is, hiszen a SAPS-kifizetések tavalyi csúszásakor az illetékesek többször is hivatkoztak arra: Magyarországon 208 ezer a regisztrált termelők száma, szemben például Csehországgal vagy Szlovákiával, ahol ez tízezres nagyságrendű.
Csakhogy ma Magyarországon összesen 330 ezer regisztrált termelő van. A támogatásban nem részesülő, de regisztrált termelők száma tehát több mint 120 ezer – értesült a Napi Gazdaság. Közéjük tartoznak a beszállítók vagy a raktárral rendelkezők, de szakértők szerint vannak köztük olyan spekulánsok is, akik csak nyilvántartásba vetették magukat és arra a pillanatra várnak, hogy a regisztráció biztosította lehetőséget kihasználják.
Hosszú távon jó befektetés
Utóbbiak folyamodhatnak a kamattámogatásos birtokfejlesztési hitelért is, még akkor is, ha nem folytatnak mezőgazdasági tevékenységet. Ez pedig inkább a tőkebefektetőknek kedvez, akiknek ugyanakkor egyelőre még mindig hosszú megtérülési idejűnek számít a termőföld-befektetés. A türelmesebbek azonban jó üzletet köthetnek, a termőföld ára ugyanis a külföldiek földvásárlási moratóriumának eltörlése után szinte bizonyosan emelkedik majd.
Forrás: Napi Gazdaság
Donald Trump és Benjamin Netanjahu munkavacsora keretében tárgyal
