Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)
A konzervatív zürichi napilap A fehér kereszt szürke zónában című cikkében foglalkozik a svájci nemzeti szimbólumok törvényellenes kereskedelmi használatával.
2005. november 12-én, amikor a Törökország elleni mérkőzés alkalmából a Svájci Labdarúgó Szövetség (SFV) 22 000 nemzeti zászlót osztott ki a berni Stade de Suisse szurkolói között, egy különleges tulajdonsággal rendelkezett: a rudacska és a zászló szövete között látható volt egy szalag, melyen a legfontosabb szponzorok logói voltak olvashatóak, köztük a dán söróriásé a Carlsbergé is.
Aligha hihető, hogy gondolta volna valaki, amikor 1931-ben elfogadták a jogszabályt, ilyen módon éljenek vissza a svájci zászlóval. Ekkor lépett hatályba a nyilvános címerek és egyéb szimbólumok védelméről elfogadott szövetségi törvény.
Már csak ama tény miatt is, hogy a törvény elfogadása óta a keretfeltételek radikálisan megváltoztak, egy a nemzeti szimbólumok felhasználásáról megindított új vitára lenne szükség.
Ilyen változások mutatkoznak például az élelmiszertermelésben is. Ahol példának okáért a Magyarországról importált és Svájcban feldolgozott hal esetében hirtelen 50 százalékos értéknövekedés következik be, mert ez a feltétele, hogy a terméken megjelenhessen a „Produit suisse” felirat. Ezek a körülmények késztették a svájci agro marketingeseket (AMS), hogy új típusú eredet megjelöléssel álljon elő. Ezt eredetileg „Qualité suisse” (svájci minőségnek) nevezték, majd a fogyasztóvédők tiltakozása következtében „Suisse garantie” (garantáltan svájci termékre) átkeresztelték. Ennek a feliratnak kell – közösen a stilizált svájci zászlócskával – garantálnia a fogyasztók számára, hogy a terméket ténylegesen Svájcban állították elő.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Reinhardt Veser Putyin ellenőre című cikkében mutatja az alig 40 éves Gazprom vezért, Dimitrij Medvegyevet.
Dimitrij Medvegyev két olyan hivatalt visel, melynek egy személyben történő egyesítése sokat elárul az orosz politikai élet gyakorlatáról. Ő a gázmonopóliumot birtokló Gazprom felügyelő bizottságának elnöke és első miniszterelnök-helyettes, akinek feladatköre a „gazdasági szabadság, a konkurencia fejlesztés és a monopólium ellenes politika biztosítása.”
Medvegyev feladatkörébe tartoznak „a nemzeti prioritást élvező projektek” is – emögött milliárdos infrastrukturális befektetések, lakásépítés, egészségügy és oktatás területén történő beruházások húzódnak meg. Ez lényegében annyit jelent, hogy Putyin őt bízta meg ezekkel a feladatokkal, mert attól tart, az illetékes minisztériumok az Oroszországban megszokottnak nevezhető módon eltüntetnék és magán vagyonokká alakítanák a fejlesztésekre szánt pénzt.
Az elnök megbízásából ellenőrként került Medvegyev a Gazprom élére is. Amikor 2000 nyarán átvette a felügyelő bizottság vezetését, akkor a konszernt mindenki menedzsereinek önkiszolgáló üzletének tartotta, akik a cég nyereségét a leányvállalatok és résztulajdonlások bonyolult hálózatán keresztül megcsapolták. Együtt a néhány hónappal később a Gazprom elnökséget átvevő Alexej Millerrel, aki egyben a felügyelő bizottság helyettes vezetője, felszámolták ezeket a hálózatokat.
Mindketten – Medvegyev és Miller – Putyint még a pétervári időkből ismerik, amikor együtt tevékenykedtek a város külkapcsolatokért felelős bizottságának vezetésében. Még Putyin ügyvezető elnökké történt 1999. december 31-i kinevezése napján helyettes vezetőként Medvegyev belépett a jelentős hatalommal rendelkező elnöki adminisztrációba.
Az a tény, az elnök bizalmasaival tölti be az állami vállalat kulcspozícióit, jelzi milyen jelentőséget tulajdonít a konszernnek. Az orosz-ukrán gázvitában Medvegyev ellentétben Millerrel a háttérben maradt, ami természetesen nem jelenti azt, hogy az ország egyik legbefolyásosabb személyeként ne játszott volna komoly szerepet az ügyben.
Az orosz média a 40 esztendős férfiban látja Putyin valószínű utódát, ha 2008-ban az alkotmány értelmében a második hivatali ideje lejárta után a jelenlegi elnök már nem jelöltetheti magát. Az elnöki adminisztrációból novemberben történt áthelyezését a kormányzatba e lépés előkészítéseként értékelik.
A Kreml hatalmi játszmáiban Medvegyev az ún. „titkosszolgálati frakció” ellenpontjának számít, ami a Putyin pétervári csoportja mellett az elnök hatalmi bázisának másik oszlopa. Mindkét szárnyat Puytin egyensúlyban tartja, időnként egyik, majd a másik felé tűnik elmozdulni a mérleg. A péterváriakat a piacgazdasági reformok támogatása miatt gyakran nevezik liberálisnak is. Ez azonban tévedés, hiszen Medvegyev is felelős a polgári jogoknak az elmúlt években Oroszországban történt korlátozásáért. Másrészt minden alkalommal hangsúlyozta, hogy olyan stratégiai jelentőségű cégeknek, mint a Gazprom, állami ellenőrzés alatt kell maradniuk.
"Köcsögök, elküldtem a k.rva anyjába" - így beszél Magyar Péter az újságírókról