Az ekhót senki nem ismeri

Annak ellenére, hogy az ekho szabadon választható adózási forma, az érintett társaságok nagy részénél korántsem szabad választás kérdése. A szociális tárcánál vizsgált szerződések 30-35 százalékánál állapították meg, hogy valójában munkaviszony jellegű foglalkoztatást takar.

MNO
2006. 01. 24. 8:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ekhót senki nem ismeri, mert nem akarják megismerni vagy félreértelmezik – fogalmazott a Napi Gazdaságnak nyilatkozva az adózási forma lehetséges terjedését firtató kérdésre válaszolva Zara László, az Adótanácsadók Egyesületének elnöke.

Van olyan cég, amelyik végrehajtási rendeletre vár – holott egy adózási formához nem adnak ki ilyet –, sok helyen nem foglalkoznak a kérdéssel, számos cég pedig egyszerűen kivár. Zara szerint annak ellenére, hogy az ekho szabadon választható adózási forma, az érintett társaságok nagy részénél korántsem lesz az szabad választás kérdése, ráadásul több helyen a ma munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazottak számára is az ekhót „ajánlja” a cégvezetés. Az ő esetükben ez ugyan a közterhek mérséklődésével jár, azonban a juttatásokhoz való jogosultság is csökken ennek következtében – jegyzi meg a szakértő.

A média kivár

Zara úgy véli, nem valószínű, hogy az első félévben rendeződik a színlelt munkaszerződés problémájával érintett társaságok többségénél a kérdés – főként az ekho hatálya alá nem tartozó tevékenységek esetében. A színházaknál csak az új évadra szóló szerződések megkötésekor gondolhatják újra a foglalkoztatást, ami a májusi–júniusi időszakra esik, a médiában pedig egyelőre kivárnak. A szakértő szerint a többi ágazatban nem valószínű, hogy tömegesen mondanának le az adóoptimalizációról, inkább a fekete foglalkoztatás irányába lépnek majd (dacára a beígért fokozottabb ellenőrzéseknek).

A nagyobb létszámú társas vállalkozásokban emellett lehetséges a társasági tagi jogviszony kiterjesztése által megvalósított adóoptimalizáció is – jogi szempontból ez utóbbi eljárás is aggályos lehet ugyan, ennek felderítése azonban jóval nehézkesebb.

Sokan kockáztatnak majd, illetve inkább számolnak a szankció eshetőségével és összegével, minthogy legalizálják az esetlegesen vitatható szerződéseket. Ahol pedig biztosra mennek, és legalizálnak, az a jelenlegi foglalkoztatottak bérének komoly csökkenésével vagy elbocsátásokkal jár majd – állítja Zara.

Szerződésekkel álcáznak munkaviszonyt a szociális tárcánál?

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legutóbb nyilvánosságra került vizsgálata szerint a szociális tárcánál túl magas a megbízási szerződések száma, ráadásul ezek részben jogi, részben a gazdálkodási hatékonyság szempontjából megkérdőjelezhetők. Bihary Zsigmond főigazgató szerint a vizsgált szerződések 30-35 százalékánál állapították meg, hogy az valójában munkaviszony jellegű foglalkoztatást takar. A gondot igazából az okozza, hogy nem feladat- vagy programorientált a finanszírozás, hanem bázisalapú, és nincs normatív alapon meghatározva az egyes feladatok létszámigénye, s a létszámleépítések előtt sem végzik el a szükséges számításokat – nyilatkozta a Napi Gazdaságnak Bihary. Így vált széles körű gyakorlattá, hogy jogi vagy alaptevékenységre, gazdálkodási feladatokra megbízási szerződéseket kötnek. Az ÁSZ által megkérdőjelezett jogviszonyok rendezésére a nyilvánosság (az érintettektől érkező intézkedési tervről, valamint a vizsgálatok eredményéről tájékoztatja az ÁSZ az Országgyűlést) szoríthatja rá a szervezetek vezetőit, szankcionálási lehetőség azonban nincs.

Napi Gazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.