A francia elnök is csatlakozott az unatkozó politológusok és politikai halottak ama csapatához, amely feltétlenül életet kíván lehelni az uniós alkotmányba. Jacques Chirac kedden az európai intézmények reformjára szólított fel, és megismételte egy európai „úttörő” csapat létrehozására vonatkozó korábbi javaslatát.
Frankfurter Runschau (frankfurter-rundschau.de)
A baloldali napilap Mi ma a konzervatív című írásában számol be az általuk szervezett pódiumvitáról, ahol többek között a Berlinben élő Dalos György is részt vett, és megosztotta véleményét a hallgatósággal. Nem hiszem, hogy egyetlen párt az elmúlt kampányban a valóban súlyos problémákkal foglalkozott volna: nevezetesen Németország objektíven súlyos gazdasági nehézségekkel kell hogy szembenézzen. Magyarországon a politikai élet nem sokkal szimpatikusabb – így Dalos, aki szerint a vallásosság ismételt megerősödése Magyarországon, Kelet-Európában nem pusztán divatjelenség. Az emberek tudják, hogy a kommunisták számtalan bűnt követtek el. Képtelenek voltak valamiféle nagyszerű evilági jelent ígérni, azaz ígéreteik könnyen ellenőrizhetőek voltak. Az évtizedek alatt világossá vált, hogy ez nem a paradicsom. Dalos szerint képtelenség visszaadni a politikai szenvedély alapját jelentő hitet. S az udvariasság sem játszik szerepet a magyarországi politikai életben. A konfliktusokat rendkívül brutálisan vívják meg, az üzleteket brutálisan kötik meg, most az eredeti tőkefelhalmozás hihetetlen atmoszférája uralkodik – vélte a magyar író.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap brüsszeli tudósítója Frederike Leibl A CIA-affér fenyegeti a belépést című cikkében számol be az uniós bürokraták pánikszerű ürügykereséséről, hogy elhalaszthassák Bukarest és Szófia EU-tagságát. A titkos európai CIA-kihallgatóközpontokkal kapcsolatos botrány elsődlegesen az EU-tagjelöltek számára hordozhat fatális következményeket – olvasható a lapban. A brüsszeli belügyi biztos, Franco Frattini tegnap megerősítette: amennyiben a vádak beigazolódnak, akkor kemény szankciókkal kell sújtani az érintett államokat. Ez a tagjelölt Románia esetében odáig terjedhet, hogy a „csatlakozási kérelem egyes elemeit felül kell vizsgálni” fogalmazott a komiszár. Arra az újságírói kérdésre, hogy ez a botrány fenyegetheti-e a már eldöntött uniós tagságot, Frattini úgy fogalmazott, előbb szeretné megvárni a január végére várható vizsgálóbizottsági eredményeket. A Blick című lap svájci titkosszolgálati információkra hivatkozva azt jelentette, hogy a CIA 23 iraki és afgán állampolgár kihallgatását végezte egy román légitámaszponton. Calin Popescu-Tariceanu román miniszterelnök a svájci lap tudósításával kapcsolatban „felháborodásának” adott hangot. Egyúttal visszautasított minden olyan spekulációt, miszerint a vádak veszélyeztetnék országa EU-tagságát. Bulgáriában, Macedóniában, Koszovóban és Ukrajnában is léteztek a Blick infromációi szerint titkos CIA-börtönök. Frattini úgy fogalmazott, pontosan meg kell vizsgálni, mennyiben tudtak az egészről az érintett országok kormányai. Nemcsak a tagjelölteknek, hanem az EU-tagoknak is komoly következményekkel kell számolniuk, ha a vádak beigazolódnak. Frattini megerősítette, hogy ezen szankciók köze tartozhat a szavazati jog megvonása az uniós tanácsban.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív napilap „Chirac Európa úttörője” kíván lenni című írásában tudósít arról, hogy a francia elnök is csatlakozott az unatkozó politológusok és politikai halottak ama csapatához, mely feltétlenül életet kíván lehelni az uniós alkotmányba. Jacques Chirac francia államfő kedden az európai intézmények reformjára szólított fel. Közel hét hónappal az európai alkotmányos szerződés francia választók által történt elutasítását követően a diplomáciai testület előtt mondott beszédében elítélte az unió intézményi státus quo-ját, mely „egy helyben topogáshoz és bénultsághoz” vezetett. „Az uniónak demokratikusabb, hatékonyabb és átláthatóbb intézményekre van szüksége”, fogalmazott Chirac, aki a belbiztonságot és az igazságügyi politikát, az unió kül- és védelempolitikáját, valamint a nemzeti parlamentek döntéshozatalokba való szorosabb bekapcsolását nevezte a lehetséges és szükséges területeknek. Chirac ismét felmelegítette a 2000 tavaszán már a Bundestagban eredménytelenül felvetett, „úttörő” csapat létrehozására vonatkozó javaslatát az euróövezeten belül, olyan államokból, melyek az adó- és járulékpolitikájukat szorosabban harmonizálják, s a politikai és gazdasági integrációt is siettetik. A német–francia ipar- és innovációs politikát további érdeklődő partnerekre is kiterjeszthetik, szintén azzal a céllal, hogy úttörő csapat jöjjön létre. Az energiapolitikában Chirac európai kezdeményezéseket szeretne látni, tekintettel az üvegházhatásra és a közelgő „posztolajidőszakra”. Angela Merkel német kancellár visszautasította Chirac óhaját, hogy megkerülhessék az újabb európai alkotmányvitát. Merkel szerint lehetetlen az alkotmány egyes elemeit hatályba helyezni, míg másokat elhagyni anélkül, hogy tudni lehetne pontosan, mi a folyamat végcélja. Ráadásul Chirac javaslata ellentmond a német és az elnökséget adó osztrák szándéknak is, miszerint nem szabad új törésvonalakat létrehozni az unión belül, és az új tagokat, valamint Nagy-Britanniát is be kell vonni a döntési folyamatokba.
Összeverték a románok, mert magyar - videó