A listás önkormányzati képviselők számának 25 százalékos csökkentését javasolja az MSZP. Pál Tibor, a nagyobbik kormánypárt önkormányzati munkacsoportjának tagja az InfoRádióban azt mondta, elképzelhetőnek tartják azt is, hogy az ősszel megválasztott helyhatósági képviselők mandátuma ötéves legyen. Korábban egyébként a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége azt javasolta, hogy a jövőben ne egy évben legyen a helyhatósági és az országgyűlési választás.
„Amennyiben van egy konszenzus, akkor elképzelhető lenne, hogy alkotmánymódosítással azt fogadja el a parlament, hogy a 2006-ban választott önkormányzati képviselőket és polgármestereket ne négy évre, hanem öt évre válasszuk„ – fogalmazott Pál Tibor. Hozzátette: az egyszeri ötéves ciklus után az önkormányzati képviselők és polgármesterek mandátuma újból négy év lenne. Jauernik István, a munkacsoport vezetője kifejtette: annak nem látják a lehetőségét, hogy a most hivatalban lévő képviselők és polgármesterek mandátumát hosszabbítsák meg. Emlékeztetett rá, hogy Szita Károly, a Fidesz országgyűlési képviselője sem tartotta ezt lehetségesnek.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere egyébként fentiekre úgy reagált: csak az önkormányzati rendszer pénzügyi és hatásköri reformjának végrehajtása után lehet arról beszélni, mikor legyenek az önkormányzati választások – írja a teletext.hu. A politikus megjegyezte azt is: a Fidesz számára elfogadható az az elv, hogy a kormányzati ciklus felében legyenek az önkormányzati választások, és elviekben támogathatónak nevezte azt is, hogy az önkormányzati képviselőket és polgármestereket öt évre válasszák, de csak a reformok végrehajtása után – tette hozzá.
Szita Károly kitért arra is, hogy a parlamenti és önkormányzati mandátumok számát ugynacsak rendezni kell.
(InfoRádió, teletext.hu)

Bóka János: Magyarországnak az antiszemitizmus elleni küzdelemben feladata és felelőssége van