Egy év óta másodszor, 2002 eleje óta nyolcadik alkalommal sikerült az ellenzéknek élre törnie a médiabeli megjelenések, szereplések általában a kormánypártok által dominált versenyében: 2005 novemberében–decemberében a Fidesz ellenzékből is képes volt arra, hogy kizárólag a jövő, a változás ígéretével napirenden tartsa a saját javaslatait – derül ki Török Gábor elemzéséből. A politológus a Vision Consulting havonta publikált „politikai napirend”-felmérését elemezte a Magyar Hírlapban.
A kutatás alapját képező, naponta rögzített adatbázis a magyar média által exponált legfontosabb témák keresésére alkalmas. A felmérés azokat a politikai pártok és szereplők által érintett, a média által napirenden szerepeltetett ügyeket vizsgálja, melyek vezető hírként jelennek meg.
Ki ért egyet még jobban?
Ha képesek lennénk arra, hogy 2004 decemberéből szemléljük 2005 decemberének belpolitikai eseményeit, nehezen értenénk, hogyan változhatott egy év alatt ekkorát a világ. Bár a főszereplők ugyanazok, az általuk eljátszott két darab műfaja alapvetően különbözik. 2004 utolsó hónapjában éles szembenállás jellemezte a magyar politikát, a kettős népszavazás ügyében az MSZP és a Fidesz ellentétes tartalmú érvei csaptak össze, a felek pedig kölcsönösen kétségbe vonták a másik jóhiszeműségét, elkötelezettségét. Ehhez képest 2005 végén már-már boldog békeidőket élt a magyar politika, a versengő pártok egymást túllicitálva akarták elérni ugyanazokat a célokat, megoldani ugyanazokat a feladatokat. Bármit is vetett fel az egyik oldal, a másik rögtön lelkesen támogatta, majd saját „népboldogító” javaslatával erősítette meg – írja Török Gábor, hozzátéve: már a 2002-es választási kampányban is feltűnő volt a tartalmi viták, az alternatív elképzelések hiánya, az elmúlt négy évben pedig egyre inkább jellemzővé vált, hogy a felek nem a mondanivalóban, a programokban, hanem a témák meghatározásában kerülnek konfliktusba.
Az MSZP megjelenése a magyar médiában gyakorlatilag állandó jelleggel, gyakran toronymagasan előzte meg a konzervatív pártokét – derül ki a Vision Consulting táblázataiból. A nagyobbik kormánypárt médiaszereplését jóval kisebb arányban követi a Fideszé, mely 2004 végén és 2005 nyarán tudta csupán megközelíteni vetélytársát e mutatóban, míg általában a két nagy alatt szerepel az SZDSZ és az MDF. Az SZDSZ neve a 2002-es választások után a Fidesznél is gyakrabban forgott a magyar médiában, ezt viszont a liberális párt csak 2004 második felében tudta egy rövid időre megismételni.
Ígéret és cselekvés
Nehéz arra a kérdésre is válaszolni, hogy vajon melyik oldalnak kedvezőbb, ha a választásokig hátralévő időszakban a decemberben tapasztaltak maradnak az irányadók. A kompetenciavitákban általában a kormányoldal indul a kedvezőbb helyzetből, hiszen amikor „cselekvésversennyé” fordul a politika, azok, akiknek lehetőségük van a szakpolitikai változtatásra, azaz tettekkel is demonstrálhatják hozzáértésüket és elkötelezettségüket, értelemszerűen eleve jobb pozícióból rajtolnak – vélekedik a politológus. Novemberben és decemberben azonban a Fidesz ellenzékből is képes volt arra, hogy kizárólag a jövő, a változás ígéretével napirenden tartsa a saját javaslatait, és várható, hogy a választások közeledtével strukturális okokból még fontosabbá válnak a mondatai. Az ellenzéki párt a vezető hírekbe kerülő megszólalások terén is egyre közelebb jutott a nagyobb kormánypárthoz, ráadásul decemberben a párt elnöke, Orbán Viktor rekordszámú napirendi megjelenést produkált – tér át Török az egyes szereplők médiabeli megjelenését bemutató felmérésekre.
2005 decemberében Gyurcsány Ferenc szerepelt a legtöbbet, a híradások 20 százalékánál is magasabb arányban, míg Orbán Viktor 15 százalék feletti szerepléssel „szorította meg” ellenfelét. A két „legerősebb” után a mezőny az 5 százalékos margó alatt folytatódik: Kuncze Gábor vezeti ezt a kategóriát, s Gál J. Zoltán kevéssel maga mögé utasítja Kóka Jánost és Rogán Antalt. Dávid Ibolya neve szintén az 5 százalékos megjelenési küszöb alatt szereplő politikusok között található.
Forrás: Magyar Hírlap
Ennyi volt, Zelenszkij döntött a távozásról
