Folytatódó vandalizmus Franciaországban

Alig oldották fel Franciaországban a rendkívüli állapotot, újabb vita robbant ki a közbiztonságról a „vandálvonat-botrány” kapcsán. Nicolas Sarkozy „nulla toleranciát” ígért a fiatalkorú bűnözőkkel szemben – cikkezik a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Die Tageszeitung interjút közöl Wielfried Huismannal, a Kennedy gyilkosságról szóló dokumentumfilm rendezőjével, aki úgy véli, filmje a legfontosabb kérdésre választ ad.

2006. 01. 07. 10:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Michaela Wiegel A szükségállapot után a „vandálvonat-botrány” című párizsi keltezésű írásában foglalkozik a terrorizált társadalommal és az egyre tehetetlenebb rendfenntartó szervekkel.

Alig oldották fel Franciaországban a rendkívüli állapotot, újabb vita robbant ki a közbiztonság kérdéséről az ún. „vandálvonat-botrány” kapcsán. Randalírozó fiatalok bandája Marseilles elővárosában 600 utazót terrorizált a Nizzából Lyonba tartó vonaton. Amint az állami vasúttársaság, az SNCF néhány napos késéssel megerősítette: közel 100 fiatal a Saint Raphael állomás után birtokába vette a vonatot és az utasokat erőszakkal fenyegetve kirabolta, több fiatal nőt szexuálisan zaklatott, s legalább egy tucat fülkét feldúlt.

A belügyminiszter válaszként egy 1000-1500 rendőrből álló nemzeti vasútrendőrség létrehozását helyezte kilátásba, e szervezetnek kellene a távolsági szerelvények utasait megvédenie. Sarkozy szerint e vasútrendőrségnek még az idén bevethetőnek kell lennie. Egyúttal „nulla toleranciát” ígért a fiatalkorú bűnözőkkel szemben, azonban bírálta a mostani jogszabályokat is, melyek a kiskorú bűnelkövetőkkel szemben elviselhetetlenül megértőek. A miniszter csütörtökön meghívta magához a belügyminisztériumba a bandák áldozatait, ahol ígéretet tett a történtek kíméletlen kiderítésére.

Sarkozy kísérletet tett televíziós fellépésében, hogy elterelje a figyelmet a rendőrség és az SNCF biztonsági embereinek csődjéről, akik egyeztetési hibák miatt a sorsukra hagyták az említett távolsági vonat utasait, annak ellenére, hogy a nizzai rendőrség óvott a részeg fiatalok randalírozásától.

Mint az csak később, csütörtökön nyilvánosságra került, a marseilles-i elővárosok szociális negyedeiben élő fiatalok már szilveszter éjszakáján feltűntek a rendőröknek, amikor megérkeztek a nizzai pályaudvarra. Számos ülést hasítottak fel késsel és egy utas feljelentést tett rablás miatt. A nizzai rendőrség 70 fiatal személyazonosságát ellenőrizte, akik közül 22-t rövid időre őrizetbe is vett, de néhány óra múlva őket is szabadlábra helyezte. Az új esztendő reggelén rendőrök kísérték a Nizzából kigördülő vonatot, de háromnegyed óra múlva Saint-Raphaelnél kiszálltak.

A legtöbb utast láthatóan annyira megfélemlítették a randalírozók, hogy csak töredékük mert feljelentést tenni. A rendőri vezetés bírálta az állami vasúttársaság reklámakcióját, mely szinte fillérekért, 1,20 euróért tette lehetővé az utazást és szinte a vonatokra csábította a randalírozókat.

Az egyre növekvő erőszakra a jobboldali-polgári kormány eddig nem talált más választ, mint a rendőrség erőinek megerősítését. Nem sokkal korábban javasolta Gilles de Robien oktatási miniszter rendőrőrsök létrehozását különösen problémás övezetekben fekvő állami iskolákban. Egy rendőrőrsnek kellene a tanárok biztonságérzetét növelnie és az erőszakra hajlamos diákokat a garázdaságtól elriasztania. Javaslatával a miniszter egy művészettanár súlyos megsebesítésére reagált, melyre egy a Párizs elővárosában Etampes-ban fekvő szakiskolában került sor. A tanárnő, aki még mindig orvosi kezelés alatt áll, pert kíván indítani az iskolákat felügyelő hivatal ellen, mert az elhanyagolja a tanárok védelmét a mindennapossá váló támadásokkal szemben.

Die Tageszeitung (taz.de)

A radikális berlini baloldali napilapban Bernd Pickert „A legfontosabb kérdés most megválaszolásra került” címmel készített interjút a tegnap este az ARD-n, a Kennedy gyilkosságról bemutatott dokumentumfilm rendezőjével, Wielfried Huismannal.

A film rendezője szerint azért csak most kerül napvilágra az igazság, mert a korábbi nyomozásokat, politikai nyomásra vagy más okból túl gyorsan befejezték.

Huismann úgy véli, a konfliktus Kennedy és Castro között nem értelmezhető pusztán politikai kategóriákban. Mert mindkettő hasonlít abban, hogy érzelmektől túlfűtötten, szenvedélyesen és arrogánsan cselekedtek, mert mindketten magukban látták azt a fiatal hőst, aki ugráltathatja a világot. Valószínűleg Oswald megmentette Castro életét – mert az új elnök Lyndon B. Johnson egyik első lépése volt, hogy a Kuba elleni titkos háborút és a kubai diktátor meggyilkolásának programját leállította.

Huismann bevallja, hogy eleinte ő is arra gondolt – nem utolsó sorban Oliver Stone híres filmjétől inspirálva – , hogy jobboldali csoportok és CIA állhat a gyilkosság hátterében. A tények azonban megváltoztatták ezt a feltevést, többek között pl. a bűnügytechnikai vizsgálatok, melyek valószínűsítik, hogy csak egy lövész volt: Lee Harvey Oswald, de nincs gyilkosság indítóok nélkül.

A film elkészítésének kiindulópontját James Hosty-val, egy egykori FBI ügynökkel készített interjú jelentette, aki részt vett Lee Harvey Oswald kihallgatásánál. Ő mesélte, hogy Oswald a kihallgatás során a legnagyobb nyugalommal viselkedett, egészen addig amíg a merénylet előtt nyolc héttel Mexikóban eltöltött hat napjára terelődött a szó. Oswald ekkor szabályosan összeomlott, innen tudta Hosty, hogy a nyom Mexikóba vezet.

Huismann szerint Kennedy utóda viszonylag gyorsan rájött arra, hogy a kubaiak állnak a merénylet mögött. Johnson határozta meg azt a vonalat is, ameddig bizonyos adatok kiszivároghatnak, mert attól tartott, azon túl már a világpolitikai folyamatokat képtelenség lesz ellenőrzés alatt tartani. Az igazságügyminiszter és a titkosszolgálatokat koordináló Robert Kennedy mindenekelőtt azért volt benne a tények eltusolásában, mert attól tartott, minden kiderülhet a Kennedyek illegális Kuba elleni akcióiról. Ezért számoltak fel akkor számos nyomot, s ez az eltusolási kísérlet vezetett oda, hogy sokan hiszik azt még ma is, a CIA is benne volt a merényletben.

Huismann szerint ugyan filmje számos részletkérdést nyitva hagyott, azonban a legfontosabb kérdésre – ki állt a Kennedy gyilkosság hátterében – most végre sikerült választ adni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.