Gyurcsány Ferenc szerint az államigazgatási karnak és vezetőinek nem az a dolguk, hogy „a Magyar Szocialista Párt választási törekvéseit közvetlenül szolgálják, hanem egyetlenegy dolguk van: a kormány jogszerű, és az országot, az emberek problémáit megoldani szándékozó politikáját támogassák” – jelentette ki a miniszterelnök a Magyar Rádiónak adott interjújában, hozzátéve: „ezentúl pedig pártpolitikai mérlegelésnek nincsen helye sem akkor, ha egyik, sem akkor, hogy ha másik párttól jön ilyenfajta megkeresés”.
A kormányfő közölte: a kormánynak a mindennapi feladatokkal kell foglalkoznia kampányidőszakban is. – A kormánynak egészen addig a pillanatig kell, hogy felelősséget vállaljon az országért, amíg át nem adja a kormányzást egy újonnan megalakuló kormánynak, legyen annak a miniszterelnöke Gyurcsány Ferenc, vagy hívják másnak a miniszterelnököt, a kormánynak végig erre kell alapvetően koncentrálni – magyarázta, megjegyezve: „ettől elválik az, hogy mi természetesen pártpolitikusok is vagyunk, és a kampányban politikai alternatívákat fogunk megtestesíteni”. Gyurcsány szerint kampány nem attól van vagy nincs, hogy a köztársasági elnök kiírja a választást, és jogilag elkezdődik a kampányidőszak; mindenki megpróbálja a maga igazáról nagy nyilvánosság előtt meggyőzni a választókat, függetlenül attól, hogy ezt kampánynak hívjuk vagy sem – mondta.
Sólyom László újévi beszédével kapcsolatban – melyben az államfő arra kérte a magyar pártokat, hogy eredményeiket tárják a közvélemény elé, és ne okozzanak botrányokat, ne is foglalkozzanak ezekkel, Gyurcsány Ferenc kijelentette: nem emlékszik arra, hogy az elmúlt időszakban az MSZP foglalkozott volna más pártokkal. – Azt mondja (az MSZP), ha valakinek olyan véleménye van politikai riválisairól, mint amit egy most készülő, minden háztartásba eljuttatni szándékozott lapban lehet látni, amit úton-útfélen reklámoznak, akkor talán ne bújjon egy civilnek mondott szervezet mögé, ha egyébként ezer jele van annak, hogy a mögött valamelyik párt áll. Ezt jó, ha elmondja – jelentette ki a miniszterelnök.
Az ár- és belvízi helyzettel kapcsolatban a kormányfő elmondta: nincs közvetlen árvízveszély. Megjegyezte ugyanakkor, hogy ha a Duna vízgyűjtőjén hirtelen kezd elolvadni a nagy mennyiségű hó, illetve ezzel egyidőben újabb csapadék hullik kora tavasszal, a tavalyihoz hasonló mértékű árvízkockázattal és gondokkal számolhat az ország, de az árvízi kihívással meg fogunk küzdeni – jelentette ki. A miniszterelnök szerint a belvízi helyzet nehezebb, mert az ország közel 80 százalékában „a talajvízzel való telítettség már eleve 100 százalékos”. Közölte, hogy a szükséges beavatkozásokhoz kellő pénzt rendelkezésre bocsátották, és létrehozták azokat a megyei és országos irányító és koordinációs hatóságokat, amelyek ezt a munkát elvégzik. – Őszintén mondom, a belvízből komoly gondjaink, bajaink lehetnek, ezért inkább előre cselekedtünk, mintsem hogy majd utólag kelljen szemrehányást tenni magunknak – mondta.
A stratégiai gáztározók építésével kapcsolatban Gyurcsány Ferenc úgy nyilatkozott: „mi döntjük el: fektetünk-e abba pénzt, adófizetők pénzét vagy más pénzt, hogy építünk ilyen tárolókat, ezek százmilliárdos nagyságrendűek, ezt ingyen nem adják, csak mi tudjuk megépíteni. Vagy megépíttethetjük befektetővel, privát befektetővel, akkor meg a megtérülést kell kifizetni a gáz árában”. Hozzátette ugyanakkor: ilyen kérdés közvetlenül nincs napirenden. – Mert ilyenkor aztán könnyen jönnek, hogy azt mondta a miniszterelnök, hogy gázáremelés lesz, mondom, hogy nem lesz gázáremelés, de el kell kezdenünk dolgozni azon, hogy Magyarország ne csak akkor ijedjen meg, amikor úgy tűnik, hogy bizonytalan a gáz szállítása, hanem akkor is legyen észnél, mikor előre kell gondolkodni. Most 4-5 évre előre gondolkodunk, abban a törvényben, ami a parlament előtt van, előrehozzuk azt a határidőt, ameddig ezeket a stratégiai tározókat meg fogjuk építeni – mondta a miniszterelnök, akihez – mint azt megírtuk – tegnap nyílt levélben fordult Áder János (Fidesz), választ várva arra: lesz-e, és milyen fogyasztói csoportnál gázáremelés. E levélre azonban Gyurcsány Ferenc nem tért ki.
Hamarosan megkezdődhet a csődbe jutott utazási iroda utasainak kártalanítása
