A kormányzati szervezetrendszer átszabásának egyik kardinális pontja a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) „átfazonírozása” – derül ki abból az anyagból, amely a kormányzati szervezetrendszer modernizációját tartalmazza. A javaslat a „szelídített” angol kabinetrendszert preferálná. Eszerint a 2006-os választások után a MeH nem minisztériumként, hanem kormányhivatalként működne. A kormány és a miniszterelnök komplex hivatalai szervezeteként funkcionálna, s feladata lenne a központi közigazgatás-fejlesztés, az EU-val való koordináció, és az érdekképviseletekkel, a civil szférával is kezelné a kapcsolatot.
A másik kulcskérdés a gazdasági tárcák között a feladatok újraosztása. Bár a dokumentum felveti egy gazdasági csúcsminisztérium létrehozását a Pénzügyminisztérium és a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium egybegyúrása révén, mégis inkább azt a változatot támogatná, amelyben három tárca osztozna a feladatokon. A mostani PM-et Költségvetési és Kincstárügyi Minisztériummá alakítanák, költségvetési tárcaként funkcionálna, megvalósítva az államháztartási reformot. A Gazdaságfejlesztési Minisztérium a vállalkozásfejlesztés és beruházásösztönzés központja lenne, a „napi” ügyekkel és a szakhatósági feladatokkal pedig a Gazdasági Infrastrukturális Minisztérium és kormányhivatalok foglalkoznának.
Az alapváltozat szerint 12 tárca lenne a ciklus elején, a négyéves periódus végére kellene eljutni a tíz minisztériumhoz. A radikálisabb verzió viszont már az elején tíz tárcával számol. Előbbi értelmében a rendészeti ügyek a mostani Igazságügyi Minisztériumhoz kerülnének. A foglalkoztatáspolitikai, valamint az informatikai tárca beolvadna a Gazdaságfejlesztési Minisztériumba, az oktatásit és a kulturális tárcát összevonnák. A radikális verzió szerint az egészségügyi és a szociális területből gyúrnának egy tárcát, a gazdaságfejlesztésihez pedig hozzácsapnák az infrastrukturális minisztériumot. A központi közigazgatási szervek kormányhivatali jogállásban tevékenykednének, számukat megfeleznék.
Ennek eredményeként két éven belül 20, radikális esetben pedig akár 30 százalékos költségmegtakarítást lehetne elérni. A költséglefaragásra ezen túl a háttérintézmények számának drasztikus csökkentése, az egységes vagyongazdálkodás és a leépítések, átcsoportosítások teremtenének lehetőséget.
(Forrás: Világgazdaság)
Szén-monoxid-mérgezés gyanújával vittek kórházba egy embert
