Lenta.ru
Kifogásolják ügyvédei Mihail Hodorkovszkij fogva tartásának körülményeit, ugyanis a Szibériában büntetését töltő volt olajmágnás nem foglalkozhat tudományos munkával, pedig több doboz könyvvel felszerelkezve jelent meg az intézményben. A nagy tervek helyett Hodorkovszkij a börtön vezetőinek utasítására most inkább kesztyűket varrogat nap mint nap, és ezzel elveszi a rászoruló raboktól a kereseti lehetőséget. Mellesleg a Krasznokamenszk melletti JaG 14/10-es börtöntelepen ezer emberből mindössze 170 fő dolgozhat, mert a munkalehetőség igen gyér az intézmény falai között. Az üzletember napi hat órát dolgozik, szabadidejét pedig a könyvtárban tölti. Rajta kívül más senkit nem érdekel ez a fajta kikapcsolódás. Natalja Tyerehova, Hodorkovszkij krasznokamenszki ügyvédje szerint raboskodó védence leginkább az információhiánytól szenved. Az elítélt csak helyi újságokat kaphat, a központi napilapokat pedig legfeljebb társaitól kérheti kölcsön.
Rian.ru
Ausztria azt tervezi, hogy amint rákerül a sor az Európai Unió soros vezetői tisztségében, speciális menekültközpontokat hoz majd létre a menekülteknek Afrikában és Ukrajnában. Lise Prokop belügyminiszter közölte: az illegális migránsok kérdése rendkívül összetett, ezért a megoldását szakaszokban kell végrehajtani. A Kárpátinfo korábban közölte, hogy 2005-ben az Állami Határőrszolgálat 16,5 ezer illegális migránst fogott el az államhatárok közelében. Közülük 6346-ot visszaküldtek a hazájukba. Az UA-Reporter internetes kiadvány szerint 2004-ben 9074 menekültet tartóztattak fel, 4407-et kitoloncoltak, és visszaküldtek a hazájukba. A legtöbb bevándorló a Független Államok Közösségének országaiból származik: Moldáviából, Csecsenföldről és Grúziából, továbbá még távolabbi országokból – többek között Kínából és Pakisztánból. Tavaly 3000 moldáviai állampolgárt tartóztattak fel Ukrajnában, míg 2004-ben csak ezret.
Obozrevatel.com
Bosszút áll Ukrajna Oroszországon, amennyiben hamarabb sikerül belépnie a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO), mint az oroszoknak – véli egy gazdasági elemző. Igor Burakovszkij szerint ha Ukrajna megelőzi a Vlagyimir Putyin vezette államot, úgy mint a WTO teljes jogú tagja, később saját feltételket támaszthat az oroszok belépésével kapcsolatban. Jurij Jehanurov ukrán kormányfő korábban kijelentette: ha Oroszország csatlakozik a WTO-hoz, akkor Ukrajna soha nem fog tag lenni. Hozzátette: „nagyon egyszerű a feladat: Oroszország előtt kell csatlakoznunk, és képesek vagyunk erre„. A kormányfő szerint ha aláírják a kereskedelmi egyezményt az Egyesült Államokkal, az segítheti Ukrajnát a más államokkal folytatott tárgyalásokban. A mai napig Ukrajna 38 kétoldalú megállapodást írt alá annak érdekében, hogy bekerüljön az árupiacra és a kereskedelembe. Ukrajna csatlakozásának egyik feltétele, hogy aláírja az egyezményt az USA-val és Ausztráliával. Az ukrán elnök szerint Ukrajna WTO-tagsága nagymértékben javíthatja az ország jólétét. Viktor Juscsenko emlékeztetett: a WTO-nak most 148 ország tagja, és 95 százalékos a nemzetközi kereskedelemben való részesedése.
Orbán Viktor: A Tisza párt egy digitális blöff
