Nyomoznak az egyiptomi fax ügyében

Egy harvardi történész szerint Irak demokratizálása csak tovább élezi a közel-keleti feszültségeket – írja a Die Welt. A svájci Blick közlése szerint nyomozás indul az európai CIA-börtönökkel kapcsolatos egyiptomi faxot publikáló Sonntags Blick, illetve az ismeretlen kiszivárogtató ellen. A Bild az FDP-elnök és barátja „házasságával” foglalkozik.

2006. 01. 10. 7:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (welt.de)

Irak felszabadítása és demokratizálása csak tovább élezi a közel-keleti feszültségeket – írja a konzervatív német napilapban Niall Ferguson. A Harvardon tanító történész szerint az az erőszak, amely ma a Közel-Keletet uralja, lényegében megegyezik azzal, amely a XX. században Európát darabokra szaggatta. Ferguson így foglalja össze a térségben uralkodó rendkívüli erőszak okait: az etnikai nyugtalanság, a gazdasági kiegyensúlyozatlanság és a birodalmak szétesése.

A második világháborút követő amerikai dominancia a térségben a vahabizmushoz (Szaud-Arábia) és a cionizmushoz (Izrael) fűződő különleges washingtoni kapcsolatra épült. Annak ellenére, hogy sikerült a szovjet befolyást a térségben korlátozni, az Egyesült Államoknak folyamatosan gondot okozott a béke megőrzése. Számos háború zajlott le a Izrael és az arab államok között. A csatatereken elszenvedett vereségeket követően az arabok a terrorizmus irányába fordultak, annál is inkább, mert Irán az 1979-es forradalommal kivonta magát Washington ellenőrzése alól, és a térségre leselkedő legfontosabb fenyegetéssé vált – idézi fel a történész.

Az iráni forradalmat követően az amerikaiak hatalmi játszmájukban Szaddámra, mint hasznos ellensúlyra tekintettek. E koncepció hiányosságai következtében az úgynevezett neokonzervatívok stratégiaváltást hajtottak végre, és a „demokratikus béke” teóriájához fordultak. Ez abból a feltételezésből indul ki, hogy két demokrácia sokkal kisebb valószínűséggel fog háborúzni, mint két diktatúra, vagy egy demokrácia és egy diktatúra. Ebből arra a következtetésre jutottak, hogy egy demokratikus Közel-Kelet egyúttal békésebb is lenne.Még ha az elmélet igaz is lenne, és Irakot sikerülne demokratizálni, akkor is számos nem demokratikus állam venné körül az országot, többek között Szíria, Szaúd-Arábia, Irán. Ráadásul a fenti elmélet nem számol azzal, hogy hány állam hullott a sikeres demokratizálás után polgárháborúba – jegyzi meg Ferguson – , hiszen a „demokrácia” nyilvánvalóvá tette Irakban a síiták, kurdok és szunniták közötti szakadékokat. Így könnyen lehet, hogy a folyamat nem demokratikus békével, hanem demokratikus háborúval ér véget, mert a kurdok fegyvert ragadnak a függetlenségükért. A szunniták ugyanezt teszik, hogy biztosítsák az uralmukat a nagyobb lakosságszámú, olajban gazdag síita tartományok felett.

Bizonyos értelemben az iraki polgárháború első lövései már eldördültek, és könnyen lehet, hogy Irak ugyanolyan polgárháborús fészekké válik, mint a hetvenes évek végi Libanon, csak éppen nagyobb és még véresebb lesz. Ez később regionális konfliktussá alakulhat, főként ha Irán hittestvérei oldalán beavatkozik. Ha lehet a XX. századi Európa tapasztalataihoz hasonlítani a jelenlegi Közel-keleti helyzetet, akkor most minden előfeltétel rendelkezésre áll, hogy az egész Közel-Kelet lángra lobbanjon. Az egyetlen „jó hír”, hogy elsőként a demokratikus béke elmélete válik füstté – írja Ferguson.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

Guido Westerwelle FDP-elnök és barátja esetleges „házasságát” boncolgatja a német bulvárlap. Mint írja, Westerwelle balkezének gyűrűs ujján egy különleges ékszer látható. Ez nyilvánvalóan tudatos jelzés az FDP elnökének részéről, aki hosszabb ideje él együtt az aacheni sportmenedzserrel, Michael Mronzcal. A Bild úgy tudja: a pár együtt töltötte az év végét Egyiptomban, nyíltan vállalva partneri kapcsolatukat.

Blick (blick.ch)

A svájci bulvárlap az európai CIA-börtönökkel foglalkozó egyiptomi faxszal foglalkozik, mely – mint írják – láthatóan megijesztette a kormányt. Ahelyett azonban, hogy a dokumentum tartalmával foglalkoznának, megkezdődött a kiszivárogtató személye utáni kutatás. A lap felteszi a kérdést: az amerikaiaktól való félelmében hallgat a kormány?

Mint azt már megírtuk, a Sonntags Blick egy, a svájci hírszerzés által megszerzett faxot közölt. Az egyiptomi külügyminiszter és az ország londoni nagykövete közötti üzenetváltásban az áll: 23 irakit és afgánt tartanak fogva Constanza közelében, és kihallgató központok vannak Ukrajnában, Koszovóban, Macedóniában és Bulgáriában is.

Moritz Leuenberger kormányfő a hírrel kapcsolatban kijelentette: a kabinetnek szerdán feltétlenül meg kell tárgyalnia az esetet. Micheline Calmy-Rey külügyminiszter hétfőn a külügyi bizottság előtt úgy fogalmazott „Ez az indiszkréció egy igen rossz startnak számít az Egyesült Államokkal most kezdődő szabadkereskedelmi tárgyalásokon”.

A lap egyik másik tudósításában arról számol be, hogy a Sonntags Blickben közölt lehallgatási jegyzőkönyv miatt a svájci katonai ügyészség nyomozást indít. A nyomozás egyrészt a jegyzőkönyvet publikáló Sonntags Blick, másrészt az ismeretlen kiszivárogtató ellen indul – nyilatkozta az ügyészség szóvivője Martin Immenhauser. A nyomozás elsődlegesen a lap főszerkesztőjére, Christoph Grenacherre, valamint arra a két újságíróra koncentrál, aki a faxot publikálta és részletes magyarázatokkal látta el.

A vád szerint hadititkot sértettek, ami öt év fegyházzal, vagy három év börtönnel büntethető.

Formálisan egyelőre csak előzetes vizsgálatról van szó. Egy másik eljárás során – ahol egyelőre ismeretlen személy ellen nyomoznak – kívánja a katonai ügyészség kideríteni, miként jutott el a lehallgatott egyiptomi fax a Sonntags Blick szerkesztőségébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.