A volt miniszterelnök bejelentése szerint a párt által életre hívott konzultáción kiderült, manapság az egészségügy helyzete az egyik legégetőbb kérdés. Mint mondta, napjainkban az emberek félelemmel tekintenek az orvosi ellátások jövőjére, és hogy ki tudják-e fizetni a gyógyszerek árát. A Fidesz kormányra kerülése után a romló egészségügyi helyzet miatt egészségügyi programot fog indítani – közölte Orbán Viktor a Változás 2006 elnevezésű országértékelő beszélgetésen. Hozzátette: a polgári kormány nem fogja privatizálni az egészségügyi intézményeket, ugyanakkor leszögezte: az egészségügyben is szükség van a változásra, de úgy „hogy a dolgok a helyükre kerüljenek”.
Orbán kijelentette: „Nem vagyunk hajlandók Magyarországon többet luxusprofitot fizetni. Ez igaz a gáz, a villamosenergia, az élelmiszerek és a gyógyszerek áraira is”. Az állam ugyanis felelős az emberek egészségéért a Fidesz elnöke szerint, aki jelezte, hogy a patikusok kamarájával is egyezséget kívánnak kötni. Ezt azért tartja szükségesnek és jelentősnek, mert ez is része lesz a polgári kormány programjának. Mint mondta, lehetségesnek tartja, hogy a Fidesz kormányra kerülését követően néhány betegségcsoportban az idősek és a három évnél fiatalabb gyerekek térítésmentesen jussanak hozzá bizonyos gyógyszerekhez.
Orbán elmondta, hogy Pécsre regionális egészségügyi központot álmodott meg az előző kormány, azonban most rossz híreket hallott a mecsekaljai egészségügyről. Az elnök sajnálatát fejezte ki az ügyben, hogy a megyei kórház üzemeltetését magánbefektető kezébe akarják adni, holott – emlékeztetett – az emberek már népszavazáson utasították el a kórházak privatizálását. Orbán szerint a kormány mesterségesen vonja el a támogatásokat az egészségügytől, hogy a végén azt mondhassák a vezetők: a fenntartás megoldhatatlan magánbefektető nélkül. A kórházak működtetése – emelte ki – állami felelősség, ezért a kormánynak kell rendbe tennie a körülményeiket.
A Fidesz elnöke szerint a Baranyához hasonlóan aprófalvas megyékben sem szabad bezárni a működő gyógyszertárakat, hiszen a gyógyszerellátás az egyik közfeladat. Orbán elképzelése alapján minél kisebb a település, ahol a gyógyszertár működik, annál nagyobb állami támogatást kell a patikusok fizetésébe fektetni, hogy fenntartásuk ne legyen veszteséges az üzemeltetők számára.
Az egészségügy állami fenntartásáról Orbán azt mondta, a jelenlegi 4-4,5 százalékról 7-re kellene emelni annak részesedését a hazai össztermékből. Az ehhez szükséges források egy részét Orbán szerint a reptérből befolyó bevételekből biztosíthatták volna, ám mint mondta, azok a milliárdok már a jótékony homályba vesztek. A Fidesz elnöke szerint mindenképpen cselekedni kell, mert ha nem változtatnak a helyzeten, könnyen az orvosok tömeges elvándorlásához vezethet a mai állapot.
A pártelnök kitért az egészségügyben dolgozók bérproblémáira is. Szerinte az egészségügy ma csak azért működik, mert az ápolónők és az orvosok nagyon erős hivatástudattal rendelkeznek, a kormányok pedig gyakran visszaélnek ezzel a helyzettel. Leszögezte, a fizetéseket meg kell emelni, egyébként az ország lemarad a versenyben és elveszíti orvosait. – Ha nem is azonnal, de 2-3 év elszánt kormányzati munkával meg lehet teremteni azokat a pénzügyi forrásokat – elsősorban új munkahelyek létrehozásával – amelyek a magyar egészségügy számára megoldást jelenthetnek – fogalmazott.
– Az első, kezdő lépéseket megtettük az egészségügyben, de a kormányváltás megakadályozott bennünket abban, hogy ezt végigvigyük. A program azonban megvan, Mikola István volt egészségügyi miniszter vezetésével működő szakértői csoport aktualizálta, így bevezethető állapotban van. Képesek vagyunk tehát arra, hogy átfogó, választási ciklusokat meghaladó hosszúságú népegészségügyi programot indítsunk – hangsúlyozta Orbán Viktor.
(Hír Tv, pecsinapilap.hu)

Kezdődik a Kormányinfó – kövesse élőben az Origón!