Pásztohy cáfolja a génbanki hálózat felszámolását

Pásztohy András határozottan cáfolta a MAGOSZ-nak a génbanki hálózat felszámolására vonatkozó felvetését. Ugyanakkor épp a MAGOSZ által kifogásolt lépéseket, így a gödöllői kutatóintézet „összevonását" hozta fel pozitív példaként.

MNO
2006. 01. 09. 19:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint arról az MNO korábban beszámolt, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) hétfői sajtótájékoztatóján, Budapesten kijelentette: felháborítónak tartják hogy a minőségi szerkezetváltás biológiai alapjait jelentő génbanki hálózatot súlyosan veszélyeztető kormányzati lépések történtek.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára államtitkára ezzekl szemben kijelentette: az agrár kutatóintézetek integrációjával olyan koncentrált kutatóhelyi bázisok létrehozása a cél, amelyek hatékonyabban képesek működtetni a rendelkezésre álló infrastruktúrát, és takarékosabban gazdálkodnak az anyagi erőforrásokkal is. A politikus példaként említette a herceghalmi és a gödöllői kutatóintézetek összevonását, amelynek nyomán európai léptékű állattenyésztési és takarmányozási kutatóintézet jöhet létre, amely hatékonyan tudja felhasználni a későbbiekben az uniós forrásokat is.

Épp ezt kifogásolta a MAGOSZ részéről Ángyán József egyetemi tanár. Az érdekvédelmi szervezet szakértője elmondta: szerinte a magyar mezőgazdaságban a génbanki hálózat esetleges felszámolása a magyar mezőgazdaság jövőjét veszélyezteti. A professzor tűrhetetlennek tartotta, hogy Magyarországon azokat a kutatóintézeteket számolják fel, amelyek a magyar mezőgazdaság génállományát őrzik, amelyre a későbbi nemesítések során, a növénytermesztésben és az állattenyésztésben szükség lehetne. Ángyán József példaként említette a tápiószelei Agrobotanikai Intézetet, amelyben a mintegy 100 ezer tételnyi magyar növényi-genetikai géntartalék mintegy 64 százalékát őrzik. Ugyanilyen sorsra jutott január 1-jével a Gödöllői Kisállattenyésztési és Takarmányozási Kutatóintézet is. A professzor szerint azonban a legnagyobb baj az, hogy a megkezdett folyamatot az agrárkormányzat folytatni akarja, és további 24-35 kutatóintézetet kíván felszámolni a mezőgazdaságban. (radio.hu, inforadio.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.