A társadalombiztosítási járulék 10 százalékkal történő csökkentése egy év alatt 120-150 ezer új munkahelyet teremthet, amelynek eredményeképpen nőnek majd az állami bevételek – jelentette ki keddi sajtótájékoztatóján Rogán Antal.
A Fidesz kampányfőnöke azt követően állt az újságírók elé, hogy Orbán Viktor az „Évértékelő beszélgetések” során elmondta: tíz százalékkal, 29-ről 19 százalékra csökkenti a munkaadókat és a munkavállalókat terhelő társadalombiztosítási járulékot a Fidesz július elsejétől, ha kormányra kerül, így több ember kaphatna munkalehetőséget. Orbán szerint munkahelyek tízezrei szűnhetnek meg, ha nem lesz radikális járulékcsökkentés Magyarországon.
Bizarr javaslatnak nevezte elődje felvetését Gyurcsány Ferenc miniszterelnök kedden, kifejtve: ötszázmilliárd forintba kerülne, s közvetlenül veszélyeztetné a nyugdíjak kifizetését Orbán Viktor javaslata. „Bizarr javaslat játszani két és fél havi nyugdíjjal. Ez a javaslat a nyugdíjalapok csökkentésére irányul, márpedig ez a csökkentés ötszázmilliárd forint nagyságrendű pénzt vesz el a nyugdíjrendszerből, ez pedig két és fél hónap nyugdíj” – fejtette ki a miniszterelnök. A pénzügyi tárca számításai némileg („csekély” 150 milliárddal) eltérnek Gyurcsány számaitól. A PM szerint tíz százalékpontos járuléklefaragás 650 milliárd forintos bevételcsökkenést eredményezne a költségvetésnek, miközben az adóoldalon beérkező többletbevétel csak hosszabb távon és bizonytalanul tervezhetően érkezne be – mindezt Katona Tamás, a Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára mondta a Fidesz járulékcsökkentési javaslataira reagálva.
„Megoldásokra van szüksége az országnak”
A 10 százalékos járulékcsökkentés egy év leforgása alatt akár 120-150 ezer új munkahelyet is teremthet, ennek eredményeként nőnek az állami adóbevételek és természetesen csökkenni fognak a munkanélküliekre fordított kiadások – mondta Rogán Antal, hozzátéve, hogy minden munkanélküli 750 ezer forintjába kerül az adófizetőknek, azonban, ha a munkahelyek száma nő, akkor több pénz marad a nyugdíjak kifizetésére és az egészségügyi ellátás színvonalának emelésére.
A politikus az Orbán-kormány időszaka alatt történt járulékcsökkentés tapasztalataira és gazdasági kutatóintézetek számításaira hivatkozva hangsúlyozta: 60 új ezer munkahely egyszázalékos GDP-növekedést és 100 milliárd forintos többletbevételt jelent a magyar állam számára.
Magyarországnak nem kifogásokra, hanem megoldásokra van szüksége! – olvasható Rogán szerkesztőségünkhöz is eljuttatott nyilatkozatában. „1998 és 2002 között a tb-járulék 39 százalékról 29 százalékra csökkentése teremtette meg a 13. havi nyugdíj bevezetésének alapját” – áll a dokumentumban. Sajtótájékoztatóján Rogán azt is felidézte, hogy Magyarországon 230 ezer új munkahely jött létre 2002-ig.
A vállalkozásokat nagy mértékben segítené, ha csökkenne a tb-járulék. A jelenlegi kormánnyal szemben, amely ez idáig semmilyen csökkentést sem hajtott végre, a polgári kormány 39 százalékról 29 százalékra csökkentette a tb-járulékot – emlékeztet Rogán. A politikus nemzetközi – holland, dán és ír – példák mellett a Horn-kormány alatt 36 százalékról 18 százalékra csökkentett társasági adóra is hivatkozott, mert – mint mondta – ebben az esetben is az adócsökkentés ellenére nőtt a költségvetés bevétele.
Elutasítják a javaslatot a kormánypártok
Az érvek ellenére a parlamenti pártok egyöntetűen elutasították a Fidesz javaslatát. Lendvai Ildikó, a szocialisták frakcióvezetője úgy véli, hogy mindez nem elsősorban munkahelyteremtést, hanem harminc százalékos megszorítást jelentene a nyugdíjak és az egészségügy területén. Lendvai Ildikó sajtótájékoztatóján elmondta: álláspontjuk szerint a járulék 29-ről 19 százalékra való mérséklése miatt a társadalombiztosítási alapok éves szinten mintegy 650 milliárd forintot veszítenének.
A kisebbik kormányzópárt hasonlóan értékelte a bejelentést. Mint Horn Gábor kampányfőnök elmondta: az SZDSZ szerint Orbán Viktor hónapok óta tartó ámokfutásának része a radikális járulékcsökkentésre vonatkozó javaslat.
Info Rádió, Magyar Rádió
Menczer Tamás: Őrült dolog, de van benne rendszer! Két világos ok arra, hogy Brüsszel miért nem akar békét + videó
