Az Országgyűlés gazdasági bizottsága energetikai albizottságának ülésén elmondták: jelenleg hét hosszú távú szerződés van érvényben. Az első megállapodások még a privatizáció időszakában születtek, de nem tartalmazták az árképletet és az erőművek nyereségét.
A hét erőmű közül négynek a jövedelmezősége kiemelkedő: a Dunamentié, a Csepelié, a Tiszaié és a Mátraié – mondta a bizottsági ülésen Horváth J. Ferenc, a Magyar Energiahivatal elnöke. A négyek 1996-ban még veszteségesek voltak, 1997 és 2005 között azonban 10 és 40 százalék között volt a nyereségük. Ezért szólította fel ezeket az erőműveket a hivatal hosszú távú megállapodásaik újratárgyalására. Velük szemben az az elvárás, hogy összesen 16 milliárd forinttal csökkentsék nyereségüket.
Kocsis István, a Magyar Villamos Művek (MVM) Rt. vezérigazgatója az albizottság hétfői ülésén beszámolt azokról a tárgyalásokról, amelyek a gazdasági tárca és a Magyar Energiahivatal (MEH) bevonásával 2005. november 10-e óta tartanak.
Kocsis tájékoztatása szerint a Csepeli és a Mátrai Erőmű feltétel nélküli ajánlatokatt tett, ezek megfelelnek a hivatal elvárásainak, ezért azt elfogadásra javasolják. A Dunamentivel még most is tárgyalnak, de eredmény nem született. A Tiszai Erőmű ajánlata pedig messze van az elfogadhatótól.
– Ha nem lesz eredmény, azt javasolják a kormánynak és a parlamentnek, hogy fontolja meg a korábban megszüntetett hatósági ár visszaállítását és az erőművek korrigált, tőkearányos profitjának 8 százalékban történő megállapítását – mondta Kocsis.
A mostani helyzet megoldására tehát háromféle lehetőség kínálkozik: az egyik, hogy bevezessék a hatósági árszabályozást, ez az átvételi árat változtatná meg. A második, hogy megállapodás jön létre a hatóságok és az erőművek között, ez a brüsszeli elvárásnak is megfelelne, a harmadik pedig, hogy az összes hosszú távú megállapodást felmondják – annak összes következményével együtt – hangzott el az albizottság ülésén.
Podolák György, az energetikai albizottság elnöke ezek átgondolására kérte az erőműveket. A testület azt kérte, hogy a Magyar Energiahivatal és a Magyar Villamosművek folytassa tovább a tárgyalásait az erőművekkel, két hét múlva pedig az áramszolgáltatókat is meghívják a bizottság ülésére.
Fidesz: Van mód a luxusprofit csökkentésére
Az Országgyűlés energetikai albizottságának mai ülésén semmi olyan információ vagy adat nem hangzott el, amely megkérdőjelezné a Fidesz korábbi álláspontját – adta hírül közleményében a Fidesz. A Lázár Mózes és Deák András által jegyzett közlemény megállapítja: van mód a külföldi tulajdonú áramtermelő cégek luxusprofitjának csökkentésére, és ezáltal az emberek áramszámlája is mérsékelhető.
A Fidesz szerint folytatni kell a tárgyalásokat az áramtermelőkkel, és ebbe be kell vonni a szolgáltató cégeket is, amelyeknél szintén indokolatlan nyereség keletkezik a fogyasztók kárára.
Mindezek mellett sajnálatosnak tartják, hogy egy parlamenti testület hivatalos ülésén egy országgyűlési képviselő által többször egyértelműen feltett kérdésre a meghívott áramtermelők nem voltak hajlandóak válaszolni: nevezetesen arra, hogy miért mondták le az utolsó pillanatban a legnagyobb ellenzéki párt elnökével megbeszélt találkozót, amikor más esetben készek voltak politikai (kormánypárti) szereplőkkel konzultálni.
(radio.hu)

Rendőri intézkedés közben meghalt egy férfi