„Nem tesz jót nekünk, ha mentegetik az ügynököket”

A Terror Háza Múzeum főigazgatója szerint jelenleg az értelmiség mentegeti a rendszerváltás előtti leleplezett ügynököket, pedig sokan voltak, akik a fenyegetések ellenére sem jelentettek, vállalva szembeszegülésük kockázatait. A történész szerint továbbra is csak „csepegtetve” történnek majd a leleplezések.

MNO
2006. 02. 07. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schmidt Mária az Info Rádió Aréna című műsorának vendégeként kifejtette: már nem lehet bepótolni az ügynökügy elmaradt rendezését. Meg kell vizsgálni mindenki esetében, hogy mit csinált, ártott-e valakinek – fogalmazott Schmidt, jelezve, hogy ő az „árnyaltabb megközelítés” híve. Ugyanakkor hozzátette: „nem tesz jót nekünk az, ami most történik az újabb leleplezések kapcsán”, ahogy sokan mentegetni próbálják az ügynököket, s megpróbálják azt a látszatot kelteni, mintha természetes lett volna a hírszerzés szolgálatába állni.

Bár az elmúlt időszak vizsgálatánál fontos szempont,hogy ma már el sem tudjuk képzelni, milyen „szörnyű időszak volt”, amikor például Szabó István, a később filmrendezőként ismertté vált főiskolai hallgatót szervezte be a hatalom. Lehetett és kellett akkor félni, ám nem szabad elfeledkezni arról, hogy voltak, akik a félelem ellenére sem vállalkoztak besúgói szerepre, s őket, akik életükkel, szabadságukkal, karrierjükkel fizettek ezért még jobban kell becsülnünk – hangoztatta Schmidt.

„Úgy látom, most nem történik meg ez a különbségtétel” – tette hozzá. Ugyanakkor „maszatolás” történik az értelmiség részéről – jelentette ki a történész, aki nem a politika feladatának látta e kérdések megválaszolását. A történész szerint továbbra is csak csepegtetve történnek majd a leleplezések, az ország ezt a megoldást választotta.

Info Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.