Tovább él a Dalton-fivérek legendája

Száztizenöt éve, 1891-ben történt, hogy a törvény szolgálatában álló, majd piti lótolvajként és szeszcsempészként tevékenykedő Dalton-fivérek megunták a kisstílű életet: elkövették első vonatrablásukat és ezzel elindultak a világhírnév felé. A hiú gengszterek később butaságuk miatt végezték be életüket, munkavégzés közben.

Grimm Balázs
2006. 02. 06. 12:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a híres angol természettudós, John Dalton rokonai: az amerikai Dalton-fivérek hírhedt törvényen kívüli banda volt a vadnyugaton, az 1890-es években. Dolgozni nem szerettek, ezért bank- és vonatrablásokra szakosodtak. Pedig az sem könnyű munka. Nehéz eldönteni, jól választottak-e pályát, mert bár több mint száz évvel tündöklésük után még mindig képregényekben, filmeken dolgozzák fel életük jelesebb eseményeit, mégis csúnyán végezték, bankrablás közben. Ráadásul mindenki rajtuk nevetett.
Apjuknak, a francia származású Lewis Daltonnak fiatal éveiben kocsmája volt Jackson megyében, Missouri államban, de aztán megházasodott, elvette Adeline Youngert, és a család átköltözött az indián territórium határvidékéhez, a Kansas délkeleti végeiben megbúvó kis porfészekbe, Coffeyville-be. Közben kaptak egy kis földet, s született tizenöt gyerekük, akik közül tizenhárom maradt életben. Néhányan évekkel később visszatértek a városba, ahol felnőttek, de ennek a látogatásnak nem lett jó vége.

Kemény időkben – 1852 és 1874 között – látták meg a napvilágot a Dalton-fiúk. Ez talán némiképp megmagyarázza, hogyan jutottak egyenes úton a bűnözéshez. Kezdetben épp a törvényt szolgálták: helyettes marsallként (rendőrbíró) keresték a kenyerüket. Ebben fivéri példa volt az irányadó: először a legidősebb fiú, Frank tűzött ezüstcsillagot marhabőr mellényére Fort Smith-ben. A helyettes marsall nem sokáig állt szolgálatban, 1887-ben egy csípős novemberi délelőttön békésen megtízóraizott, majd éppen a Smith-Dixon Gang tagjait akarta őrizetbe venni lótolvajlásért és azért, mert a rosszfiúk whiskyt adtak el az indiánoknak, amikor tűzpárbajba keveredett a banda tagjaival, akik több lövéssel megölték. Három öccse, Grattan, Bob, és Emmett Dalton annyira felháborodtak testvérük halálán, hogy bosszút remélve maguk is a törvény őrei lettek. Rosszul viselték a tisztességes életet, a feljegyzések szerint Grattan 1890-ben lincseléssel összekötött lótolvajlásba keveredett. Akkoriban a ló volt a legfontosabb szállító eszköz, nagy értéket képviselt. Szerencséje volt Grattannek, ejtették ellene a vádat, vagy valamilyen rejtélyes okból hamar szabadult, ezt nem lehet pontosan tudni.

Grattanhez hasonlóan a jóképű Bob, a fivérek közül a legvadabb is hamar összetűzésbe keveredett a törvénnyel. Alig volt tizenkilenc éves, amikor már embert ölt. Ő is helyettes marsall volt, ezért az ügyet azzal próbálta eltussolni, hogy szolgálatteljesítés közben lőtte le áldozatát. Nem kis bánatára voltak az esetnek szemtanúi, akik ráadásul arról is tudtak, hogy a későbbi elhunyt megpróbálta elcsábítani az ifjú Bob barátnőjét. Ezt az ügyet még megúszta, 1890 márciusában azonban azzal vádolták meg, hogy szeszt csempészett a manapság Oklahoma néven ismert indián territóriumba. Nem volt kedve a törvénnyel bajlódni, sem óvadékot fizetni, ezért inkább eltűnt a környékről.

Más források úgy tudják, hogy Emett, Bob és Gratt Daltont egyszerre vádolták meg. Emett és Bob állítólag valahogy kimosakodott a vádak alól és sürgősen Kaliforniába lovagolt, Grattet viszont rács mögé dugták kis időre, de hamarosan szabadon engedték, kellő bizonyíték hiányában.

Emett Dalton egy másik életrajz szerint kiegészítve a soványka marsalli fizetést, cowboyként keresett pénzt a Bar X Bar Ranch-en, Pawnee közelében. Itt ismerkedett meg Bill Doolinnel, valamint a leginkább Bill Power néven ismert William St. Powerrel és még néhány lókötővel, köztük a Feketepofájúként emlegetett Charley Bryanttel, aki onnan kapta a nevét, hogy beleégett a lőpor a fél arcába. Tagja volt még a csaptnak Texas Jack is, akit a körözvények leginkább Richard (Dick) Broadwellként neveztek meg. Ezzel össze is állt a banda, amely 115 éve, 1891. február 6-án lett igazán híres, amikor elkövette első vonatrablását. Feltartóztatták a Santa Fe Guthrie-Wichita Expresszt és 1745 dollárt zsákmányoltak.

Ekkor kezdődött az igaz aranykor, még egy évig a vadnyugat rettegett zsiványai, az újságok címlapszereplői voltak, a rivális bűnszövetkezetek a nyomukba sem értek. Első osztályú lótolvajokká, bank- és vonatrablókká képezték magukat. Legnagyobb zsákmányuk 17 ezer dollár volt, ezt soha nem tudták felülmúlni.

Egy igazi bankrabló akkoriban hiú ember volt, aki nem szerette, ha a konkurencia idegesítő, látványos akciókkal hívja fel magára a figyelmet. Bob Dalton féltékenyen szemlélte a tehetséges (Jesse Jamesről elhíresült) James–Younger-féle kompánia balhéit és úgy határozott, sajátos módon írja be nevét a történelemkönyvekbe: a világon elsőként egyszerre két bankot rabol ki. Ez afféle könnyes búcsú is akart lenni a szakmától: jó ideje külön utakon kellett járniuk, annyira szorongatták őket a fejvadászok. Utoljára még annyi pénzt akartak gyűjteni, hogy elhagyhassák az országot.

Ebből az akcióból kimaradt a Feketepofájú és még három őstag: Bill Doolin, Bitter Creek Newcomb és Charlie Pierce is, a három Dalton-fiún kívül Bill Power és Dick Broadwell hajolt össze a kocsmák sötét zugaiban, hogy kiötöljék a tökéletes tervet.
Hogy teljes legyen a végszó, bemelegítésként még egy utolsó vonatrablást is elkövettek: 1892. június elsején Red Rock vasútállomásánál foglalták el megfigyelőállásaikat, várva az érkező vonatot. Amikor befutott a szerelvény, a vagonok nem voltak kivilágítva, erről a csavaros eszű Dalton banda tagjai arra következtettek, hogy nem ez a járat az övék. Szerencséjükre óriásit tévedtek: a sötét kocsikban hetvenezer dollárt szállítottak, de a vagonok tele voltak fegyveres őrökkel, akik a Sac és Fox indián törzsek várható támadásától védték a pénzt. Hamarosan újabb vonat gördült be a pályaudvarra: megrohamozták és ötven dollárt zsákmányoltak. Intő jel lehetett volna.

Egy hónap múlva, 1892. július 14-én már készen állt a zseniális terv: csak jó helyismeret birtokában lehet egyszerre két bankot kirabolni, ezért adta magát a gyerekkori város, Coffeyville, ahol két pénzintézet is volt, a Condon & Co. és a First National Bank. A Daltonok, még állszakált is öltöttek a jeles eseményhez, ám néhány öreg felismerte a bűnözőket, amikor kikötötték lovaikat egy félreeső utcában, és riasztották Coffeyville lakóit. Más források úgy tudják, a Condon bankot már ki is pakolták, amikor a helyiek felfigyeltek rájuk. Igazi vadnyugati tűzpárbaj következett, amelynek végén a helybéliek és a Dalton gang létszáma is négy emberrel fogyatkozott meg. Emett volt a csapat egyetlen túlélője, állítólag huszonhárom lövést kapott, amellyel lehet, hogy a mai napig világrekorder. Miután felépült, börtönbe zárták, ahonnan 1907-ben szabadult amnesztiával. A következő évben megnősült, élete hátralévő részét pedig a napsütötte Kaliforniában töltötte. Utolsó éveiben tanácsadó volt egy Hollywood-i filmstúdióban; 1937-ben halt meg.

A bandának a csúfos Coffeyville-i fiaskó után sem lett vége. Alapítói közül Bill Doolin, Bitter Creek Newcomb és Charlie Pierce folytatták a régi hagyományokat, és csatlakozott hozzájuk az utolsó, bűnözésből karriert építeni szándékozó Dalton-testvér, Bill is. A csoport Doolin Gang néven működött. Mindannyian 1894-ben haltak meg: Newcombot 15 éves szeretőjének bátyja dobta fel, amiért ötezer dolláros vérdíjat kapott, a többiekkel pedig más-más időpontokban a törvény őrei végeztek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.