Az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója a kutatóintézet legfrissebb kiadványát bemutatva elmondta: a fiskális politika reformjára van szükség, úgy, hogy ne csökkenjenek az adó bevételek és ne emelkedjenek a szociális kiadások.
Az Európai Unióban két és negyed százalékos növekedésre számítanak idén. Az újonnan csatlakozott országokban tavaly a növekedés magasabb volt, nálunk több mint 4,1 százalék. Idén azonban eredetileg két tizedes növekedéssel számoltak az előrejelzők, csakhogy eddig az ígért adósságcsökkenés nem valósult meg az elmúlt hónapokban, az infláció is háromnegyed százalékkal magasabb volt, mint gondolták.
A forint eddigi jobb árfolyamát a külföldi beruházások segítették, de lanyhult a nemzetközi beruházási kedv, romlott a forint árfolyama. Ennek ellenére bíznak benne, hogy inflációs sokkhatás nem ér bennünket, hiszen ma még kedvezőbbek a kamataink sok más országénál.
A fizetési mérleg hiánya a becslések szerint alig változik. Intő jel, hogy a Brüsszeli Bizottság leminősítette adósságunkat, kedvező viszont, hogy a magyar kivitel tovább növekedhet, de az államháztartás hiánya kiigazító intézkedések nélkül veszélyesnek tűnik és veszélyeztetheti a fenntartható fejlődést.
A szakemberek szerint jelentős adóváltoztatásokat hirtelen bevezetni nem lenne jó lépés, viszont az adórendszer hihetetlen bonyolult, ezért mindenképpen reformra szorul. A foglalkoztatás érdekében is szükség lenne a társadalombiztosítási járulékok csökkentésére, hiszen azok nagyon magasak, az Unió 25 tagállama közül mi a negyedik helyen állunk, amit semmi nem indokol.
(radio.hu)

Újra megnyílik a pesti alsó rakpart a gyalogosok előtt