„Idióta vagy bűnöző”

Az olasz államügyészség azzal gyanúsítja a brit kulturális miniszter férjét, hogy 600 ezer dolláros kenőpénzt fogadott el Silvio Berlusconitól – írja a Der Spiegel. A Jukosz a Transpetrol szlovák olajszállító cégben meglévő 49 százalékos részesedését nem a szlovák államnak, hanem a Kreml-közelinek számító Russnyeftnek adta el – közli a Die Presse.

2006. 03. 02. 9:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Sebastian Borger Idióta vagy bűnöző című, londoni keltezésű cikkében foglalkozik a Blair-kormányt érintő legfrissebb botránnyal. A kulturális miniszter, Tessa Jowell férjét, az ügyvédként dolgozó David Millst az olasz nyomozóhatóságok azzal gyanúsítják, hogy 600 ezer dollárt kapott Silvio Berlusconi olasz kormányfőtől.

A londoni ügyvéd és neje az új munkáspárti arisztokrácia legbefolyásosabb házaspárjai közé tartoznak. Vagy lehet, hogy csak tartoztak? – teszi fel a kérdést a Der Spiegel. Hetek óta csúf részletek szivárognak ki Jowell férjének üzleteiről, amelyek a lap szerint beillenek egy nemzetközi gazdasági kriminek is.

Mills maga is megalázónak tartja mindazokat a kínos részleteket, melyeket feleségének el kell viselnie, és ha reggel tükörbe néz, akkor „egy tökéletes idiótát, de nem egy bűnözőt” lát.

A milánói államügyészség a Silvio Berlusconinak végzett munkája miatt azonban nyomozást folytat az ügyvéd ellen. Mills nyakában 2004 februárjában már ott lihegett a brit adóhivatal. Az adónyomozók arra voltak kíváncsiak, honnan származik az a 600 ezer dollár, amivel Mills 2000 őszén a házára felvett rövidlejáratú hitelt kifizette. A londoni Kentish Town városrészben fekvő házra felvett hitelt törlesztő összeg eredetét Mills azzal magyarázta az adótanácsadójának írt, ám a brit sajtó által időközben nyilvánosságra hozott levelében, hogy ő sok kellemetlenséget megspórolt Mr. B-nek, amikor az olasz bíróságok előtt „ugyan nem mesélt el hazugságokat”, de igen közel járt azokhoz. Később ezt az összeget felajánlották és kifizették neki. Mills úgy fogalmazott, ajándékként kezelte az összeget, „hiszen mi más lehetett volna”

Mills adótanácsadója azonban kételkedett ennyi naivitásban, és átadta a levelet a brit rendőrségnek, akik továbbították olasz kollégáiknak. A milánói államügyészség kihallgatta Millst, ahol annak a gyanújuknak adtak hangot, a 600 ezer dollár nem ajándék volt, hanem kenőpénz.

A milánói államügyészség meggyőződése, hogy Mills munkája abból állt, Berlusconi számára off-shore cégek átláthatatlan hálózatát hozta létre, hogy kikerülje az olasz adóhatóságokat, és ezzel hatalmas profitot garantáljon neki.

Az olasz miniszterelnök immár kerüli egykori ügyvédjének társaságát. Berlusconi szerint Mills visszaél a nevével, hogy megmeneküljön hazája adóhatósága elől és a saját bevételeit elrejthesse. Mills több interjúban is elismerte, hogy átvette a 600 ezer dollárt, és azt sem tagadta, hogy a pénz Olaszországból érkezett. Legfeljebb azt a kérdést próbálja meg mindmáig homályban tartani, miért is kapta ezt a summát.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák lapban Peter Martos Orosz olaj dominálja a Transpetrolt című írásában foglalkozik az olajszállító cég tulajdonosváltásával.

Az orosz olajgigász, a Jukosz eladta a szlovák olajszállító cégben, a Transpetrolban meglévő 49 százalékos részesedését – de nem az 51 százalékot birtokló szlovák államnak, hanem a szintén orosz és Kreml-közelinek számító Russnyeftnek.

Amikor a Hodorkovszkij-birodalom összecsapott Putyinnal, akkor a hivatalban lévő szlovák gazdasági miniszter, Pavol Rusko szívesen visszavásárolta volna a korábban magánosított részesedéseket, ám egy évvel ezelőtt éppen a Jukosz cáfolta, hogy belátható időn belül megválna a részesedésétől.

Most azonban az említett 49 százalék 103 millió dollárt ért, 29 millióval többet, mint amennyiért azt a Jukosz 2002-ben megvásárolta. A Transpetrol biztos befektetésnek tűnik, 2004-ben az adózás előtt nyeresége 15,8 millió euró volt, 50 százalékkal magasabb, mint 2003-ban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.