Mikola: Először az állami cégekkel kellene foglalkozni

A bankvezetők járulékfizetésére nem, csak a kiszivárogtatás kérdésére terjed ki az APEH vizsgálata – jelentette ki Katona Tamás (PM), aki szerint a bankok megfizetik a járulékokat a magas keresetek után. Mikola István (Fidesz) viszont felhívta a figyelmet: állami cégek százmilliárdokkal tartoznak a tb-nek. Először ezzel kellene foglalkozni, nem a „kisemberekkel” – tette hozzá.

Ádám Kata
2006. 03. 31. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pénzügyminisztérium közigazgatási államtitkára által kezdeményezett APEH-vizsgálat nem tér ki Mikola István (Fidesz) kijelentésének „közgazdasági tartalmára” – jelentette ki Katona Tamás a Nap-kelte ma reggeli adásában. Mint mondta: „a kampányban elhangzó ilyen típusú tényeket nekünk nem kell vizsgálni”, azt viszont igen, ha adótitok szivárog ki. Ismert: Katona a napokban kezdeményezett vizsgálatot az adóhatóságnál Mikola István azon korábbi kijelentésével kapcsolatban, miszerint egyes milliárdos bankvezetők minimálbéren vannak bejelentve. A Fidesz kormányfőhelyettes-jelöltje korábban elmondta azt is: fentieket kiszivárgott információkra alapozta.

A vizsgálatról szólva Katona közölte: az, hogy ki mennyi járulékot fizet, a bevallásokból derülhet ki, ehhez törvényesen nem lehet hozzáférni; foglalkozás szerinti lista pedig nem létezik. Elmondta továbbá: az APEH a vizsgálat során azt nézi, hogy az informatikai rendszerből történt-e olyan lekérdezés, amely e típusú információ gyűjtésére irányult. Az államtitkár további részleteket nem közölt, de Mikola kijelentésének „közgazdasági tartalmát” nonszensznek nevezte, hozzátéve: a magyar pénzintézetekben valóban egészen magas keresetek vannak, de e magas keresetek alapján fizetik a járulékokat. – A vizsgálat néhány napon belül lezárul – mondta még Katona Tamás.

Mikola István – a műsor mai, későbbi vendége – fentiekre úgy reagált: „kiszivárogtatások pedig mindig vannak”. Kérdésre válaszolva elmondta azt is: semmiféle törvényt nem sértett meg, kiszivárogtatásról van szó – ismételte. A Fidesz politikusa – hangsúlyozva, hogy nem vádol senkit – úgy vélekedett, a kérdést könnyen meg lehet oldani: az APEH jelentse ki, hogy a jómódban élő, gazdag emberek is a jövedelmük arányában fizetik be a járulékot. A listakészítéssel kapcsolatban megjegyezte azt is: a köztartozásokat is listán teszik közzé.

A fideszes politikus szerint a fő kérdés az, hogy meg kellene oldani: az egészségbiztosító belenézhessen abba a befizetési listába, melynek összegéből gazdálkodik és a gyógyító szolgáltatásokat vásárolja. – Az egészségbiztosítás fõigazgatója többször kérte a pénzügyminisztert, hogy engedjenek betekintést azokba a befizetésekbe, amelyekbõl nekik az egész kötelezõ egészségügyi szolgáltató rendszert menedzselniük kell. A választ minden esetben elutasító volt. Ez az, ami nem normális – jelentette ki Mikola István.

Azzal az újságírói felvetéssel kapcsolatban, miszerint nehezen elképzelhető, hogy a bankok „némi járulék befizetésén akarnak spórolni”, Mikola István emlékeztetett arra: másfél évvel ezelőtt a belügyminiszter az Országgyűlésben bejelentette, hogy a BM, illetve a rendőrség nem tud munkaadói járulékot fizetni. – Állami nagyvállalatok százmilliárdokkal tartoznak a társadalombiztosításnak – tette még hozzá, megjegyezve: ezzel kellene foglalkozni, „nem a kisemberrel”. A fideszes politikus szerint súlyos gond, ha állami irányítás alá tartozó nagyvállaltok megtehetik, hogy nem fizetik be a járulékot, és közben a kisembert, a kisvállalkozót „vegzálja” az APEH. Mint hangsúlyozta: hatalmas a társadalombiztosítás kintlévősége. Először az állami vállalatoknak kell befizetniük azt a pénzt, amivel az egészségügyi szolgáltatásokat vásárolják – mondta még.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.