4500 embert telepítenek ki az árvíz miatt

4500 embert telepítenek ki a tervek Szolnok megye három településéről a Körös-torkolatában megcsúszott gátrézsű miatt. Szakemberek szerint fennáll a veszélye annak, hogy átszakad a töltés, mely egyelőre még tartja magát. Az esti órákban bombát találtak a megcsúszott töltéstest mellett. Több száz ember nem hajlandó elhagyni otthonát a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszasason - közölte a falu polgármestere. Gyurcsány Ferenc két kampányrendezvény között Szelevénybe, az egyik településre látogatott. Tovább árad a Tisza Szegednél, a tetőzést ma várják 1015 centiméter körül. • Katasztrófahelyzet Romániában, szükségállapot Zentán

Kovács Zita
2006. 04. 21. 14:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

4500 embert telepítenek ki Szolnok megye három településéről, Csépáról, Szelevényről és Tiszasasról – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A biztonsági intézkedésre azért került sor, mert a Körös-torkolatánál megcsúszott egy gátrézsű. Még tartja magát a Hármas-Körös gátja Csongrádnál, a víz még nem tört át. Az esti órákban bombát találtak Tiszasasnál. Jelenleg azt várják, hogy a tűzszerészeket elvigyék a robbanószerkezetet, ugyanis csak ezután tudják folytatni a védekezési munkálatokat.

A lakókat a már korábban kijelölt befogadóhelyekre, Cserkeszőlőre, Kunszentmártonba és Tiszaföldvárra szállították át. Hatszáz katonát vezényeltek a megrepedt töltéshez, a helyreállításhoz és a homokzsákok mozgatásához helikoptereket is bevetnek – közölte Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. (Részletek)

Több száz ember nem hajlandó elhagyni otthonát a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszasason – közölte a falu polgármestere. Tiszasas polgármestere az InfoRádióban elmondta: bízik abban, hogy nem önti el a falut a víz. Laskai István közölte: a faluból 1200 embert kellene kiköltöztetni, de a lakosság zöme nem fog elmenni, köztük ő sem. Aki nyilatkozatot ír alá, hogy maradni akar, annak joga van erre – hangsúlyozta a polgármester.

A szintén veszélyeztetett Csépa polgármestere a rádiónak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, a lakosságot tájékoztatták, hogy csomagolják össze értékeiket, ruháikat és élelmiszert, zárják el a villanyt, vizet, gázt, valamint zárják be a lakásokat. Fialka György közölte: kunszentmártoni iskolákban, tornatermekben, magánlakásokban és a sportcsarnokban tudják elhelyezni a mintegy 2000 embert. A település polgármestere szerint, ha 24 órán belül nem szakad át a gát a Körös-torkolatánál, Csépa lakosai visszaérhetnek a faluba.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök péntek délután két kampányrendezvénye között helikopterre szállt, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Szelevényben személyesen tájékozódjon az árvízi helyzetről. A miniszterelnök a helyszínen úgy fogalmazott, minden pénz és eszköz adott a védekezéshez és a kitelepített emberek ellátásához.

Jelenleg 568 kilométeren küzdenek a fakadóvizekkel, 100 kilométeren a szivárgással, 1400 helyen pedig csurgást észleltek.

A Tisza és a Körös tartósan magas vízszintje állandó éberséget követel meg, hiszen a nagy víznyomás alatt lévő, átázott gátak megrepedhetnek. Szolnoknál a Tisza tetőzéshez közeli állapotban van, a legfrissebb mérés szerint 1013 centimétert mutat a vízmérce. A Szolnok alatti szakaszon még várják a tetőzést, amelynek mértéke Tiszaugnál 941–945 centiméter között, Csongrádnál 1035 centiméter közvetlen közelében várható. A Hármas-Körös Kisőrvetőig apad, Szarvasnál pénteken hajnalban 986 centiméteres vízállással tetőzött, megdöntve az eddig 954 centiméteres rekordot.

A vizugy.hu legfrissebb adatai alapján csütörtökön csökkenteni lehetett a készültséget a Fekete-Körösön másodfokról első fokra, a Berettyó felső szakaszán pedig péntek reggelre meg lehetett szüntetni az első fokú készültséget. Folyóink fővédvonalain összesen 2094 kilométer hosszon van készültség, melynek közel 70 százaléka harmad- vagy rendkívüli fokozat.

Rendkívüli készültségi fokozat van 793 kilométer védvonalon a Tisza folyó Kisköre és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán. Harmadfokú a készültség a Tiszán a Tokaj és Kisköre között, a Taktán, a Berettyó alsó és a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 632 kilométer védvonalon. Másodfokú készültséget tartanak 279 kilométer védvonalon, a Tiszán Záhony és Tokaj között, a Bodrogon és a Kettős-Körösön, valamint a Lónyay-főcsatorna torkolati szakaszán. Első fokú a készültség 390 kilométer hosszon, a Dunán Kalocsa – déli országhatár között, a Krasznán, a Lónyay-főcsatorna felső szakaszán, valamint a Fehér- és a Fekete-Körösön.

Lényegében az egész költségvetési tartalékot igénybe veszik az árvízzel összefüggő kiadások – közölte a kormányfő, a Délmagyarország című napilapban megjelent interjújában. Ugyanakkor tegnap arról is beszélt, hogy szerinte nincs baj a vízzel hazánkban, míg a környékünkön mindenütt szakadnak a gátak. Gyurcsány Ferenc az interjúban hangsúlyozta, hogy a kormány éppen az ehhez hasonló katasztrófahelyzetekre különített el tartalékot százmilliárdos nagyságrendben. Batiz András kormányszóvivő csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy már napi 500 millió forintba kerül a védekezés, és május végéig fokozott árvízhelyzettel kell számolni.

(Magyar Rádió, Info Rádió, Teletext.hu, HírTv, Magyar Nemzet, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.