4500 embert telepítenek ki Szolnok megye három településéről, Csépáról, Szelevényről és Tiszasasról – közölte Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A biztonsági intézkedésre azért került sor, mert a Körös-torkolatánál megcsúszott egy gátrézsű. Még tartja magát a Hármas-Körös gátja Csongrádnál, a víz még nem tört át. Az esti órákban bombát találtak Tiszasasnál. Jelenleg azt várják, hogy a tűzszerészeket elvigyék a robbanószerkezetet, ugyanis csak ezután tudják folytatni a védekezési munkálatokat.
A lakókat a már korábban kijelölt befogadóhelyekre, Cserkeszőlőre, Kunszentmártonba és Tiszaföldvárra szállították át. Hatszáz katonát vezényeltek a megrepedt töltéshez, a helyreállításhoz és a homokzsákok mozgatásához helikoptereket is bevetnek – közölte Bocskai István, a Honvédelmi Minisztérium szóvivője. (Részletek)
Több száz ember nem hajlandó elhagyni otthonát a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszasason – közölte a falu polgármestere. Tiszasas polgármestere az InfoRádióban elmondta: bízik abban, hogy nem önti el a falut a víz. Laskai István közölte: a faluból 1200 embert kellene kiköltöztetni, de a lakosság zöme nem fog elmenni, köztük ő sem. Aki nyilatkozatot ír alá, hogy maradni akar, annak joga van erre – hangsúlyozta a polgármester.
A szintén veszélyeztetett Csépa polgármestere a rádiónak adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, a lakosságot tájékoztatták, hogy csomagolják össze értékeiket, ruháikat és élelmiszert, zárják el a villanyt, vizet, gázt, valamint zárják be a lakásokat. Fialka György közölte: kunszentmártoni iskolákban, tornatermekben, magánlakásokban és a sportcsarnokban tudják elhelyezni a mintegy 2000 embert. A település polgármestere szerint, ha 24 órán belül nem szakad át a gát a Körös-torkolatánál, Csépa lakosai visszaérhetnek a faluba.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök péntek délután két kampányrendezvénye között helikopterre szállt, hogy a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Szelevényben személyesen tájékozódjon az árvízi helyzetről. A miniszterelnök a helyszínen úgy fogalmazott, minden pénz és eszköz adott a védekezéshez és a kitelepített emberek ellátásához.
Jelenleg 568 kilométeren küzdenek a fakadóvizekkel, 100 kilométeren a szivárgással, 1400 helyen pedig csurgást észleltek.
A Tisza és a Körös tartósan magas vízszintje állandó éberséget követel meg, hiszen a nagy víznyomás alatt lévő, átázott gátak megrepedhetnek. Szolnoknál a Tisza tetőzéshez közeli állapotban van, a legfrissebb mérés szerint 1013 centimétert mutat a vízmérce. A Szolnok alatti szakaszon még várják a tetőzést, amelynek mértéke Tiszaugnál 941–945 centiméter között, Csongrádnál 1035 centiméter közvetlen közelében várható. A Hármas-Körös Kisőrvetőig apad, Szarvasnál pénteken hajnalban 986 centiméteres vízállással tetőzött, megdöntve az eddig 954 centiméteres rekordot.
A vizugy.hu legfrissebb adatai alapján csütörtökön csökkenteni lehetett a készültséget a Fekete-Körösön másodfokról első fokra, a Berettyó felső szakaszán pedig péntek reggelre meg lehetett szüntetni az első fokú készültséget. Folyóink fővédvonalain összesen 2094 kilométer hosszon van készültség, melynek közel 70 százaléka harmad- vagy rendkívüli fokozat.
Rendkívüli készültségi fokozat van 793 kilométer védvonalon a Tisza folyó Kisköre és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a Zagyva és a Maros folyó torkolati védelmi szakaszain, valamint a Hármas-Körös teljes hosszán. Harmadfokú a készültség a Tiszán a Tokaj és Kisköre között, a Taktán, a Berettyó alsó és a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 632 kilométer védvonalon. Másodfokú készültséget tartanak 279 kilométer védvonalon, a Tiszán Záhony és Tokaj között, a Bodrogon és a Kettős-Körösön, valamint a Lónyay-főcsatorna torkolati szakaszán. Első fokú a készültség 390 kilométer hosszon, a Dunán Kalocsa – déli országhatár között, a Krasznán, a Lónyay-főcsatorna felső szakaszán, valamint a Fehér- és a Fekete-Körösön.
Lényegében az egész költségvetési tartalékot igénybe veszik az árvízzel összefüggő kiadások – közölte a kormányfő, a Délmagyarország című napilapban megjelent interjújában. Ugyanakkor tegnap arról is beszélt, hogy szerinte nincs baj a vízzel hazánkban, míg a környékünkön mindenütt szakadnak a gátak. Gyurcsány Ferenc az interjúban hangsúlyozta, hogy a kormány éppen az ehhez hasonló katasztrófahelyzetekre különített el tartalékot százmilliárdos nagyságrendben. Batiz András kormányszóvivő csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy már napi 500 millió forintba kerül a védekezés, és május végéig fokozott árvízhelyzettel kell számolni.
(Magyar Rádió, Info Rádió, Teletext.hu, HírTv, Magyar Nemzet, MNO)

Elképesztő, mit mondott a tárgyalásán a karateedző, aki felrúgott egy fiút a szolnoki kalandparkban