A jegybank, ahogy tavaly, az idén sem fogadja el a sztrádaköltségek kihelyezését, az úgynevezett trükkös könyvelést, így egyszerre került veszélybe az idei költségvetésihiány-terv és az autópálya-kötvények kibocsátása – adta hírül szerda reggel több napilap is, utalva arra is, hogy az MNB újra „bemószerolta” a magyar kormányt az unió statisztikai hivatalánál, s ezzel akár 330 milliárd forinttal is növekedhet az idei költségvetési hiány.
Az MNB honlapján szerda este megjelentetett – nyilvánvalóan a reggeli információkra reagáló – közlemény szerint az Eurostat (az EU statisztikai hivatala) rendelkezése szerint az Európai Unióban valamennyi nagyobb PPP konstrukcióban megvalósuló beruházási program esetében ki kell kérni a hivatal előzetes állásfoglalását arról, hogy a tétel elszámolható-e költségvetésen kívül.
A 2006-os autópálya-építések költségvetésen kívüli elszámolása tehát az Eurostat előzetes véleménye alapján történhet meg. Ezt az állásfoglalást a Pénzügyminisztérium kéri meg úgy, hogy a szerződéseket az Eurostatnak bemutatja – írja az MNB közleménye.
A tegnapi hírek szerint a most aktuálisan ígért 5 helyett a GDP 6,5 százalékára is rúghat az államháztartás hiánya, ha idén sem fogadja el az Európai Unió (EU) statisztikai hivatala – az Eurostat – a magyar autópálya-építés árának költségvetésen kívülre helyezését. Tavaly az okozott problémát az elszámolásban, hogy a kormány több, már megépült és forgalomba helyezett sztrádaszakasz árát próbálta utólag a büdzsén kívül elszámolni, ami nem felel meg az EU előírásainak.
A Népszabadság úgy tudja: az elszámolhatóságról folyó vita az elsődleges akadálya az ÁAK autópályakötvény-kibocsátásának. A tőkebevonással 600 milliárd forintra tennének szert. A tőkepiaci akció azonban december óta húzódik, és egymást követik a lejáró határidők. Hab a tortán, hogy az épülő autópályák áprilisig esedékes kifizetéseire az ÁAK az év elején 90 milliárd forintnyi áthidaló hitelt vett fel. Ez a pénz lassan elfogy, a kötvénynek viszont még se híre, se hamva.
A köztelevízió reggeli műsorában Kóka János gazdasági miniszter minderre úgy reagált, hogy neki már megvan a terve arra, hogyan lehet autópályát is építeni, és megfelelni az uniós elvárásoknak is, de az elképzeléseit nem volt hajlandó megosztani a nézőkkel. Mint mondta, előbb meg kell beszélnie mindezt a miniszterelnökkel. Azzal azonban egyetértett, hogy semmi olyat nem tehet a kormány ezentúl, ami megkérdőjelezné a magyar pénzügypolitika hitelességét, szavahihetőségét, amit – Kóka szerint is – sürgősen vissza kellene állítani.
(privatbankar.hu, nol.hu, mno.hu)

„Félsz már?" – Kulja megfenyegette Takács Péter kolléganőjét