A beszámoló – amelynek Őry Csaba, az EP néppárti frakciójának tagja a jelentéstevője –, az elmúlt két év tapasztalatai alapján megállapítja, hogy azok az országok, amelyek 2004 májusától nyitva tartották munkaerőpiacukat, gazdaságilag profitáltak a döntésből. Persze több, a korlátozásokat fenntartó országban a kérdést alapvetően nem gazdasági, hanem politikai szempontok alapján közelítik meg – mondta Őry a Világgazdaságnak. A képviselő azt szeretné, hogy a megszorításokat még 2009 előtt oldják fel; erre már Belgium, Hollandia és Franciaország is hajlandónak mutatkozik.
A több mint 30 hozzászóló többsége támogatta a jelenlegi korlátozások megszüntetésére vonatkozó felszólítást. Őry jelentése kiemelte: az európai munkapiacon komoly strukturális feszültségek érzékelhetők, vagyis a magas munkanélküliség mellett bizonyos ágazatokban munkaerőhiány tapasztalható. Ezenfelül Európának az öregedés demográfiai problémájával is szembe kell néznie, s ez szintén rontja a munkaerőpiac rugalmasságát.
A globális gazdasági kihívások közepette az EU elemi érdeke, hogy először saját emberi erőforrásait használja ki a szabad munkavállalás garantálásával. Ezzel a jelentéstevő a vitatott 109/2003-as irányelvre utalt, amely révén nem uniós polgárok egyes tagországokban kedvezőbb elbánásban részesülnek, mint az új tagok munkavállalói. A racionális megfontolások mellett egyébként ez a csatlakozási szerződés „status quo záradékának” sorrendi szabályát is sérti. Ez kimondja, hogy minden, az EU15-ökön kívüli állampolgárnak felajánlott állás esetében az új tagországok munkavállalói előnyt élveznek.
(vg.hu)

Fél nap után találtak csak rá az 51-es úton, Sükösd közelében történt halálos baleset áldozatára