Újvidék a szerb radikálisok bástyája?

Újvidék egyre inkább az ország radikalizálódásának bástyájává válik – aggódik a Szerb Megújhodási Mozgalom. A legfrissebb közvélemény-kutatási adatok szerint a Szerb Radikális Párt és a Szerbiai Szocialista Párt koalíciós kormányt tudna alakítani, ha ma tartanák a parlamenti választásokat. Markó Béla szerint működésképtelen a kormánykoalíció Romániában.

Szelei István
2006. 04. 21. 10:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Szerb Megújhodási Mozgalom aggódik az Újvidéken előállt politikai helyzet miatt, amiért Velibor Radusinovics, a Szerb Demokrata Párt tisztségviselője támogatja az általa „technikai koalíciónak” nevezett szövetséget az SZDP és a Szerb Radikális Párt között. Radusinovics kijelentése az első olyan nyilvánosan elhangzott mondat, amelyben az SZDP hivatalos képviselője támogatja a radikálisokkal való szövetséget.
Az SZMM levelet intézett Vojiszlav Kostunica kormányfőhöz, mint a Szerb Demokrata Párt vezetőjéhez, emlékeztetve őt arra, hogy 1996-ban éppen az SZDP segítségével válhatott Újvidék az ország első demokratikus városává, megindulhatott a fejlődés, és elkezdődhetett az európai integráció. A 2004-ben megtartott választások megállították ezt a folyamatot, ehhez a városi képviselő-testületben kifejtett tevékenységükkel az SZDP képviselői is hozzájárultak. Vladimir Jelics, a Szerb Megújhodási Mozgalom újvidéki vezetője a levélben figyelmeztette Kostunicát arra, hogy nem megengedhető a nacionalistákkal való bármiféle szövetség. Ezért arra kéri a kormányfőt, akadályozza meg azt, hogy Újvidék az ország radikalizálódásának bástyájává váljon – tájékoztat a délvidéki Magyar Szó.

(Magyar Szó)

Szerb radikális-szocialista kormány!

A Szerb Radikális Párt és a Szerbiai Szocialista Párt koalíciós kormányt tudna alakítani, ha ma tartanák a parlamenti választásokat Szerbiában.

Ezt állítja a megbízhatónak tekinthető CESID (A Szabad Választásokért és a Demokráciáért Központ) civil szervezet közvélemény-kutatásának eredményei alapján.

Az SZRP 38 százalékot kapna, a szerbiai szocialisták pedig 7,6-ot.
Rajtuk kívül csak a Boris Tadics köztársasági elnök vezette Demokrata Párt és a Vojiszlav Kostunica kormányfő vezette Szerbiai Demokrata Párttal jutna be a parlamentbe. A DP 28 százalékot kapna, a SZDP pedig ugyanannyit, mint az SPS, vagyis 7,6-ot.
A CESID közölte, hogy minden párt szavazótábora csökken, így az Szerb Radikális Párté is, de az alacsony részvételi arány (42 százalék) miatt – ami 5 százalékkal kevesebb, mint egy éve – növekszik a radikálisok támogatottsága a biztos szavazók körében

(Magyar Szó)

Markó: Nem működőképes a kormánykoalíció

Markó Béla, az RMDSZ elnöke tegnapi bukaresti sajtóértekezletén kijelentette, hogy nem működőképes a kormánykoalíció, meggyengült a kapcsolat a parlamenti csoportok között, és a törvényjavaslatok kidolgozásánál hiányzik a koalíció egységes álláspontja. A szövetségi elnök szerint a koalíciós nehézségek áthidalhatók lennének párbeszéd útján.
Markó álláspontjában az sem helyes, hogy a parlament az elmúlt időszakban elveszítette törvényhozói státusát. Az utóbbi időben a kormány csak sürgősségi esetekben fogadott el rendeleteket ugyan, de a parlament továbbra is akadályozza munkáját – mutatott rá a miniszterelnök-helyettes.

(relatio.ro)

Juscsenkóék eddig nem sokat tettek a kisebbségek jogaiért

Olekszandr Feldman ukrán parlamenti képviselő bejelentette, hogy a jelenlegi hatalom egyik legfájóbb politikai hibája a nemzetközi viszonyokban és a kisebbségek jogainak garantálásában rejlik. Ez a leggyengébb láncszem az európai szabványok felé vezető úton.

A proUA internetes kiadvány szerint Olekszandr Feldman elmondta, hogy ha áttekintjük az Ukrajna-EU cselekvési tervet, láthatjuk, hogy éppen a nemzeti kisebbségek jogainak garantálásáért tett legkevesebbet a jelenlegi hatalom.
Eddig a nemzeti kisebbségek szervezetei messze álltak az állampolitika alakításától, továbbá nincs haladás a nemzetközi szféra törvényhozásában. Egyre kevesebb pénzt utalnak ki a kisebbségek által szervezett eseményekre.

Amennyiben Ukrajna szorosabb együttműködésre szeretne áttérni az Európai Unióval, több figyelmet kellene fordítania a nemzetek közötti viszonyokra – mondta a képviselő.

(Kárpátinfó)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.