A tandíj bevezetése ellentétes lenne mindazzal, ami a magyar felsőoktatásban lezajlott, s nem egyeztethető össze a felsőoktatás demokratizmusával – jelentette ki a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának elnöke, Ekler Gergely azután, hogy lapértesülések erősítették meg az egységes tandíj bevezetésének szándékáról szóló híreket. Havi 8-10 ezer, más források szerint 10-20 ezer forint lenne a fizetendő összeg a képzés ideje alatt. Ez alól szociális alapon járna mentesség.
Ekler kijelentette: ha a kormány ragaszkodik a havi 8-10 ezer forintos tandíj társadalmi vitát megkerülő bevezetéséhez, komoly ellenállásra számíthat.
Utólag is megsarcolnák a diplomásokat
Az Oktatási Minisztérium megfontolandónak tartja az utólagos képzési hozzájárulás bevezetését a felsőoktatásban – mondta Stark Antal, a minisztérium helyettes államtitkára csütörtökön, egy konferencián. Szavait több országos napilap idézi, hozzátéve, hogy az elképzelés szerint a tanulmányaikat befejezett hallgatóknak akkor kellene utólag fizetniük, ha jövedelmük elér egy bizonyos szintet, például a minimálbér negyvenszeresét vagy hatvanszorosát egy évben. A fizetőképes hallgatóknak ekkor jövedelmük négy, illetve hat százalékáig kellene megfizetniük tandíjukat utólag.
Ekler Gergely ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy azok a hallgatók, akik később jobban keresnek, többet is adóznak. Egy pályakezdő fiatal ráadásul épp elkezdi visszafizetni a diákhitelt, esetleg szintén kölcsönből vesz lakást. Ekler az államtitkát bejelentését cinikusnak, méltatlannak és felháborítónak nevezte.
Mészáros: 8-10 ezer forintból nem finanszírozható a felsőoktatás
Nem biztos, hogy a tandíj megoldja az egyetemek gondjait, de létezik olyan konstrukció, amely a hallgatóknak és az egyetemeknek is a javát szolgálja – mondta Mészáros Tamás, a Budapesti Corvinus Egyetem rektora.
Az biztos, hogy az emlegetett havi 8-10 ezer forintos tandíjból nem finanszírozható a magyar felsőoktatás – jelentette ki, hozzáfűzve: ha valaki fizet, annak joga van minőséget követelni, és ez hosszú távon differenciálja az intézményeket.
Mészáros kijelentette: „Nagyon oda kell figyelni viszont, hogy anyagi helyzete miatt egyetlen potenciális hallgató se maradjon ki a felsőoktatásból”. Ugyanakkor egyetemi oktatóként úgy vélte, hogy a munkaerő-piaci igényekhez képest túl sok felsőoktatási intézmény van.
Napi Gazdaság, Magyar Rádió

Erdő Péter megszólalt, ezt mondta a Szentatyáról