A kormány 2009-től fokozatosan emelné a nyugdíjkorhatárt

A kormány azt tervezi, hogy 2009-től fokozatosan 65 évre emeli fel a nyugdíjkorhatárt – értesült a Népszabadság. A lap szerint a kormány további járulékbefizetéseket és a társadalombiztosítás tehermentesítését várja a nyugdíjkorhatár emelésétől. Egy friss tanulmánya azonban figyelmeztet, a korhatár emelésével nem bővül automatikusan a foglalkoztatottak köre.

MNO
2006. 05. 27. 9:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormány azt tervezi, hogy 2009-től 65 évre emeli fel a nyugdíjkorhatárt – értesült a Népszabadság. Mint ismert, a férfiak és a nők számára az 1997 óta fokozatosan bevezetett 62 év 2009-től válik egységessé, s ezt emelik több lépésben 65 évre. A Népszabadság információit pénteken cáfolta még a miniszterelnök szóvivője, de a lap szerint a javaslat már felmerült a kormányon belül. László Boglár azonban rámutatott, mindenképpen felül kell vizsgálni a nyugdíjrendszert, hiszen a nyugdíjkorhatár emelkedése nemzetközi tendencia. Nagy-Britanniában például a napokban jelentették be, hogy 2044-ig fokozatosan 68 évre növelnék a nyugdíjkorhatárt.

A Gyurcsány-kormány által tervezett változás elsődleges oka a társadalombiztosítás tehermentesítése, közvetlenül ezután az emelkedő élettartam adta lehetőségek kihasználása, a „továbbdolgozás” lehetőségének biztosítása. Közgazdászok általános vélekedése szerint minden korhatáremelés csökkenti a kiadásokat, és bevételt is hoz – a nyugdíjfizetés helyett ugyanis további járulékbefizetéssel is számolhat a büdzsé.

A Tárki egyik tanulmánya szerint ugyanakkor elenyésző hatása volt a foglalkoztatásra a nyugdíjkorhatár 62 évre emelésének. Attól ugyanis nem bővült a foglalkoztatottak köre, hogy a nyugdíj előtt állók két-három évig még bent maradtak a rendszerben.

A költségvetés szempontjából viszont egyértelműen jelentős akár egy-két évnyi emelés is. Ennyivel tovább fizetik a munkavállalók a járulékot, miközben az államnak nem kell nyugdíjat fizetni utánuk. Komoly hozadéka volt tehát a korhatáremelésnek (a nőknél 55-ről 62-re, illetve a férfiaknál 60-ról 62-re), igaz, szakértők szerint a párhuzamosan bevezetett 13. havi nyugdíj, valamint a 2002. őszi egyszeri kompenzáció, ami beépült a járandóságba, el is vitte a többletet.

A nyugdíjasszervezetek a Népszabadság információja szerint támogatni fogják a korhatáremelést – ha ez az érintettek szociális és anyagi biztonságát nem érinti hátrányosan.

nol.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.