A Napi Gazdaság számításai szerint a kormánytól várt megszorító intézkedések többségükben a nyugdíjasokat érintenék a legkellemetlenebbül. A lap a legfontosabb ilyen intézkedések között említi a középső áfakulcs emelését, a gyógyszerár-támogatási rendszer megregulázását, illetve a közüzemi szolgáltatások hozzáigazítását a világpiaci tendenciákhoz.
A nyugdíjasok szempontjából kitüntetett csoport, a gyógyszerek, gyógyáruk aránya a fogyasztóiár-indexben 2,4, míg a nyugdíjasok kiadási szerkezetében 5,5 százalékos. Szintén e kör kiadásait növelheti leginkább a vizitdíj bevezetése – írja a napilap.
A Napi Gazdaság szerint „a középső áfakulcs 5 százalékpontos növelése az alapvető élelmiszerek, illetve az áramon kívül az egyéb háztartási energia árát emelheti – a másik oldalon a kompenzáció mérsékelheti, mivel a nyugdíjasok egyebek közt az étkezéshez, az egészségügyhöz és az energiaszámlákhoz kapcsolódó támogatást kaphatnak, amelyek némiképp tompítják az árváltozások hatását”.
A KSH szerint ezek az élelmiszer-, gyógyszer- és lakhatással összefüggő kiadások az átlagosnál nagyobb, mintegy 60 százalékos arányt képviselnek a nyugdíjasok fogyasztói kosarában, míg a lakosság egészének fogyasztói kosarában 40 százalék körüli az arányuk.
(Napi Gazdaság)

Budapest Pride 2025: így alakul a szombati felvonulás útvonala