Amennyiben Surányi Györgyöt jelölné Gyurcsány Ferenc jegybankelnöknek, akkor a jegybank vezetésének sokkal „zavartalanabb” lenne a kapcsolata a szocialista kormányzattal, mint most Járai Zsigmondnak – olvasható a Credit Suisse (CS) pénteken kiadott piaci elemzésében. A CS szerint a kinevezésre úgy tekintene a piac, hogy az MNB működése kevésbé lenne független, mint a jelenlegi jegybankelnök működése alatt. A CS kommentárja kitér arra, hogy jövőre négy Monetáris Tanács tag mandátuma jár le és ezen személyek helyére Surányi lazább monetáris politikát képviselő szakértőket jelölhet.
A CS elemzése rámutat: a Monetáris Tanács (MT) mandátumok lejárta után a jelenleg 13 fős testület létszáma automatikusan csökken 11 főre, azaz nem minden jelenlegi tagnak lesz utóda az új testületben. A jegybanktörvény értelmében a Monetáris Tanács legalább kilenc- legfeljebb tizenegy tagú testület. A Monetáris Tanácsban az MNB elnöke által javasolt egy alelnök lehet, szemben a jelenlegi helyzettel, amikor három alelnök van. A változás tehát itt fog bekövetkezni, és két alelnöknek nem lesz utóda az MT-ben.
A törvény alapján a jegybank elnökét hatéves időtartamra a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A jegybankelnökön és az általa javasolt alelnökön kívül a testület további tagjai közül négy fő kinevezésére, illetve felmentésére a javaslatot az MNB elnöke teszi meg, amelyet – egyetértése esetén – a miniszterelnök terjeszt a köztársasági elnök elé. A további tagok kinevezésére és felmentésére a miniszterelnök az MNB elnöke véleményének kikérésével tesz javaslatot a köztársasági elnöknek.
portfolio.hu

1000 új autóbusszal bővül a Volán-flotta