Eltűnhet a magyar zászló, de százszor is kitűzik, ha kell?

Feszült hangulatban zajlott az RMDSZ Kolozs megyei szervezete által tartott hétvégi közgyűlés – számol be a Szabadság. Javarészt az RMDSZ tisztségviselőit érintő kormányátalakítást tervez egyes értesülések szerint a Demokrata Párt Romániában – írja az Új Magyar Szó. Eltűnt a magyar zászló a napokban az óbecsei községháza homlokzatáról – adja hírül a Magyar Szó.

Kurkó Noémi
2006. 05. 23. 16:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

RMDSZ-közgyűlés: ellentétek vonzzák egymást?

A László Attila jelenlegi RMDSZ-elnök és a Kónya-Hamar Sándor volt elnök köré tömörülő csoportosulások torzsalkodása közepette zajlott a szövetség Kolozs megyei szervezete által tartott hétvégi közgyűlés, amelyen éves beszámolóját ismertette az új elnökség. Újdonságot jelentett Markó Béla RMDSZ-elnöknek a küldött közgyűlésen való megjelenése, tekintettel arra, hogy az ehhez hasonló korábbi rendezvényeken, Kónya-Hamar hatéves mandátuma alatt egyszer sem vett részt. Kónya, europarlamenti megfigyelő ezt szóvá is tette beszédében. Az ülés feszült hangulatát idézi a következő esemény is: miközben Pálfi Mózes Zoltán megyei tanácsalelnök a jelenlegi vezetőség munkáját dicsérte, egy hölgy a teremből bekiabálta: „Zoli, a nyelvedről mindjárt lejön a bőr„. Székely István tanácsos szerint a megyei tanácsba is átgyűrűző ellentét hátráltatja a megyei tanácsosok munkáját.

László Attila az ülésen bejelentette: a 2007-es országos RMDSZ elnökválasztáson Kolozs megye önálló jelölttel vesz részt. Jövőre ugyanis lejár Markó Béla 2003-ban kezdődött legutóbbi szövetségi elnöki mandátuma – tájékoztat a Szabadság.

RMDSZ-miniszterek menesztésén munkálkodik a PD

Kormányátalakítást tervez a hétvégén megjelent információk szerint a Demokrata Párt. Az elképzelések szerint megszűnnének a megbízott miniszteri, illetve az államminiszteri tisztségek, mert Cezar Preda demokrata párti alelnök elmondása szerint e pozíciók segítségével őrzik meg előjogaikat a „koalíció szatellitpártjai kihasználva a miniszterelnök jóindulatát”. Ezen kívül a PD azt is szeretné, ha egyetlen kormányfő-helyettesi poszt maradna, amit Vasile Blaga PD-főtitkár, jelenlegi belügyminiszter foglalna el. Preda azt is megemlítette: pártja kérni fogja a madárinfluenza elterjedése miatt a mezőgazdasági miniszter lemondását, továbbá az egészségügyi miniszter menesztését is megfontolandónak tartják.

Bogdan Ciuca, a Konzervatív Párt (PC) szóvivője a hírekre reagálva hangsúlyozta: a pártvezetők számára a politikai stabilitás az elsődleges szempont, de „elviselnék” a kormányátalakítást, feltéve, hogy a demokraták meggyőző érvekkel állnak elő. Az érintett RMDSZ-vezetők kivitelezhetetlennek tartják a kormányátszervezést – nyilatkozta Markó Béla szövetségi elnök egy hétvégi nagyváradi konferencián. Mint mondta: kormányátalakításra szükség van, de erről csakis az EU-csatlakozás után lehet szó. Borbély László a középítkezésért és területrendezésért felelős megbízott miniszter a lap kérdésére válaszolva kijelentette: nem ért egyet a rábízott minisztérium felszámolásával. Érvelése szerint, egyrészt az EU-tagállamok közül tizennyolcban e terület egy külön minisztérium hatáskörébe tartozik, másrészt úgy véli, a demokraták csupán álcának használják a kormány átszervezését, valójában azonban a kormányfő leváltásán mesterkednek – számol be az Új Magyar Szó.

Eltűnhet a magyar zászló, de százszor is kitűzik, ha kell?

Eltűnt a napokban az óbecsei községháza homlokzatáról az a nemzeti címerrel ékesített magyar zászló, amelyet saját kezűleg készített Wittner Mária magyar parlamenti képviselő és a HVIM adományozott Óbecse magyar lakosságának – adja hírül a VMDK közleménye. A lobogót Légvári Sándor és dr. Páll Sándor, a VMDK óbecsei községi tanácsnokai tűzték ki idén februárban. A szervezet nem hivatalos, de megbízható értesülése szerint, a zászlót nem kívülről, hanem belülről, az épületből vitték el, és még azon a napon egy ismeretlen telefonáló 1000 eurót kért érte. Az említett tények ismeretében több kérdés merül fel – áll a közleményben. Így például az, hogy kinek lehetett útjában a magyar zászló; hogyan lehetett a zászlót belülről úgy eltávolítani, hogy az erkélyre vezető ajtót rendszeresen zárják és előtte a biztonsági szolgálat emberei őrködnek; végül hogyan lehetett az épületből észrevétlenül kivinni egy 1,5 x 2,5 méteres zászlót, egy majdnem 4 méteres rúdon? A VMDK közleményében eredményes nyomozást követel a rendőrségtől.

A zászló eltűnésére Toroczkai László, a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) elnöke is reagált. Ez a lobogó időközben a társnemzeti jogok és az együttélés úttörő szimbóluma is lett, hiszen kitűzése után nem sokkal fogadta el a szerb törvényhozás a nemzeti jelképek állandó használatáról rendelkező jogszabályt – olvasható a HVIM közleményében. Az elnök kiemeli: a mozgalom tagjai új zászlót készíttetnek, „ugyanolyat, mint amelyet először feltartóztattak a határon, aztán pedig elraboltak. És azt is ki fogjuk tűzni a városházára, s ha százszor elrabolják, mi százszor fogjuk újra kitűzni….” – tájékoztat a Magyar Szó.

A felvidéki magyarság helyzete és kilátásai

Regionális konferenciát tartottak Szőgyénben, melyen a Szlovákiában élő magyar nemzeti közösség helyzetét, jövőbeli kilátásait és lehetőségeit, valamint az ország lehetséges fejlődési irányát vitatták meg.

Csáky Pál miniszterelnök-helyettes beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy az elkövetkezendő tíz év sorsszerű lesz a felvidéki magyarság életében, mert ebben az időszakban dől el, sikerül-e bekapcsolódni a globalizáció világfolyamataiba. Hozzátette: ahhoz, hogy e folyamatoknak a magyarság nyertese legyen, arra van szükség, hogy ügyesen alkalmazkodjon az adott helyzethez. Ennek elősegítésében szerinte mindenekelőtt az oktatásnak és a művelődésnek kell kiemelt szerepet biztosítani. Csáky az érvényesülés érdekében – a szlovák mellett – minél több idegen nyelv elsajátítását hangsúlyozta, beszéde végén pedig kitért a kisrégiók és kisvállalkozások jövőbeni megerősítésének szükségességére is.

Farkas Iván parlamenti képviselő az önkormányzatok helyzetét vázolta, hangsúlyozva, hogy többségük az elindult reformfolyamat következtében az elmúlt időszakban sikeresen megerősödött. A problémákat illetően a Nyitra megyei önkormányzatot említette, kiemelve, hogy az MKP-ellenes politika miatt ott jelentősen gyengült a magyar párt pozíciója és befolyása a korábbi időszakhoz képest. Mint mondta: ennek hatására jóval kevesebb támogatás érkezik a déli régióba.

Duray Miklós beszédében arra a kérdésre kereste a választ: vajon a határon túli magyarság számíthat-e önvédelmi harcában Magyarországra, illetve támaszkodhat-e rá fejlődésében. Úgy véli, az anyaországi belpolitikai viszonyokra tekintettel, a szlovákiai magyarság elsősorban magára számíthat, ugyanakkor az EU-tagság legfőbb hozadéka, a határok nagyobb átjárhatósága és a határ menti területek összekapcsolódása mindenképpen a közösség előnyére válik – számol be a felvidek.ma.

Díjesőben fürdött a beregszászi Illyés Gyula színház

Díjesővel zárult a most első ízben részt vevő Beregszászi Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház számára a kaliszi nemzetközi színházi fesztivál Lengyelországban. A beregszászi társulat Vidnyánszky Attila rendezésével Csehov Három nővér című drámáját mutatta be nagy sikerrel. A zsűri döntése nyomán a legjobb színészi teljesítményért járó fődíjat két beregszászi színész, Vass Magdolna (Irina) és Trill Zsolt (Szoljonij) vehette át. Szűcs Nelli (Natasa) ugyanezen darabban nyújtott színészi alakításáért különdíjban részesült. Végül a Három nővér kiérdemelte a Fesztiváligazgató Különdíját és a bronz Wojciech Boguslavskij-szobrocskát is, melyet Balázsi József színházigazgató vehetett át – adja hírül a karpatinfo a Kárpátalja hetilap nyomán.

Szoboravatással Rákóczi szelleméért

A munkácsi II. Rákóczi Ferenc Középiskola háború utáni megnyitásának 60. évfordulójára rendezett ünnepség keretében az iskola udvarán felavatták Rákóczi fejedelem mellszobrát, a városi képtárban kiállítás nyílt három munkácsi képzőművész alkotásaiból, a nap végén pedig zenés-táncos ünnepi koncertre is sor került. A szoborállítást az Illyés Közalapítvány, valamint magyarországi magánemberek támogatták.

Popovics Béla, a munkácsi magyar középiskola tanára, neves helytörténész ünnepi beszédében kiemelte: akkor lesz a magyarság a Kárpát-medencében újra életerős, ha az anyaországban és az elcsatolt területeken élők ismét egymásra találnak és elfogadják, hogy egy nemzet tagjai.

Gulácsy Lajos nyugalmazott református püspök azt kérte: „Ne csak a szobor legyen itt, de az a szellemiség, tehervállalás, bátor kiállás, hazaszeretet, emberszeretet, melyet Rákóczi fejedelem képviselt” – írja a karpatinfo.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.