Június elejéig megállapodnak a kormányátalakítás elveiről – erről döntöttek a román koalíciós nagy pártok, a Nemzeti Liberális Párt (NLP) és a Demokrata Párt (DP) vezetői hétfői megbeszélésükön. Ezt követően Adriean Videanu, a DP ügyvezető elnöke közölte: a megbeszélésen személyi kérdésekről nem esett szó, de abban egyetértettek a jelenlevők, hogy a nagyobb hatékonyság érdekében szükség van a kormány átszervezésére. Hozzátette: bizonyos személycserék helyett a többség a teljes kormányátalakítást támogatja. A liberális párti Bogdan Olteanu úgy nyilatkozott: amennyiben a későbbiekben az államminiszteri tisztségek csökkentése mellett döntenek, az szükségessé teszi az összes koalíciós partner együttműködési megállapodásának előzetes módosítását. Tãriceanu kormányfő az eseményeket úgy értékelte: bár a kormányátalakítás ügye egyre időszerűbbé válik, meglátása szerint egyesek az átszervezés leple alatt valójában személycserékre törekszenek.
Markó Béla, az RMDSZ elnöke tegnapi sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: indokolt a különféle ügynökségek, hatóságok, hivatalok számának csökkentése és a szövetség elvben támogatja is a kormánystruktúra reformját, ám ezt egy alapos elemzésnek kell megelőznie. A demokrata pártelnök javaslataira reagálva elmondta: a két miniszterelnök-helyettesi tisztség megszüntetése ellen nincs kifogása, az viszont magyarázatra szorul, miért éppen a DP lenne jogosult arra, hogy tisztségviselőt nevezzen ki az egyetlen fennmaradó miniszterelnök-helyettesi tisztségre – írja a Szabadság.
Gettósítás az autonómia?
Regionalizmus és autonómiamodellek Európában címmel tartottak kétnapos konferenciát Vajdaságban. Bojan Pajtics, a Tartományi Végrehajtó Tanács elnöke beszédében kiemelte: minthogy a többnemzetiségű tartomány községeinek 80 százaléka etnikailag heterogén összetételű, úgy véli, nem az autonómián belüli autonómia megteremtése jelenti a legjobb megoldást a kisebbségek problémáira, hiszen ebben az esetben az történne, hogy egy adott nemzeti közösségnek egy összefüggő területen tömböt képező fele, lényegében diszkriminálná nemzettársainak a tartományban szétszórtan élő részét. Hozzátette: minden gettósítás antieurópai törekvést képvisel.
Egeresi Sándor, a képviselőház alelnöke előadásában arról szólt, hogy a tartományban élő nemzeti kisebbségek célja nem az elszakadás, hanem az integrálódás. Mint mondta: ma már sok mindent megtehetnek, amit korábban nem lehetett, alkotmányos garancia hiányában azonban ez még nem jelenti azt, hogy joguk is van hozzá. Hozzátette: az autonómia kérdésköre továbbra sem téma, de úgy tűnik, lassan kezd kilépni a tabuk világából.
Korhecz Tamás, a TVT alelnöke felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy a tartományban tapasztalható multikulturalizmus nem feltétlenül jelent interkulturalitást, pedig véleménye szerint az jelentené az igazi értéket, ha a különböző nyelvű és kultúrájú egyének ismernék egymás kultúráját és beszélnék egymás nyelvét. Hozzátette: a jövőben erre érdemes törekedni – számolt be a Magyar Szó tegnapi száma.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére