Gyurcsány kórház-privatizációja útjában az orvosi kamara?

Alkotmányellenesnek nevezte a kötelező orvosi kamarai tagság megszüntetéséről szóló kormánytervezetet Éger István, a köztestület elnöke. Egyesek úgy vélik, az intézkedéssel a Gyurcsány-kormány célja, hogy az egészségügyi reform előtt félreállítsa a kamarát, amelynek joga van a szakmai törvénytervezetek, rendeletek véleményezésére.

MNO
2006. 05. 25. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az orvosi kamara tiltakozik a kormányzat egészségügyről szóló programtervezete ellen, amely megszüntetné a kötelező kamarai tagságot. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke egyenesen alkotmányellenesnek nevezte a tervezett intézkedést. Éger István elmondta, hogy Rácz Jenő egészségügyi miniszter még tavaly azzal érvelt a kamarai tagság fenntartása mellett, hogy amennyiben a tagságot megszüntetnék, valamennyi kamarában kellene egyszerre. „Ez azt jelenti, hogy ezekben a hivatásrendekben gyakorlatilag az etikai ellenőrzés, a minőség vizsgálata, a karbantartása megszűnik, ami minőségromlást eredményez” – jelentette ki Éger.

Egyesek úgy vélik, hogy a Gyurcsány-kormány célja, hogy az egészségügyi reform előtt félreállítsa a kamarát, amelynek joga van a szakmai törvénytervezetek, rendeletek véleményezésére.

A Népszabadságnak nyilatkozó Szilvási István kamarai alelnök szerint a mindenkori kormányzat és az orvoskar egészségpolitikai elképzelései közötti természetes feszültséget csak úgy lehet oldani, ha az orvosi kar általános szakmai véleményét is figyelembe veszik, amit csak köztestületi kamara képviselhet. Nemcsak az orvostársadalom szakmai szabályainak meghatározásáért felelős a kamara, de a betegek etikus ellátását is képviselnie kell a mindenkori politikai akarat és a piacgazdaság szempontjaival szemben – mondta Szilvási.

A gyógyszerészkamara is tiltakozik

– Kötelező kamarai tagság nélkül ellehetetlenül az etikus gyógyszerpiac – állítja Zalai Károly, a Magyar Gyógyszerész Kamara alelnöke. Kiemelte: csak a kötelező kamarai tagság képes garantálni a beteg védelmét a piaci túlkapások ellen. Példaként említette azokat az etikai ügyeket, amelyek elejét vették annak, hogy a gyártók marketingeszközökkel ösztönözzék a gyógyszervásárlást.

A gyógyszerész, az ügyvédi, a közjegyzői, a mérnöki és az építész kamara is tiltakozik a kötelező tagság megszüntetéséről szóló kormányzati terv ellen. Az erről szóló jogszabály egyébként feles törvény, amelynek módosításához elég a kormánypárti parlamenti képviselők szavazata.

nol.hu, hirtv.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.