Gyurcsány üzletesítené a magyar oktatást

Az iskolaügy nem egyszerűen oktatásügy – jelentette ki Gyurcsány Ferenc kijelölt miniszterelnök, miután vezető üzletemberek társaságában felsőoktatási szereplőkkel találkozott a Parlamentben. Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa szerint nem lehet tudni, mi történt a megbeszélésen, melyről csak semmitmondó nyilatkozatok láttak napvilágot.

MNO
2006. 05. 23. 7:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Mi sokat fogunk változtatni, csak annyit kérek, hogy tartsátok velünk a lépést” – jelentette ki a kormányalakításra felkért Gyurcsány Ferenc hétfőn, miután cégvezetők kíséretében megkezdte az egyeztetést a különböző társadalmi csoportokkal a kormányprogramról. Első tanácskozását ugyanis felsőoktatási szereplőkkel tartotta a Parlamentben – derül ki az origo.hu tudósításából.

Gyurscsány egyebek mellett arról beszélt, hogy át kell alakítani „az egyetemek kapcsolatrendszerét a tudományos, az üzleti élet és a munkaerőpiac irányába”.

A felsőoktatási vezetők mellett a megbeszélésen jelen volt a Richter Gedeon gyógyszeripari cég vezérigazgatója, valamint az Audi Hungária kommunikációs igazgatója és több kutatóintézet képviselője.

Nem egyszerűen diplomásokra van szüksége Magyarországnak, hanem olyan szakembereket kell képezni, akiknek lesz állásuk – fogalmazott Gyurcsány. A kutatás-fejlesztésről azt mondta: „a finanszírozásban és az intézményrendszerben sokkal inkább az üzleti eredményesség legyen a meghatározó”.

A felsőoktatási vezetőkkel folytatott egyeztetés után közoktatási szakemberekkel találkozott Gyurcsány. „Az iskolaügy nem egyszerűen oktatásügy” – jelentette ki a tanácskozás előtt, amelyen többek között jelen volt Halász Gábor, az Országos Közoktatási Intézet igazgatója és a fővárosi oktatási bizottság elnöke, Pálinszki Antal, valamint több iskola vezetője és városok, falvak polgármesterei. Gyurcsány szerint „zavaró jellemvonása a mai közoktatásnak, hogy alig alkalmas arra, hogy csökkentse az otthonról hozott hátrányokat”, sőt megerősíti, továbbörökíti ezeket. Ezenkívül „van egy erős tendencia a szegregálásra” – vélte a miniszterelnök.

Szerinte ugyan sokan – szülők, tanárok, szakemberek – elismerik, hogy az iskola a társadalmi egyenlőtlenségek újratermelője, de bizonytalanok, mert azt látják, hogy „ahány kormány, annyi nekibuzdulás”. Gyurcsány szerint a közoktatás szereplői hosszabb távú programokat várnak.

Saját szakértőivel találkozott Gyurcsány

Fogalmazzunk pontosan: Gyurcsány Ferenc saját szakértői köréből verbuvált személyekkel találkozott – nyilatkozott a Magyar Nemzetnek Sió László, a Fidesz oktatáspolitikusa. Szerinte azt sem tudni, hogy mi történt a megbeszélésen, mert semmitmondó nyilatkozatok követték. Kifejtette: annak érdekében, hogy Gyurcsány végre színt valljon, négy kérdésre várnak választ tőle. Ezek: lesz-e tandíj a felsőoktatásban? Lesz-e pedagóguselbocsátás a közoktatásban? Mire számíthatnak a kistelepülési iskolák, óvodák, megtartják vagy bezárják azokat? Végezetül pedig: lesz-e bérbefagyasztás az oktatás területén?

origo.hu, Magyar Nemzet

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.