Horváth: Meddig marad még messze maga mögött Magyarország?

Félrevezető és bántó, hogy a magyar alkotmány még mindig az 1949. évi XX. törvény nevet viseli – jelentette ki Horváth, kifogásolva, hogy ez a „kommunista diktatúra törvénye volt”, ezért jelenlegi „alkotmányunk kerékbe tört”.

MNO
2006. 05. 16. 15:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meddig marad még messze maga mögött Magyarország? – e kérdést tette föl a parlament alakuló ülésén Horváth János (Fidesz), aki korelnöki minőségében elnökölt. Horváth, aki hallgatóságát magyarul és a külföldi meghívottaknak adott tisztelete jeléül angolul is megszólította, s említést tett a határon túli magyarokról is, a Himnusz sorait idézte föl, jelezve: „így érzékeljük a közelmúlt megpróbáltatásait”.

Úgy érzem, mintha Isten kezembe adta volna a tárogatót – elevenítette föl a korelnök Kossuth Lajos 158 éve mondott szavait. Horváth jelezte: képzeletbeli tükröt tart fel a testület számára, hogy lássák őket az általuk képviselt magyarok. Köztisztelet, önbecsülés kell ahhoz, hogy megőrizzék „az Országgyűlés reputációját” – e gondolatra fűzte fel beszédét Horváth, szembesítve a parlamentet azokkal a hiányosságokkal, melyek szerinte a leginkább felelősek az állampolgárok kiábrándulásáért és a gazdaság „bukdácsolásáért”.

Félrevezető és bántó, hogy a magyar alkotmány még mindig az 1949. évi XX. törvény nevet viseli – jelentette ki Horváth, kifogásolva, hogy ez a „kommunista diktatúra törvénye volt”, ezért jelenlegi „alkotmányunk kerékbe tört”. A diktatúrára emlékeztető utalás olyan a mai alaptörvény előtt, mintha egy makulátlan leánynevelő intézet kapujára „bordélyház” feliratot csempészett volna egy bajkeverő – taglalta Horváth az általa „ízléstelenség”-ként bélyegzett anomáliát.

A magyar demokrácia másik hendikepjét, a „senkire nem szavazók” milliós tömegét Horváth a kiábrándultságnak tudta be. Példaként emlegette a „kisgazda mentalitásúakat”, akik közül sokan nem szavaztak 2002-ben és 2006-ban.

A parlament eredményes működéséhez szükséges együttműködésre példaként hozta fel Horváth azt a kanadai tanácskozást, melyen egyetértéséről biztosította Szili Katalint, sőt „össze is ölelkeztek”, mikor kérdőre vonták őket, hogyhogy nem gyalázza egymást kormánypárt és ellenzék – ezzel is emelve Magyarország hírét a világban.

A 85 éves Horváth saját, fordulatos életének emlékeit idézte föl annak tükrében, mikor és milyen körülmények között volt a Parlament épületében: a Szabad Élet Diákmozgalom tagjaként 1944-ben, amikor a nyilasok letartóztatták „az épülettel a pincében kezdte az ismerkedést”, majd nemzetgyűlési képviselőként is innen vitték el a kommunisták az Andrássy útra, „a Terror Házába”. Horváth figyelmeztetett: hiányos ismeretekkel születnek olyan gazdasági döntések, amelyek a gazdaság „bukdácsolásáért felelősek”. Dánia és Írország példáját idézve a szélesebb néprétegek népfőiskolai jellegű művelésében, „kert-Magyarország” létrehozásában jelölte meg az alakuló ülést elnöklő Horváth a kivezető utat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.