Elképesztő módon kínozzák és zsarolják parancsnokaik az ukrán katonákat

Bíróság elé került a 211. pontonhídbrigád botrányba keveredett volt parancsnoka. Az ukrán katonai egységnél hónapokon át zajlottak megalázó visszaélések, miközben a tiszt tudott minderről, mégsem tett semmit.

2025. 07. 04. 15:48
Az egység tagjait keresztre is feszítették
Az egység tagjait keresztre is feszítették Forrás: X
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bíróság elé került a 211-es ukrán pontonhídbrigád korábbi parancsnoka, Oleg Poberezsnyuk ezredes – írja Facebook-oldalán az ukrán főügyészség. A katonai ügyészség vádat emelt ellene, amiért nem tett semmit beosztottjai bántalmazása ellen. Az ügyészek szerint a parancsnok tudott arról, hogy egy szakaszparancsnok rendszeresen kínozta a katonákat, mégsem indítványozta a felelősségre vonást. A vád a hadiállapot idején tanúsított hatósági mulasztásra vonatkozik, ami súlyosbító körülmény.

Ukrán katonák ellen elkövetett visszaélések miatt felel Oleg Poberezsnyuk, aki tétlenül nézte a kínzásokat és zsarolásokat.
Ukrán katonák ellen elkövetett visszaélések miatt felel Oleg Poberezsnyuk, aki tétlenül nézte a kínzásokat és zsarolásokat
Forrás: Facebook

A visszaélések ügye tavaly nyáron robbant ki, miután az Ukrajinszka Pravda beszámolt a 211-es brigádnál uralkodó állapotokról. 

A lap szerint az egységnél rendszeresen vertek katonákat, pénzt követeltek tőlük, sőt volt olyan katona, akit egy fakereszthez kötöztek büntetésből. 

A bántalmazások középpontjában Vladiszlav Pasztuh állt, aki a brigád vezérkari főnökének fia, és egyben Poberezsnyuk keresztfia volt. 

Az ő fenyegetései szerint aki nem fizetett, azt „ledobták a húsdarálóba” – vagyis kiküldték a frontra.

Katonákkal építtette a házát az ukrán parancsnok

Az ukrán parancsnok nemcsak a bántalmazásokat nézte tétlenül. A nyomozás során az is kiderült, hogy 2023 őszén négy beosztottját saját háza építésére irányította a Hmelnickij régióban. 

Bár a katonák nem teljesítettek szolgálatot, a dokumentumok szerint a fronton voltak, és megkapták a teljes zsoldjukat, csaknem egymillió hrivnya értékben. 

A házat hivatalosan a parancsnok édesanyjának húzták fel, de a pénz állami forrásból származott. A visszaélések hírére az ukrán vezérkar vizsgálatot indított. A hadsereg vezetője, Olekszandr Szirszkij parancsára a katonai rendészet bizottsága ellenőrizte a 211-es brigád működését. 

A nyomozás és a sajtónyomás hatására a parancsnokot decemberben először felfüggesztették, majd később őrizetbe vették. 

Előbb óvadék ellenében szabadlábra került, majd újabb eljárásban ismét letartóztatták – ezúttal 12 millió hrivnyás óvadék mellett.

Egy ukrán egység, ahol „semmi nem történt”

A történtek nem voltak titkosak. Az ügyet szeptemberben már a parlamenti vizsgálóbizottság is jelezte a védelmi minisztériumnak. Olekszij Honcsarenko képviselő így fogalmazott:

Nem történt semmi.

A nyilvánosság nyomására végül mégis léptek. Dmitro Lubinec ombudsman hivatalos panaszt tett a hadsereg vezetésénél, amit szolgálati vizsgálat követett. A 211-es ukrán pontonhídbrigád története sokaknak volt megrázó. 

Katonák beszámolói, fizetési bizonylatok, fényképek és tanúvallomások kerültek elő – mégsem indult eljárás a fő bántalmazók ellen. 

A parancsnok tétlensége viszont most bíróság eljárást eredményezhet. Az ítélet precedens értékű lehet – vagy újabb figyelmeztetés arra, hogy a fegyelem nélküli egységek akár saját maguk ellen fordulhatnak.

Borítókép: Az egység tagjait keresztre is feszítették (Fotó: X)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.