Több száz törvénymódosítást kell előkészíteni a következő egy-két héten – legalábbis, ha Gyurcsány Ferenc ragaszkodik elképzeléseihez és második kormányát kevesebb miniszterrel és kisebb apparátussal kívánja megalakítani. Ehhez nem csak az egyes minisztériumok felsorolását tartalmazó jogszabályt kell átírni, az esetleg megszűnő vagy átalakuló tárcákra ugyanis törvények sora hivatkozhat. Az informatikai és hírközlési miniszterre például mintegy kétszáz különféle jogszabály utal, és az csak a minimálprogram, hogy e hivatkozásokat a jogtárakból töröljék.
A jogalkotók korábban sem voltak precízek, hiszen máig vannak olyan törvények, amelyekben az ipari és kereskedelmi vagy a közlekedési és vízügyi miniszternek határoznak meg feladatokat. Jó ideje egyik tárca sem létezik, de a rendszer ettől még nem omlott össze.
E változások átvezetése csupán kitartás kérdése. A kijelölt miniszterelnök azonban nem a cégtáblák átfestését, hanem a közigazgatás átfogó reformját ígérte. Hogy felülvizsgálják a hatásköröket, így a megmaradó vagy az új tárcák a megszűnő minisztériumoktól nem egyszerűen átvesznek feladatokat, hanem esetleg mást csinálnak, mint eddig. Lehetnek ügyek, amelyekkel a továbbiakban az államigazgatásnak nem kell majd foglalkoznia.
A tárcák új feladat- és hatásköreinek törvényi megjelenítése nem egyszerű adminisztratív munka. S akkor még szó sem esett arról, hogy például a fegyveres és rendvédelmi szervek vagy az önkormányzatok működésével kapcsolatos törvények megváltoztatásához a parlamenti képviselők kétharmadának támogatására van szükség, például önkormányzati vagy rendészeti minisztériumot létrehozni, a rendőrség, a határőrség és a katasztrófavédelem irányítását más tárca hatáskörébe utalni, vagy a megyei közigazgatási hivatalok struktúráját átalakítani az ellenzék támogatása nélkül nem lehet.
A törvény-előkészítés során a javaslatokat előbb a parlament szakbizottságai elé kell terjeszteni, dönteni kell a módosító indítványok befogadásáról, utána jöhet az általános, majd a részletes vita, majd az esetleg kétfordulós szavazás. Ha Gyurcsány Ferenc június közepén valóban alapjaiban más kormányt akar alakítani, e jogalkotási folyamatot egy hónap alatt le kell zárnia. Nem lesz egyszerű.
Egy szokványos méretű, rézből vagy alumíniumból készült névtáblát két-háromezer forintért lehet rendelni, ha tehát valahol a minisztereket, az államtitkárokat, illetve a helyettes államtitkárokat is kicserélik, a kormányváltás legfeljebb tíz-húszezer forintba kerül. Ha változik a tárca neve, az további ötven-hatvanezer forintos kiadást jelent. Minisztériumonként kevesebb mint százezer forint nem túl nagy összeg, a háttérintézményekkel és a területi szervekkel együtt viszont könnyen egymillió felett lehet a számla. A teljes kormányzati struktúra átalakítása csupán a cégtáblák átfestése miatt akár több tízmilliós tételt is jelenthet.
Forrás: Népszabadság