Nem nyaralnak idén a román tisztségviselők?

A reformok terén tett látványos eredmények érdekében a román hatóságok mondjanak le a nyári vakációról – idézi a Népújság a romániai európai integrációs minisztert. – A szerbiai nemzeti kisebbségek tanácsainak képviselői attól tartanak, hogy a helyi frekvenciák odaítélésekor sérülhetnek a kisebbségek jogai – adja hírül a Magyar Szó.

MNO
2006. 05. 19. 10:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Romániában a nyári vakáció kizárva?

Románia mielőbbi EU-csatlakozása érdekében, a szükséges intézkedések megtétele megköveteli a román hatóságoktól, hogy lemondjanak a nyári vakációról – jelentette ki Anca Boagiu európai integrációs miniszter. Boagiu és Macovei igazságügy-miniszter megegyezett abban, hogy az Európai Bizottságnak havonta bemutatnak egy jelentést a korrupció elleni harc előmeneteléről, azért, hogy Brüsszel naprakész információkkal rendelkezzen az unió által elvárt törvények gyakorlatba ültetéséről és az intézményi struktúrák működéséről – adja hírül a Népújság.

Nyolc párt lesz a szlovák parlamentben?

Nyolc pártot juttattak volna a szlovák parlamentbe a megkérdezettek a Focus közvélemény-kutató ügynökség május elején végzett felmérése szerint. Az akkori eredmények alapján a parlamenti választást 31,7 százalékkal a Smer nyerte volna Szlovákiában. Második helyen 11,1 százalékkal a HZDS-Néppárt, harmadikon pedig 9,8 százalékkal a Magyar Koalíció Pártja végzett volna. További két párt szintén megközelítőleg tíz százalékot szerzett volna, míg a Szlovák Nemzeti Párt 8,1, a Szabad Fórum pedig 6 százalékkal jutott volna be a parlamentbe. Az adatok szerint a megkérdezettek 15,6 százaléka távol maradt volna az urnáktól, 11,9 százalékuk pedig nem tudott vagy nem akart válaszolni a pártpreferenciára vonatkozó kérdésre – írja a felvidek.ma.

Nem volt minden törvényes...

A szerbiai nemzeti kisebbségek tanácsainak képviselői a tegnapi megbeszélésen arra hívták fel Boris Tadics szerbiai elnök figyelmét, hogy a Köztársasági Műsorszórási Ügynökség (RRA) április végi döntésének értelmében a kisebbségi tanácsok által javasolt személyek közül egy sem került be a belgrádi, illetőleg az újvidéki székhelyű közszolgálati médium vezető testületébe. Ennek kapcsán sérelmezték, hogy nem élhetnek a nemzeti közösségek számára a tájékoztatás terén törvény által biztosított jogaikkal. A tanácsok képviselői – elmondásuk szerint – attól tartanak, hogy a helyi frekvenciák odaítélésekor is sérülhetnek majd a kisebbségek jogai.

Mint Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke a találkozó után ismertette: a köztársasági elnök elfogadhatatlannak tartotta az RRA Tanácsának döntését, és élt a gyanúval, hogy a nemzeti frekvenciák odaítélésekor nem minden a törvénynek megfelelően történt. Hozzátette: Tadics azt ígérte, az ügyben megbeszélést kezdeményez az illetékesekkel.

A nemzeti tanácsok képviselőinek korábbi tiltakozása nyomán – akkor Kostunica miniszterelnökhöz és Predrag Markovics parlamenti elnökhöz fordultak – megállapítást nyert, hogy az RRA döntését nem lehet megváltoztatni, a tanácsok képviselői legfeljebb annyit tehetnek, hogy szavazati jog nélkül vesznek részt a közszolgálati médiumok vezető testületeinek munkájában – számol be a Magyar Szó.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.