Növekvő tiltakozás a tandíj beveztése ellen

Elfogadhatatlannak tartja a kormányprogramban is megjelenő, a tanárokra vonatkozó kötelező óraszámemelést a PDSZ – derül ki a szervezet közleményéből. A HÖOK szerint a rendszer változatlanul hagyása mellett igazságtalan lenne az utólagos tandíj bevezetése. A Magyar Rezidens Szövetség és a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Hallgatói Önkormányzata a felsőfokú egészségügyi képzés térítéskötelessé tétele ellen tiltakozik.

MNO
2006. 05. 31. 16:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elfogadhatatlannak tartja a kormányprogramban is megjelenő, a tanárokra vonatkozó kötelező óraszámemelést a PDSZ – derül ki a szervezet közleményéből. Kifogásolják azt is, hogy a kormány megszüntetné az iskolákban dolgozó nem pedagógusok közalkalmazotti jogviszonyát. Az érdekképviselet azt kéri az ügyvezető kormánytól, hogy a kabinet megalakulása után a lehető legrövidebb időn belül kezdje meg az egyeztetést a szakszervezetekkel.

A PDSZ szerint nem átgondolt az a változtatási szándék sem, hogy az 5.-6. osztályban tovább bővítenék a nem szakrendszerű oktatást, vagyis azon órák számát, ahol nem szaktanár, hanem alsós tanító végzi az oktatást. Az érdekképviselet közleményében emlékeztet arra, hogy ezt a korábbi törvénymódosítási vitákon a szakszervezetek és a szakma határozott igényére az oktatási tárca lényegében visszavonta.

A HÖOK saját tervvel áll elő tandíj-ügyben

A hallgatói önkormányzat alternatív javaslatot terjeszt a kormány elé az utólagos képzési hozzájárulás kiváltására – közölte a HÖOK elnöke, aki részletekről egyelőre nem számolt be. Ekler Gergely a Klubrádióban elmondta: bíznak abban, hogy tárgyalóasztal mellett rendezhető lesz a vita. A felsőoktatási hallgatók érdekképviseletének vezetője hangsúlyozta, hogy a rendszer változatlanul hagyása mellett kifejezetten igazságtalan lenne az utólagos hozzájárulás bevezetése. Utólagos tandíjjal akár többe is kerülhet az államilag támogatott tanulás, mint a jelenlegi költségtérítéses képzés, mert az viszonylag nyomott áron kínálja a diplomát – fejtette ki Ekler Gergely.

Az érdekképviseleti vezető úgy vélte: a tervezett fizetési kötelezettség elrettentő hatással lehet az egyetemi tanulmányok megkezdésére is, hiszen abban az életszakaszban vesz el a pályakezdőtől, amikor a legnagyobb szüksége van a jövedelemre – vélte.

A hallgatói önkormányzat szerint a felsőoktatás közjó, amely nem csak a diplomát szerző egyén, hanem a társadalom érdeke is. Igaz a felsőoktatási végzettséggel rendelkezők többet keresnek, de ők adójukon keresztül többet fizetnek, és munkájukkal pedig több értéket hoznak létre és ezáltal hozzájárulnak az utánuk jövők ingyenes tanulási lehetőségének megteremtéséhez – mutatott rá a HÖOK elnöke.

A Magyar Rezidens Szövetség és a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Hallgatói Önkormányzata is tiltakozik

A Magyar Rezidens Szövetség és a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar Hallgatói Önkormányzata a pályakezdő és szakvizsga előtt álló fiatal orvosok, illetve az orvostanhallgatók nevében méltánytalannak tartja, és alapjaiban visszautasítja a felsőfokú egészségügyi képzés bármilyen formában történő térítéskötelessé tételét – olvasható a közleményükben. Hozzáteszik: az utólagos képzési hozzájárulás önmagában, illetve más – elsősorban fiatal munkavállalókat sújtó – kötelezettségekkel együtt (pl. diákhitel, lakáshitel törlesztés) lehetetlen helyzetet teremt az egyébként is alulfizetett, sokszor kritikus anyagi helyzetben levő pályakezdő orvosok számára.

– Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a törvény előkészítése során a
hazainál jóval kedvezőbb gazdasági lehetőségekkel és szociális
hálóval rendelkező országok szolgálnak az előkészítők számára
példaként. Egyúttal felhívjuk a figyelmet, hogy számos, nálunk jobb
életkörülményeket biztosító európai államban sem sikerült a
felsőoktatást térítéskötelessé tenni – áll a dokumentumban. – Aggályunkat fejezzük ki továbbá, hogy a jelenlegi egészségügyi
szakemberhiány mellett az orvosi és szakdolgozói életpályamodell
egyre halogatott kidolgozása helyett ellenkező irányba ható, a
képzett egészségügyi munkaerő kivándorlási hajlandóságát erősítő, az orvosegyetemi jelentkezések számát csökkentő törvénytervezet láthat napvilágot – hangsúlyozzák.

– A fentiek értelmében nyomatékosan kérjük az alakuló kormánytól a törvénytervezet következményeinek alapos mérlegelését, és a
társadalmi valamint szakmai egyeztetés hiányában az „utólagos
képzési hozzájárulás„ illetve az általános felsőoktatási térítési
kötelezettséggel kapcsolatos tervek haladéktalan visszavonását – írják.

Forrás: Független Hírügynökség, nappal.hu, klubradio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.