A kormányfő által ismertetett kétharmados ügyekre nyitott a Fidesz, de a javaslatokat nem érzik eléggé kidolgozottnak, rendszerszerűnek – mondta Pokorni Zoltán az Info Rádióban. A Fidesz alelnöke úgy fogalmazott, Gyurcsány Ferenc az ellenzék vezetőivel folytatott megbeszélésen összefoglalta a szándékait, de ezek nem átgondolt, kiforrott, követhető javaslatok. Úgy tűnik, kommunikációs trükknek, gesztusnak tervezte ezt, mert többet beszélt a sajtótájékoztatón, mint a találkozón – jegyezte meg a politikus. A Fidesz egyetért a megyei önkormányzatok újragondolásával, de vannak még e körül is kérdések, amelyekről beszélni kell. Az országgyűlés létszámának csökkentésével mindenki egyetért, ezzel kapcsolatban a Fidesz kidolgozott egy javaslatot, amelyet át is adott. A közalkalmazotti szféra finanszírozása, a házszabály, az új jogalkotási törvény, a mentelmi jog fontos kérdések, de az ezekre vonatkozó javaslatok nem eléggé kimunkáltak – fejtegette Pokorni Zoltán.
Az ellenzéki politikus úgy vélte: kommunikáció helyett az ország gazdasági és költségvetési állapotáról őszintén be kellene számolni. Ha nagy a baj, akkor el kellene mondani valójában, mi is a helyzet. Mint mondta, előbb abban kellene megállapodni, hogy mi a diagnózis, hol és milyen probléma mutatkozik, a gazdaságban, a költségvetésben, közszférában, jogalkotásban, közigazgatási rendszerben, majd ezután lehet a gyógymódokról beszélni. Korábban azt lehetett hallani, hogy az első száz nap intézkedései már paragrafusszerűen megvannak, ám kiderült, hogy ez nem így van, a bizonytalanságot szeretnék lefedni ezekkel a tárgyalási akciókkal – vélekedett a Fidesz alelnöke.
Mint mondta, a kormány szöges ellentétére készül annak, mint amit a kampányban ígért, amire eddig még nem volt példa 15 év alatt. Az embereken nem a megnyugvás látszik, hanem a bizonytalanság – tette hozzá. Súlyos megszorításokról hallani, a miniszterelnök elektronikus naplójában nyilatkozik a tandíj bevezetéséről, a pedagógusok óraszámának emeléséről, a nyugdíjkorhatár emeléséről, az áfa és a személyi jövedelemadó emeléséről – sorolta Pokorni Zoltán, hozzátéve: becézgethetik ezeket reformoknak, de ezek fájdalmas, az elmúlt négy év felelőtlenségéből fakadó megszorítások.
Hangsúlyozta: szeretnének garanciát kapni arra, hogy mégegyszer nem lehet demokratikus körülmények között, ilyen médiaháttérrel sem, csúfot űzni az emberekből, hogy dübörög a gazdaság, miközben – mint fogalmazott – a király meztelen. Pokorni Zoltán rámutatott: a Fidesz javaslatot tett például a költségvetési tanács felállítására, amely korlátozná a kormányt és a parlamentet, hogy ne fusson el a költségvetés. Javasolják továbbá, hogy a kormány tagjai anyagi felelősséggel tartozzanak a költségvetési számok betartására – ismertette. A Fidesz szerint közvetlenebb és direktebb felelősségi rendszer felállítása indokolt, ami átláthatóbbá tenné a politikusok szerepvállalását.
Pokorni Zoltán beszélt a felsőoktatásban fizetendő tandíjról is, amelynek szerinte semmi köze a költségvetési hiányhoz. A gyerekek jelentős része ingyenes felsőoktatásban vesz részt, ez fontos érték – mondta. Véleménye szerint a tandíj bevezetése nagy károkat okoz, generációkat tántoríthat el attól az úttól, ami Magyarország jövője. Azzal kapcsolatban, hogy az oktatási tárcát szocialista vezető irányítja majd, úgy vélekedett: az elképzelések radikális körzetesítésre utalnak. Emlékeztetett arra, hogy míg a kampányban arról beszéltek a szocialisták, hogy minden falusi óvodát meg kell menteni, kormányzásuk ideje alatt 616 intézményt zártak be. Hozzátette: attól tart, hogy ugyanazt tervezik majd, mint amit Magyar Bálint tett.
A Fidesz múlt szombati rendkívüli kongresszusával kapcsolatban Pokorni Zoltán azt mondta: ennyire világos, nyílt és a gondokkal, teendőkkel szembenéző diskurzus eddig nem volt a Fideszben, mint most. Úgy vélte, belső strukturális oka is van, hogy elveszítették a mostani választást. Az ellenzéki politikus szerint újra át kell gondolni, helyén való-e az a viselkedés, ami húsz évvel ezelőtt az volt. – Ma a Fidesz nem a legerősebb párt, de soha ilyen szervezeti, kommunikációs, politikai erővel, szellemi bázissal, gondolattermelő intézménnyel nem rendelkezett mint most, de még mindig őrzi a megújulásra való képességét – emelte ki Pokorni Zoltán.

Egy szélsőbaloldali provokátor kerül Gyurcsány helyére