Tartják-e korábbi álláspontjukat a szakszervezetek?

Gyurcsány Ferenc kedden találkozik a hat országos szakszervezeti konföderáció vezetőjével. A szakmai konzultációként aposztrofált találkozó zárt ajtók mögött folyik majd, korábbi közlések szerint az érdekvédők véleményezhetik a kormányprogramot és kiegészítő javaslatokat tehetnek.

Bákonyi Ádám
2006. 05. 22. 22:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszterelnök még május 1-jén ígérte meg, hogy a kormányprogram munka világával kapcsolatos részeit, még annak véglegesítése előtt ismereteti az érdekvédőkkel annak érdekében, hogy a szakszervezeti javaslatokat is figyelembe vehessék. A kormányfő emellett azt is felajánlotta, hogy a szakszervezetek egyik-másik személyi kérdésben is véleményezhetnek.

Szakszervezeti körökben felfokozott a várakozás, mivel – állításuk szerint – senki nem tudja, hogy a Gyurcsány Ferenc valóban párbeszédet kíván folytatni, vagy csak közölni kívánja a kialakult elképzeléseket. Tény, hogy az eddig kiszivárgott tervek nem bírják a munkavállalói érdekképviseletek igenlését, kérdéses persze, hogy a találkozó után mennyiben változnak az álláspontok.

A közszférát illetően például több tízezres elbocsájtásokról, a bérek lehetséges befagyasztásáról számolt be a kormánypárti sajtó. A szektort képviselő Szakszervezetek Együttműködési Fóruma (SZEF) elnöke az MNO-nak korábban úgy nyilatkozott: nem ellenzik a közszolgálat szakmai reformját, de nem fogadják el a pusztán pénzügyi megfontolású, a közszolgáltatások színvonalának csökkenését eredményező elbocsájtásokat. Szabó Endre beszámolt arról is, hogy a kormány „rugalmasabb” közszolgálati jogviszonyra vonatkozó elképzelése a közalkalmazottak és a köztisztviselők munka törvénykönyve alá, azaz a versenyszférába való kiszervezését jelenti. Az érintett munkavállalók helyzete azonban a felmondási idő, a végkielégítés, egyes szociális kiegészítő juttatások, sőt a bérek tekintetében is romlik korábbi jogviszonyukhoz képest – hangsúlyozta Szabó Endre. Az elnök egyébként Gyurcsány Ferenchez írt levelében úgy fogalmazott: „a SZEF és a magam nevében őszintén gratulálok az MSZP országgyűlési választásokon elért eredményeihez, amelyek elérésében Ön kulcsszerepet vállalt.”

A versenyszférát illetően nem bérbefagyasztás, hanem a reálbér-növekedés ütemének „visszafogása” merült fel. A Liga Szakszervezetek elnöke, Gaskó István az MNO-nak korábban „elviselhetetlennek” nevezte, ha a reálkeresetek visszaesnének. Mindeközben a versenyszférát szabályzó munka törvénykönyve „folyamatos fenyegetéséről” számolt be Borsik János, az Autonómok elnöke, aki az Országos Érdekegyeztető Tanács munkajogi bizottságában a munkavállalói oldalt vezeti. Közölte: a módosításról szóló tárgyalásokon a munkaadók egyfajta „rugalmas kerettörvénnyé” alakítanák az Mt-t, a kormány pedig partnernek mutatkozik ebben. Az érdekvédő „alapvető ellentmondásnak” nevezte, hogy bár a kormány baloldalinak, szociáldemokratának nevezi magát, mégis jobban húz a munkaadók, mint a munkavállalói érdekképviseletek felé. A közlekedésben érintett szakszervezetek az országos közszolgálatot ellátó közlekedési társaságok, azaz a MÁV, a Volán, valamint a BKV felvetődött magánosítására mondtak nemet. Szerintük a kormány nem vonulhat ki a közszolgáltatások mögül, ezért visszautasítják a vállalatok „évek óta tartó tudatos leépítését”. Az érdekvédők emlékeztettek arra, hogy Gyurcsány Ferenc korábban úgy nyilatkozott számukra: nem osztja a MÁV privatizációjának tervét. A szakszervezetek szükségesnek tartották, hogy a kormányprogramban visszaszorítsák az SZDSZ „mindent eladó, neoliberális törekvéseit”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.