Magyarország kijelentette, hatékony ellenszert fejlesztett ki a madárinfluenza ellen. A probléma csak az, hogy úgy tűnik, ezt nem tudja bizonyítani – közli a Bloomberg a hazai fejlesztésű vakcinával foglalkozó cikkében. A gazdasági hírügynökség ugyanakkor titokzatosnak minősíti az oltóanyag eddigi történetét. Mint írja, hét hónappal azok után, hogy a magyar kormány és a vakcina kizárólagos gyártójaként feltüntetett Omninvest Kft. közölte, hatékony szert hozott létre a gyilkos vírustörzs ellen, egyetlen ampullát sem sikerült belőle eladni. Ezen túlmenően egyetlen tudományos bizonyítékkal nem tudtak előállni állításuk bizonyítására – emeli ki a Bloomberg.
Hangsúlyozza, hogy az amúgy is nehezen fölfejthető hátterű Omninvest Kft. csak növelte a fenntartásokat azzal, hogy áprilisban egy iraki származású, magyarországi születésű üzletembert vont be a termék piaci forgalmazásába. A képviselettel megbízott cég az iraki bejegyzésű Iraqi Investment Group (IIG) Holding Co., amelynek vezetője, a hazánkban Attila sejkként is ismert Szemir Szabih Kelil al-Dulaimi egyébként éppen egy gyógyszerbotránnyal kapcsolatban vált ismertté, neve pedig egy kecskeméti bűnügyben is felbukkant.
Eddig senki sem kapott az oltóanyagból – idézi a Bloomberg Klaus Stoehrt, a WHO egyik szakemberét. Leitner György, a Glaxo gyógyszergyár magyarországi képviselője egy interjúban pedig kijelentette, megvizsgálták az Omninvest gyártási kapacitását Pilisborosjenőn – a cég székhelyén –, s ezek után úgy döntöttek, folytatják saját, madárinfluenza elleni vakcinájuk gyártásának fejlesztését.
Áprilisban olyan információk láttak napvilágot, miszerint a magyar kormány eladta az oroszoknak a madárinfluenza elleni vakcinát, s az üzleti terv keretében egy üzem is épül Cseljabinszkban. Egy nappal később Batiz András e híreket cáfolva azt közölte, hat országgal tárgyalnak, de még egy megállapodást sem kötöttek. A Bloomberg most a regionális orosz egészségügyi minisztert idézi, aki elmondja, fontolóra vették a gyártási technológia megvásárlását Magyarországtól, a vakcinát azonban előtte engedélyeztetni kell az orosz hatóságokkal, mely folyamat akár egy évet is igénybe vehet.
A Bloomberg értesülései szerint Attila sejk több tízmillió dollárt fizetett az Omninvestnek még februárban, a választások előtt, részleteket ugyanakkor nem tudni ezzel kapcsolatban.
Batiz András kormányszóvivő a hírügynökségnek reagálva azt közölte, hogy a kormány nem kapott pénzt Dulaimitől, aki egyébként nem kizárólagos eladási jogot kapott, és egyébként sem a szóvivő dolga, hogy megítélje, megbízható-e, vagy sem. A hírügynökség foglalkozik azzal is, hogy az Omninvest jelentős állami támogatást kapott a vakcina kifejlesztéséhez.
Amint az korábban megírtuk, a megígért kétmilliárd forintos kormányzati támogatáshoz az NKTH tavaly év végén – az eredetileg botrányos feltételek mellett – meghirdetett pályázatának nyerteseként jutott a madárinfluenza elleni magyar vakcina kizárólagos gyártója, az Omninvest Kft. Boda Miklós, a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) elnöke február 25-én arról tájékoztatta az MNO-t, hogy aláírta a pályázat eredményéről szóló döntést, s egyúttal elismerte, a tenderen egyedül az Omninvest indult. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter február 15-én jelentette be, hogy az MFB 2 milliárd forintos hitelt nyújt az Omninvest Kft.-nek annak érdekében, hogy a társaság kifejleszthesse a madárinfluenza emberre veszélyes változata, a H5N1 vírus elleni oltóanyagot. A cég később visszavonta a hitelkérelmét arra hivatkozva, hogy a feltételeket nem találták megfelelőnek. A milliárdos állami szerepvállalás nem önzetlen, a kormány jelentős bevételt vár a vakcina exportjából. A Bloomberg úgy tudja, a magyar állam 14 százalékot kap a vakcinabizniszből.

Ukrán lejárató akció célpontja lett Magyarország – a Tisza Párt is benne van