Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Begin állt az Adenauer elleni merénylet hátterében? című cikkében foglalkozik az eddig alig ismert ténnyel, hogy 1978-ban béke Nobel-díjjal jutalmazott izraeli politikus volt egy 1952-es gyilkossági kísérletsorozat megbízója, fő szervezője, pénzfelhajtója. Ez derül ki a az egyik résztvevő, Elieser Sudit által papírra vetett, A lelkiismeret megbízásából címet viselő beszámolójából. 1952. március 27-én egy ismeretlen férfi a müncheni főpályaudvaron két fiúnak egy csomagot adott át, hogy azt a schwabingi postára vigyék. A csomag címzettje Dr. Konrad Adenauer, szövetségi kancellár volt. Még aznap este a csomag felrobbant a rendőrség pincéjében és megölt egy, a hatástalanításával foglalkozó rendőrt. Nem sokkal később két levélbomba érkezett a hollandiai Wassenaarba, ahol Izrael és a szövetségi köztársaság tárgyalt a német állam által fizetendő kárpótlás mértékéről és összegéről. A bombákért az addig ismeretlen Zsidó Partizánok Szervezete vállalta a felelősséget. A merényletek célja világos volt: meg kívánták akadályoznia Németország és Izrael közeledését. Ami addig a merényletről tudható volt, azt 2003-ban Henning Sietz újságíró már publikálta. 1952 április elején a francia rendőrség öt izraelit őrizetbe vett, közülük négyen a Herut párt tagjai voltak. A francia rendőrség azzal gyanúsította őket, hogy részt vettek az Adenauer elleni merényletben. Begin, aki ekkor a Knesszet harmadik legnagyobb pártjának meghatározó személyisége, a párizsi France Soir 1952. április 5-i információi szerint tájékoztatást követelt a tel-avivi francia ügyvivőtől, majd tiltakozott a letartóztatások ellen. A német és a francia rendőrség képes volt az 1952-es merénylet elkövetőit viszonylag pontosan behatárolni, az ügyet teljesen feltárnia azonban nem sikerült. Sudit vallomásával most már a neveket is lehet tudni. Mindegyikük az 1948-ben feloszlatott zsidó terrorszervezet a IzIrgun Cvi Leumi, más néven az Etzel tagjai voltak, és korábban a britek ellen harcoltak. A merénylet végrehajtói Begin Herut pártjának megbízásából cselekedtek. Ez a párt az Irgunból nőtt ki. A merénylet végrehajtója Elieser Sudit csendes tisztelettel megemlíti a merénylet kiötlőjét és végrehajtásának motorját: Menachem Begint.
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német nyelvű bulvárlap Wolfgang Schüssel „Angela Merkel nem egy domina” címmel készített interjút az osztrák kancellárral. A cikk apropója az osztrák uniós elnökség közelgő befejezése adja. Schüssel szerint az európai döntési folyamatokat leegyszerűsítendő, szükséges az új alkotmány. Ha ez nem sikerül, akkor a közeljövőben 27 tagra bővülő unió cselekvésképtelenné válhat.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Horvátország nemsokára egyedül tárgyal című cikkében foglalkozik az uniós külügyminiszterek tegnapi, luxemburgi találkozójának tanulságaival. Törökország és Horvátország már nem sokáig tárgyal párhuzamosan az uniós csatlakozásról. A csatlakozási tárgyalások politikai részét viszonylag gyorsan el lehet intézni. Miközben a tudomány és kutatás területének áttekintése Zágráb esetében csak néhány óráig tartott, addig Törökország és Ciprus problémáiba beletört az uniós külügyérek bicskája. Szakértők vélekedése szerint legkésőbb jövőre Zágráb végleg maga mögött hagyhatja Ankarát, s az eltérő sebességek végleg lehetetlenné teszik a közös csatlakozási folyamatot.
Orbán Viktor: Amit vállaltunk, teljesítettük! - videó