Feljelentést tett a Magyar Nemzet megvert fotósa

Kollégánk, Éberling András tegnap feljelentést tett a rendőrségen, miután szombaton rohamrendőrök bántalmazták egy futballmérkőzés után kialakult szurkolói összecsapásban. Az MSZP az eset gyors és alapos kivizsgálását, valamint minden részletre kiterjedő beszámolót vár a rendőrségtől – mondta Nyakó István szóvivő. Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője jelezte, tájékozódni fog az esetről, és ha szükséges, írásban fordul a belügyminiszterhez és a rendőrséghez. Eötvös Pál, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnöke nem kívánta kommentálni az esetet. Szikora József, a Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének elnöke szerint az eset elfogadhatatlan, a módszerek pedig a pártállami időket idézik. A Magyar Újságírók Közössége nagyobb körültekintést vár a rendőrségtől. • Rendőrök verték a Magyar Nemzet fotósát - Képriporttal

Ottlik Judit
2006. 06. 05. 12:46
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az újságírók elleni támadásokat minden országban nagy figyelemmel kísérik. Tavaly világszerte 63 újságírót öltek meg hivatásával összefüggésben, továbbá öt olyan személyt, akik a média munkáját segítették. Legalább 807 újságírót vettek őrizetbe, fenyegettek vagy támadtak meg, és legkevesebb 1006 médiumot cenzúráztak. A Riporterek Határok Nélkül (RSF) idén májusban közzétett jelentése kiemeli, hogy a tavalyi esztendő volt a legtragikusabb az újságírók számára az utóbbi tíz évben.

Bár az RSF Magyarországról szólva, nevek említése nélkül felidézi Bencsik András esetét, akit első fokon 10 hónapi börtönre ítéltek Mécs Imre parlamenti képviselő rágalmazása miatt, a jelentésben a a „béke szigeteinek„ nevezte Szlovákia, Szlovénia, Csehország és Málta mellett Magyarországot is, ahol – mint írják – ezen a területen „látványos haladás” tapasztalható.

Ennek ellenére szombaton példatlan eset történt hazánkban: rohamrendőrök bántalmazták a Magyar Nemzet fotósát, Éberling Andrást. Kollégánk tegnap feljelentést tett a rendőrségen, az ügyben vizsgálat indul. Mint arról beszámoltunk, szombaton este hétkor rendőrök csaptak össze szurkolókkal a Puskás Ferenc stadion mellett, miután az Újpest elbukta a bajnoki aranyat. Tizenegy szurkolót őrizetbe vettek. A rohamrendőrök azonban az eseményt fotózó kollégánkat sem kímélték, gumibottal mellkason ütötték, majd kicsavarták a kezét, a segítségére siető társát pedig gázsprayvel fújták le.

Az esettel kapcsolatban megkérdeztük Eötvös Pált, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének elnökét, aki nem kívánt reagálni a Magyar Nemzet Online-nak, de mint mondta, „sajnálja a történteket”. A MÚOSZ elnöke egyébként az elmúlt két évben számos olyan, a sajtó működését közvetlenül érintő esettel találkozott, amivel kapcsolatban nem tudott – vagy nem akart –érdemi véleményt megfogalmazni. Nem kívánta kommentálni például azt a botrányos esetet sem, hogy a négypárti egyeztetésről a kormányfő javaslatára csak a Magyar Távirati Iroda munkatársai tudósíthattak, a többi sajtóorgánumot kizárták a tanácskozásról.

Szomorú, hogy egy futball meccs után ilyen rendbontás alakul ki, hiszen nyilvánvaló, ha nincs huliganizmus, erre az esetre sem kerül sor – vélekedett Szijjártó Péter. A Fidesz szóvivője szerint Lamperth Mónika belügyminiszternek az évek során nem sikerült elérni, hogy olyan jogszabályi háttér alakuljon ki, ami elriasztaná a huligánokat attól, hogy például városrészeket verjenek szét vagy verekedjenek. Szijjártó Péter reményét fejezte ki, hogy az ügyet a a rendőrség teljes körűen kivizsgálja. A fideszes politikus jelezte: tájékozódni fog az esetről, és ha szükséges, írásban fordul a belügyminiszterhez és a rendőrséghez.

(Gyurcsány új kormányában Lamperth Mónika az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztériumot vezeti majd, a rendvédelem átkerült az igazságügyhöz.)

Nyakó István, az MSZP szóvivője nem hallott az esetről, ám miután tájékozódott az ügyről, az MNO-nak azt mondta: az ügy súlyára való tekintettel a Magyar Szocialista Párt az eset gyors és rendkívül alapos kivizsgálását, valamint minden részletre kiterjedő beszámolót vár a köztársaság rendőrségétől. Amennyiben az MNO-n található sorok megfelelnek a valóságnak, az ügy nem marad következmények nélkül – tette hozzá.

Horn Gábor, a balliberális SZDSZ ügyvivője tőlünk hallott az esetről. „Borzasztónak„ nevezte a történteket, mást azonban nem kívánt hozzáfűzni.

Budai Gyula, a Fidesz által életrehívott Társadalmi Önvédelmi Testület egyik ügyvédje megkeresésünkre elmondta, hogy a szervezet nevében nem tudnak mit tenni, mivel a testület kifejezetten azokon kíván segíteni, akiket a Fidesz kampányában való részvétel, vagy a Fidesz támogatása miatt ér hátrány. Hozzátette azonban azt is, hogy mint ügyvéd jogi tanácsokkal szívesen segít az ügyben.

A MÚKESZ is vizsgálatot követel

A Magyar Újságírók- és Készítők Európai Szövetsége tiltakozik minden olyan jogtalan fellépés ellen, amely a sajtó munkatársait akadályozza munkájuk végzésében – tette közzé a Magyar Újságírók- és Készítők Európai Szövetsége (MÚKESZ) állásfoglalásában. „Döbbenten olvastuk a tudósításokat arról, hogy az Újpest-Fehérvár futballmérkőzés után két, munkáját végző fotós kollégánk ellen a rendőrök testi erőszakot és ingerlő gázt alkalmaztak június 3-án. A híradások szerint a Magyar Nemzet és a Blikk tudósítója a sajtóról szóló törvénynek megfelelően végezte a feladatát, gondoskodni akart a közvélemény hiteles, pontos és gyors tájékoztatásról. Ezért elvárjuk, hogy jogaikat és a sajtószabadság érvényesülését egyaránt sértő esetet korrekt módon kivizsgálják, a jogtalanul intézkedő rendőrök – s amennyiben felelősségük megállapítható – és azok felettesei ellen eljárjanak” – fogalmaz Győrffy Árpád elnök.

Mint írják, „az eset kapcsán különösen megdöbbentett bennünket Schőn Péternek, a Budapesti Rendőr-főkapitányság kommunikációs osztálya vezetőjének az Index című internetes lapban olvasható véleménye. Az ügy kapcsán „általánosságban” elmondott kijelentése szerint „Egy rendbontó tömeg feloszlatásakor az intézkedő rendőröknek ebben helyzetben nincs lehetőségük egyénileg megvizsgálni, kinek mi a szerepe a rendbontásban, csoportosulásban„. A rendőrségről szóló törvény kimondja, hogy ”A tömeg szétoszlatására irányuló csapaterő alkalmazása során a rendőrség a helyszínen lévők egyéni felelősségét nem vizsgálja.„ Ám ez a kijelentés egyértelműen a tömeget alkotó személyekre, s nem tömegtől jól elkülöníthetően munkájukat végző fotósokra, újságírókra vonatkozik. Felháborító, hogy egy, a rendőri szerv kommunikációjáért felelős személy a két oldal összemosásával próbálja elkenni a rendőrség egyes tagjainak felelősségét. Reméljük, hogy az illetékesek az ügyből levonják a szükséges következtetéseket, és mindent elkövetnek, hogy az akadályozás helyett segítsék a sajtó munkáját” – közli a Magyar Újságírók- és Készítők Európai Szövetségének elnöksége.

A MAKÚSZ elnökét pártállami módszerekre emlékeztetik a történtek

Három és fél, négy évvel ezelőtt az akkori szavazatok újraszámlálásáért tüntetőket fotózó kollégát érte hasonló atrocitás munkavégzés közben – mondta el megkeresésünkre Szikora József. A Magyar Katolikus Újságírók Szövetségének (MAKÚSZ) elnöke feltétlenül antidemokratikusnak minősítette a szombati atrocitást, amivel kapcsolatban megjegyezte, hogy az ott alkalmazott módszerek szerinte a pártállami, parancsuralmi rendszereket idézik. Szikora József úgy véli, nem lehet elfogadni a rendőrség azon magyarázatát, miszerint ők nem tudnak különbséget tenni a rendbontók és a munkájukat végző emberek között. A MAKÚSZ elnöke szerint nemcsak azt, aki mindezt elkövette, hanem összes rangbéli felettesét is felelősségre kellene vonni az eset kapcsán.

A MUK nagyobb körültekintést vár a rendőrségtől

Nagyra értékeljük a rendőrség rendfenntartó tevékenységét abban az esetben, ha indokolt esetben lépnek föl – szögezte le az MNO-nak Bánó Attila, a Magyar Újságírók Közösségének (MUK) elnöke. Emlékeztetett, nem ez az első eset, hogy a rendőrség megengedhetetlen eszközöket alkalmaz az újságírókkal szemben, s nem járnak el kellő körültekintéssel. A testület elnöke kijelentette, kifogásolják, elítélik és felháborítónak tartják az újságírókat munkavégzés közben ért sérelmeket. Bánó Attila nyomatékosította, nagyobb körültekintés szükséges el ilyen esetekben. A MUK elnöke szerint az ügyet a rendőrségnek alaposan ki kellene vizsgálnia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.