Hazánk OECD-követe bírálja a kormányzat terveit

Verebélyi Imre, aki 1994-98 között közigazgatási kormánybiztos volt, jelenleg Magyarország párizsi OECD-követe a HVG-nek nyilatkozva bírálta a kormánynak a közigazgatás átalakítására vonatkozó terveit. Veszélyesnek minősítette azt is, hogy üzletembereket akarnak kormányzati pozícióba helyezni.

MNO
2006. 06. 01. 16:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szakember elmondta, hogy áttekintve 26 európai ország kormánystruktúráját, csak az EU-n kívüli Svájcban van tíznél kevesebb minisztérium, míg a tagállamok többségében 13-15 minisztérium működik.
Verebélyi beszélt annak veszélyéről is, hogy a magángazdaságból érkező vezetők esetleg magukkal hozzák a gazdasági lobbijukat. „Az állami intézmények feladata figyelni arra is, hogy az ilyen vezetők ne készíthessenek elő esetleg olyan ágazati reformokat, amelyeknek később a magángazdaságban ők maguk lehetnek a haszonélvezői” – vélekedett a szakember, aki hozzátette azt is, hogy figyelni kell arra is: a bajok ott kezdődnek, ha egy vezető saját vállalataként kezdi működtetni a közigazgatást.

Verebélyi véleményt mondott a megyerendszer megszüntetésének szándékáról is. „Nem szabad egy ország térszerkezetéhez addig hozzányúlni, amíg nincs bebizonyítva: a meglévő közigazgatási rendszer rossz. Ennek igazolása nálunk azonban elmaradt. 1998 elején az akkori kormányzat egyszerűen csak deklarálta, hogy nem jó a magyar megyerendszer. Máig nem tudni, miért ne lehetett volna akár már eddig is decentralizálni, azaz a minisztériumi feladatokat a megyéknek leadni” – nyilatkozta Verebélyi.

A szakértő szerint minden további nélkül lehetne minisztériumi hatásköröket adni a megyéknek – ehhez csak a politikai akarat hiányzik. Hozzátette: „El kellene végre felejteni az 1998-ban elképzelt hét önkormányzati régiót, már csak azért is, mert azok többségét nem a valóságos kapcsolatrendszerek alapján határozták meg.”
Verebélyi ezt azzal támasztotta alá, hogy bár Győr-Moson-Sopronnak semmi köze nincs Zalához, mégis egybevették a három nyugati megyét, miközben a régóta Győrhöz kötődő Komáromot Veszprémmel catolnák egybe, „ahova jószerint útjai sincsenek”. (HVG, vg.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.