Importtilalom a magyar baromfitermékekre

Japán átmeneti importtilalmat vezet be a magyar baromfitermékekre a madárinfluenza veszélye miatt – közölte a japán agrártárca kedden. A tilalom a libamájra is vonatkozik. Szakértők szerint a teljes hazai víziszárnyas-ágazatot tönkreteheti, hogy egyre több helyen bukkan fel a madárinfluenza.

MNO
2006. 06. 13. 15:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország, Franciaország után, Japán második legnagyobb libamájexportőre. A franciákra már korábban kivetették az importtilalmat, miután a H5N1-es vírust felfedezték a nyugat-európai országban – írja az uno.hu.

Japán és Franciaország arról állapodott meg, hogy június 18-án újraindítja az exportot, ám a technikai megvalósításról még mindig folynak a tárgyalások.

Japán tavaly 331 tonna libamájat importált Magyarországról, míg Franciaországból 377 tonnát.

Befellegzett Magyarországon a libatartásnak

A teljes hazai víziszárnyas-ágazatot tönkreteheti, hogy egyre több helyen bukkan fel a madárinfluenza kórokozója a Bács-Kiskun megyei állományokban. A Kiskunmajsa melletti Bodogláron regisztrált múlt heti eset után Szankon és Móricgáton is haszonállatokat fertőzött meg a vírus. A környéken található az ország 4,5 milliós víziszárnyas-állományának legalább a fele. A 2-2,5 millió állat nagy része kacsa, kisebb hányada liba. A veszélyt fokozhatja, hogy a megbetegedések más térségek állattartására is kihathatnak. Az idei víziszárnyas-tenyésztést biztosan ellehetetleníti, ha a madárinfluenza terjedése nem állítható meg gyorsan – hangsúlyozzák ágazati szakértők.

A hatóságok egyelőre 300-350 ezer állat megsemmisítését rendelték el, de Gráf József agrárminiszter tegnapi bejelentése szerint a leölt madarak száma a félmilliót is elérheti (a hazai baromfiállomány mintegy 40 milliósra tehető). A termelők százszázalékos kártalanítást kapnak, amelynek felét az unió, felét a magyar állam állja. A kártérítést külön kasszából kell fizetni, vagyis e kiadások várhatóan nem csökkentik az eddigi magyar piaci károk kompenzálására szánt 6 milliárd forintos EU-támogatási keretet, amelynek felhasználásáról Brüsszel még nem döntött.

Továbbra is kérdéses azonban, mi lesz a védelmi körzetekbe eső azon gazdákkal, akiknek állatait nem kell leölni, de a szállítási korlátozások miatt túltartási és egyéb károkat szenvednek.

Szakértői becslések szerint az állatok kiirtása az érintett termelőknek már legalább 300-400 millió forintos veszteséget okoz, a betegség tovaterjedésével pedig akár többmilliárdos ágazati kár is keletkezhet. A piacon ugyanakkor egyelőre nem érzékelhető a tavaly őszi és az ez év eleji fogyasztói pszichózishoz hasonló pánikhangulat (pedig akkor az influenzavírust a hatóságok csak vadmadarakban mutatták ki). Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója elmondta: a baromfiipar az elmúlt napokban sem a belföldi, sem az exportmegrendelések jelentős visszaesését nem tapasztalta.

A magyar piacon reményt adhat, hogy a gazdák a forgalom 70-80 százalékát adó csirke- és pulykaállományokat zárt helyen, vagyis a vírusfertőzéstől elvileg teljesen védett körülmények között tartják. Ez növelheti a csirke- és pulykatermékek iránti bizalmat. A nyitott területen nevelt víziszárnyasok viszont – amelyek a hazai értékesítésből csak 10-20 százalékban részesednek – könnyebben érintkezhetnek az influenzát terjesztő vadmadarakkal. (Ezért a hatóságok most a védőövezetekben háló alatti tartást és egyéb korlátozásokat rendeltek el.) Egyelőre nem tisztázott azonban, pontosan hogyan fertőződtek meg a haszonállatok.

Veszélybe kerülhet ugyanakkor az évi 300-350 millió eurós baromfiexport, amelynek felét a víziszárnyasok (többek között a libamájkivitel) adják. Elvileg javíthat a helyzeten, hogy a termékek háromnegyede az unióba irányul, és Brüsszel nem korlátozhatja teljes mértékben a magyar szállításokat, ha a hazai hatóságok a kórokozó terjedésének megállítására minden szükséges intézkedést megtettek. Egyelőre csak Bács-Kiskun megyében és Csongrád egy részében lépett életbe szállítási tilalom.

Lamperth elégedett

Elégségesnek tartja a madárinfluenza magyarországi megjelenése miatt hozott intézkedéseket az önkormányzati és területfejlesztési miniszter. Lamperth Mónika a Kormányzati Koordinációs Bizottság ülése után elmondta: az ellenőrzések hatékonysága érdekében együttműködik a rendőrség, a katasztrófavédelem és az állategészségügy, valamint az érintett önkormányzatok polgármesterei.

Süth Miklós országos főállatorvos elmondta, hogy kedden további 127 ezer baromfit semmisítettek meg. A londoni laboratórium végleges eredménye, amely igazolja, hogy a H5 vírus N1-es alfajáról van-e szó, várhatóan pénteken lesz meg.

(stop.hu, vg.hu, Magyar Rádió)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.