Júliustól jelentősen drágulhat az áram és a gáz is

Júliustól 10 százalékkal emelkedhet az áram fogyasztói ára – értesült a Népszabadság. A tarifarendelet előkészítő munkálatait jól ismerő forrásunk megerősítette: várható az áremelés. A választások előtt Gál J. Zoltán államtitkár leszögezte: a kormány megállapodást kötött a szolgáltatókkal a nyereségük csökkentéséről, így 14 milliárd forint kerül vissza a fogyasztók zsebébe. A kormánylap korábban közölte, 25–30 százalékos gázáremelés is lesz, pedig néhány hónapja az erről szóló híreket szintén határozottan cáfolták.

Magyar Nemzet
2006. 06. 01. 22:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az áramár csökkentésének másik módja a tárgyalás – jelentette ki 2005 novemberében Gál J. Zoltán, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára –, azon hoszszú távú megállapodások újratárgyalása, amelyek az erőművek üzemeltetőivel mintegy tíz évvel ezelőtt köttettek. Elmondta: a kormány a tárgyalásokat már hónapokkal azelőtt megkezdte, sőt a szolgáltatókkal már megállapodást is kötött a nyereség csökkentéséről. Leszögezte: ennek eredményeként 14 milliárd forint visszakerül majd a fogyasztók zsebébe.

Emlékezetes, Gál J. Zoltán mindezt a parlamentben mondta el válaszolva Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének, aki az energetikai cégek luxusprofitjának a letörését kérte a kormánytól. Orbán akkor kilátásba helyezte: amennyiben a Fidesz nyeri a választásokat, 10 százalékkal csökken az áram ára. Nem a Fidesz nyert, és úgy tűnik, 10 százalékkal emelkedik a lakossági energia ára. Legalábbis erről értesült a kormányhoz közel álló Népszabadság. A lap információját egyébként Kóka János ügyvezető gazdasági miniszter sem megerősíteni, sem cáfolni nem kívánta, ami inkább azt valószínűsíti, hogy a hír igaz.

Az ügy pikantériája, hogy a választások előtt kirobbanó áramárvitában több MSZP-s szakpolitikus azt állította: a kormány hiába akar, nem élhet a hatósági árszabályozás lehetőségével, mivel az Orbán-kabinet idején ez a passzus kikerült a törvényből. A Fidesz részéről a vádakra reagálva Matolcsy György volt gazdasági miniszter közölte, az árszabályozás eszköze változatlanul megmaradt, bár a Medgyessy- és a Gyurcsány-kormány nem élt ezzel a lehetőséggel. A szocialisták, igazukat bizonyítandó, a szerintük fennálló probléma megoldására törvénymódosító javaslatot nyújtottak be az Országgyűléshez, amelyet a T. Ház később el is fogadott.

Tehát, ha volt is, jelenleg bizonyosan semmi akadálya annak, hogy a kormány csökkentse az energia árát, és érvényesítse a Gál J. Zoltán által tényként emlegetett, a szolgáltatókkal kötött megállapodást. A Népszabadság azt is tudja, hogy az áremelés bevezetésének napja még bizonytalan. A lap szerint ennek az az oka, hogy feltehetőleg az áram- és a gázárak emelését egy napon szeretné letudni a kabinet. A baloldali újság egyébként korábban már a tervezett gázáremelések mértékéről is hírt adott. Azóta ezt nem cáfolták, igaz, nem is erősítették meg. Eszerint a lakosság évi 1500 köbméter fogyasztásig 10, efelett – a rászorulók kivételével – 25–30 százalékos gázáremelésre számíthat. A gázármódosítást a szabályok szerint a bevezetés előtt egy hónappal már közzé kell tenni, a bevezetés kőbe vésett időpontjának pedig eddig július elseje számított. Ehhez legkésőbb tegnap kellett volna nyilvánosságra hozni a gáz (és a villany) áremelésének mértékét. A Népszabadság azonban úgy tudja, a bejelentéssel mindenképpen megvárják az új kormány megalakulását, ami június közepét jelentené. Azt pedig állítólag jogászok vizsgálják, hogy miképpen lehet ennek ellenére július elsején életbe léptetni az ármódosításokat, de a napilap szerint az is elképzelhető, hogy a hatósági energiaárak végül két hét csúszással, július közepén emelkednének.

A gázárak tervezett emelését a Fidesz már korábban emlegette, ám a kormányoldal részéről ezeket a kijelentéseket rendre cáfolták. Batiz András kormányszóvivő idén januárban közölte, „Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Kóka János gazdasági miniszternek szóló utasítása értelmében nem kerülhet olyan gázár-kompenzációs rendszer az asztalra, amely a lakossági fogyasztók bármely csoportja számára áremelést eredményezne.” A pozíciók január óta változatlanok: Gyurcsány Ferenc a kormányfő, Kóka János pedig a gazdasági miniszter. A kompenzációs rendszer még nem készült el, ám a kabinet illetékesei azt hangsúlyozzák, hogy az igazságosabb lesz, mint a mostani. Az eddigi gyakorlat szerint az igazságosság a többség számára nem sok jót jelent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.