A hét végén tartott csángó konferencia újszerűsége abban mutatkozott meg, hogy a csángó közösség is ízelítőt kaphatott a róla szóló tudományos előadásokból, az előadók pedig a helyszínen ismerkedhettek a csángó közösséggel – írja a kolozsvári Krónika. A Teleki László Alapítvány által Bákó megyében szervezett konferencián a csángó közösség problémáit vitatták meg, így többek között szó esett a csángóföldi magyar oktatási programok nehézségeiről, a csángók eredetéről, valamint a magyar nyelven tartott mise lehetőségeiről. Az előadók elmondták, hogy a hatósági akadékoskodás folytatódik az oktatás ügyében, ami abban nyilvánul meg, hogy a tanfelügyelőség a törvényben megszabottnál kevesebb tanári állást engedélyez, és a tanárokat csak egy évre szerződteti, így ők a nyári szünet alatt nem kaphatnak fizetést.
Az egyik kutató a legfőbb problémának azt nevezte, hogy nem zajlik érdemi párbeszéd a csángó és a román fél között. Megállapítását igazolta, hogy ígéretük ellenére sem a csángók román eredetét valló, sem a hivatalos román álláspontot cáfoló román kutatók nem jelentek meg a rendezvényen. A távolmaradás hátterében egyes magyar történészek szerint az attól való félelem húzódik, hogy a román eredetmítosz a tényekkel való szembesítés hatására könnyen összeomlik. A iasi püspök képviseletében érkező, a konferencia végén felszólaló Vladimir Peterca, a bukaresti római katolikus szeminárium rektora a felhalmozódott bizalmatlansággal magyarázta, hogy továbbra sem tartanak magyar misét a csángóknak. Úgy vélte, e bizalmatlanság kialakulásában a gyulafehérvári főegyházmegye is vétkes, hiszen Erdélyben is megtagadják a román nyelvű szolgálatot a hívektől – olvasható az erdely.ma honlapon a Krónika nyomán.
Magyarország és Szlovákia: 2007 októberében a schengeni övezethez csatlakozhatnak?
Reálisnak tűnik az unióhoz 2004-ben csatlakozó államok számára a schengeni egyezményben 2007 októberében történő teljes jogú taggá válás a helyszíni ellenőrzések mentén a tavaly megkezdődött értékelési folyamat alapján. Az illetékesek szerint az érintett országokban már vizsgálják a rendőrség felkészültségét, az adatvédelemmel kapcsolatos viszonyokat és a vízumkiadás körülményeit. Előreláthatóan jövő év márciusában helyeznék üzembe az Európai Unión belüli belső határellenőrzés felszámolásának egyik feltételét képező, úgynevezett SIS-II számítógépes információs rendszert, majd a néhány hónapos tesztet követően októberben formálisan is létrejöhet a schengeni övezethez történő csatlakozás.
Az Igazságügyi Minisztérium illetékese szerint a SIS-II. életbeléptetése az intézményi fejlesztéssel, a működéssel és a felhasználással kapcsolatos jogi feltételek teljesítésével várhatóan már idén októberben megtörténik. A Határőrség Országos Parancsnokságának szóvivője arról számolt be a Hídlapnak, hogy a szárazföldi határátkelők ellenőrzése után, amely a múlt héten fejeződött be, június végétől a légi határoké következik, melynek során a nemzetközi ellenőrző bizottság végigjárja a külső határszakaszokat, ellenőrzi a zöldhatárt, a fegyvertartás körülményeit, elbeszélgetnek a határőrség dolgozóival és szituációs gyakorlatokat is végeznek velük. A szóvivő szerint az ellenőrök elégedettségét sejtető eredmények reményt adnak a 2007. októberi csatlakozás megvalósulására. Az összes jelölt tagságát meghiúsíthatja azonban, ha az ellenőrző bizottság a nyolc szomszédos kelet-közép-európai ország közül akár csak egynél is súlyos elmaradásra bukkan – tájékoztat a Hídlap.
Magyaroknak tilos a belépés
Nemzetiségi, faji és vallási gyűlölet szításának alapos gyanújával hallgatta ki a szabadkai rendőrség a helyi S. Z. (16), D. M. (16) kiskorúakat és K. Kertist (18), akik olyan bulira invitáló – számítógépen nyomtatott – meghívót osztottak szét két szabadkai középiskolában, amelyen feltüntették, hogy a magyaroknak tilos a belépés. A szabadkai belügyi titkárság jelentése szerint a fiatalok ellen bűnvádi eljárás indul – adja hírül a Magyar Szó.
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
