Mintegy 4,3 millió szlovák választót szólítanak a listák elé az északi szomszédunknál a mai, előrehozott parlamenti választásokon. A voksolás során döntés születhet a jobboldali kormány által kezdeményezett liberális reformokról, melyeket a kormányfő, Mikulas Dzurinda neve fémjelez.
Délig a választás rendben zajlott. A figyelemre méltó mindössze az volt, hogy a Fico és Slota pártjának egy-egy képviselője ötezer koronás vásárlási utalványokat osztogatott Pozsonyban, Besztercebányán és Eperjesen. Az utalványokon más szlovák pártok képviselőinek arcképe is látható volt és az összefüggések a nacionalista koalíció szorgalmazóit sejtetik az akció mögött. A SMER és az SNS elhatárolódott a történtektől. Alexander Patkoló, a Roma Kezdeményezés (RIS) elnöke azt állította, hogy több párt, köztük a Smer és az SDKÚ aktivistái az elszegényedett gömöri falvakban és a lepusztult kassai Lunik-lakótelepen pénzt osztogattak a romáknak, hogy menjenek szavazni és a jelöltjeikre voksoljanak.
Hat párt is bekerülhet
Az 1998 óta hatalmon levő Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SKU) a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint 12,7 százalékos népszerűségével jelentősen elmarad a baloldali ellenzék, a Smer 28 százalékosra jósolt szavazótábora mögött – derül ki a Dicio és a szlovák statisztikai hivatal csütörtöki adataiból.
A legutóbbi hónapok során egyértelművé vált, hogy a gazdasági és szociális reformok, melyek az egykori kommunista országot a befektetők paradicsomává változtatták és felgyorsították a gazdasági növekedést, mely 2005-ben meghaladta a 6,1 százalékot. Míg az 51 éves Mikulas Dzurinda a reformok folytatásának elkötelezettje, a Smert vezető Robert Fico kifejezetten azt ígéri, hogy leállítja az összes, szerinte „közösségellenes” reformot.
Így az ellenzék egyik legfőbb törekvései, hogy visszaállítsák a 2004-ben felszámolt ingyenes orvosi ellátást, vagy hogy felülbírálják egységes, 19 százalékos áfa-és adórendszert, éles ellentétben áll a Dzurinda-kormány által megvalósított modellel.
A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a 21, választásokon induló pártból 6 lépheti át az 5 százalékos parlamenti küszöböt az egyházas, 150 tagú parlament székeiért folyó versengés során. A homályos privatizációs ügyletei és egyeduralomra való törekvései miatt korábban élénken bírált Vladimir Meciar pártja, a HZDS fej fej mellett áll a felvidéki magyar párttal, a Magyar Koalíció Pártjával: a HZDS 11,5, míg a magyarok mintegy 10 százaléknyi voksra számíthatnak az előrejelzések szerint.
A választás egynapos, kampánycsend nincs. A szavazóhelyiségek este 10 órakor zárnak. Előzetes eredményekre már éjszaka lehet számítani, de a várhatóan nagyszámú, úgynevezett preferenciaszavazatok időigényes megszámlálása miatt a hivatalos eredményeket csak vasárnap délután hirdetik ki. A választók ugyanis a pártonként 150 jelöltet kínáló listákon 4 jelöltet – a nevek bekarikázásával -esélyesebb helyre emelhetnek, így megtörténhet, hogy a legutolsó helyen szereplő jelölt három 3 százalékon felüli preferenciaszavazattal annak ellenére mandátumhoz juthat, hogy őt a listán utolsóként indította a pártja.
Bugár: A szlovákiai választások tétje, hogy betör-e a kormányba a nacionalizmus
Ha a Magyar Koalíció Pártja nem kerül be az új szlovák kormányba, akkor megerősödhet a szlovák nacionalizmus – mondja a választás előtt Bugár Béla, a párt elnöke. Hozzátette: a szlovákiai magyarság szempontjából óriási a tét. – Megszűnhet az elmúlt években tapasztalt nyugalom a többségi nemzet és a kisebbségek között, visszatérhet a törvényhozásba, sőt a kormányba is a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt – hangsúlyozta Bugár Béla.
– A Szlovák Nemzeti Párt betiltaná a Magyar Koalíció Pártját. A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom azért támadja a Magyar Koalíció Pártját, mert magyarul is megszólítja a választóit – mondja Bugár Béla. – Látni kell, hogy van egyfajta lappangó nacionalizmus, és ez azt jelzi, hogy ha nem leszünk a kormányban, akkor valószínű, hogy ez nem lappangani fog, hanem nagyon keményen elő fog jönni. Azt mondom, van tétje a választásoknak, ezt próbáltuk elmagyarázni mindenkinek, nem beszélve arról, hogy a dél-szlovákiai érdeket igazán csak mi közvetítjük.. Amennyiben a választópolgár ezt átgondolja, eljön választani – szögezte le.
Tageblatt, Magyar Rádió, MTI
Milyen sérülés? Pogacar nyomába sem értek a riválisok a szlovén bukása után
