Megkezdődött a parlamenti választás Szlovákiában

Közel hatezer választóhelyiség nyitotta meg kapuját Szlovákiában szombaton reggel hét órakor, hogy a választásra jogosult több mint 4 millió 200 ezer ember eldöntse, ki kormányozza az országot a következő négy év során. Délig rendben zajlott a választás. Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának elnöke szerint, amennyiben pártja nem kerül be az új szlovák kormányba, úgy megerősödhet a szlovák nacionalizmus.

MNO
2006. 06. 16. 22:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 4,3 millió szlovák választót szólítanak a listák elé az északi szomszédunknál a mai, előrehozott parlamenti választásokon. A voksolás során döntés születhet a jobboldali kormány által kezdeményezett liberális reformokról, melyeket a kormányfő, Mikulas Dzurinda neve fémjelez.

Délig a választás rendben zajlott. A figyelemre méltó mindössze az volt, hogy a Fico és Slota pártjának egy-egy képviselője ötezer koronás vásárlási utalványokat osztogatott Pozsonyban, Besztercebányán és Eperjesen. Az utalványokon más szlovák pártok képviselőinek arcképe is látható volt és az összefüggések a nacionalista koalíció szorgalmazóit sejtetik az akció mögött. A SMER és az SNS elhatárolódott a történtektől. Alexander Patkoló, a Roma Kezdeményezés (RIS) elnöke azt állította, hogy több párt, köztük a Smer és az SDKÚ aktivistái az elszegényedett gömöri falvakban és a lepusztult kassai Lunik-lakótelepen pénzt osztogattak a romáknak, hogy menjenek szavazni és a jelöltjeikre voksoljanak.

Hat párt is bekerülhet

Az 1998 óta hatalmon levő Szlovák Kereszténydemokrata Unió (SKU) a legutóbbi közvélemény-kutatási adatok szerint 12,7 százalékos népszerűségével jelentősen elmarad a baloldali ellenzék, a Smer 28 százalékosra jósolt szavazótábora mögött – derül ki a Dicio és a szlovák statisztikai hivatal csütörtöki adataiból.

A legutóbbi hónapok során egyértelművé vált, hogy a gazdasági és szociális reformok, melyek az egykori kommunista országot a befektetők paradicsomává változtatták és felgyorsították a gazdasági növekedést, mely 2005-ben meghaladta a 6,1 százalékot. Míg az 51 éves Mikulas Dzurinda a reformok folytatásának elkötelezettje, a Smert vezető Robert Fico kifejezetten azt ígéri, hogy leállítja az összes, szerinte „közösségellenes” reformot.

Így az ellenzék egyik legfőbb törekvései, hogy visszaállítsák a 2004-ben felszámolt ingyenes orvosi ellátást, vagy hogy felülbírálják egységes, 19 százalékos áfa-és adórendszert, éles ellentétben áll a Dzurinda-kormány által megvalósított modellel.

A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a 21, választásokon induló pártból 6 lépheti át az 5 százalékos parlamenti küszöböt az egyházas, 150 tagú parlament székeiért folyó versengés során. A homályos privatizációs ügyletei és egyeduralomra való törekvései miatt korábban élénken bírált Vladimir Meciar pártja, a HZDS fej fej mellett áll a felvidéki magyar párttal, a Magyar Koalíció Pártjával: a HZDS 11,5, míg a magyarok mintegy 10 százaléknyi voksra számíthatnak az előrejelzések szerint.

A választás egynapos, kampánycsend nincs. A szavazóhelyiségek este 10 órakor zárnak. Előzetes eredményekre már éjszaka lehet számítani, de a várhatóan nagyszámú, úgynevezett preferenciaszavazatok időigényes megszámlálása miatt a hivatalos eredményeket csak vasárnap délután hirdetik ki. A választók ugyanis a pártonként 150 jelöltet kínáló listákon 4 jelöltet – a nevek bekarikázásával -esélyesebb helyre emelhetnek, így megtörténhet, hogy a legutolsó helyen szereplő jelölt három 3 százalékon felüli preferenciaszavazattal annak ellenére mandátumhoz juthat, hogy őt a listán utolsóként indította a pártja.

Bugár: A szlovákiai választások tétje, hogy betör-e a kormányba a nacionalizmus

Ha a Magyar Koalíció Pártja nem kerül be az új szlovák kormányba, akkor megerősödhet a szlovák nacionalizmus – mondja a választás előtt Bugár Béla, a párt elnöke. Hozzátette: a szlovákiai magyarság szempontjából óriási a tét. – Megszűnhet az elmúlt években tapasztalt nyugalom a többségi nemzet és a kisebbségek között, visszatérhet a törvényhozásba, sőt a kormányba is a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt – hangsúlyozta Bugár Béla.

– A Szlovák Nemzeti Párt betiltaná a Magyar Koalíció Pártját. A Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom azért támadja a Magyar Koalíció Pártját, mert magyarul is megszólítja a választóit – mondja Bugár Béla. – Látni kell, hogy van egyfajta lappangó nacionalizmus, és ez azt jelzi, hogy ha nem leszünk a kormányban, akkor valószínű, hogy ez nem lappangani fog, hanem nagyon keményen elő fog jönni. Azt mondom, van tétje a választásoknak, ezt próbáltuk elmagyarázni mindenkinek, nem beszélve arról, hogy a dél-szlovákiai érdeket igazán csak mi közvetítjük.. Amennyiben a választópolgár ezt átgondolja, eljön választani – szögezte le.

Tageblatt, Magyar Rádió, MTI

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.