„Ami pedig a választási kampányt illeti, kialakult egy irracionális hangulat, ahol nincs esélye annak, hogy okosan beszélgessünk az ország dolgáról, szót nem ejthettünk volna semmiről, ami előttünk áll. Ha valaki elkezd arról beszélni hosszan és elemzően, hogy hozzá kell nyúlni a költségvetéshez, akkor mi történik? Sem kormánypártok, sem ellenzék (...) nem mert előállni azzal, hogy egyébként tényleg bajban van az államháztartás. Ugyanolyan módon zárjuk be egymást ilyen rossz vitákba, mint a gázár kapcsán 2002-ben.„
„Hárman vagyunk összesen az országban: az állam, a vállalatok, meg a lakosság. Nincs negyedik szereplő. (...) ki az, akinek többet kell vállalnia? A vállalatoknak meg a lakosságnak. Nincsen más szereplő. Ez szimpla, egyszerű igazság, bármennyire fájdalmas”.(Gyurcsány Ferenc, Magyar Rádió, 2006. június 13.)
„Amit most csinálunk, annak egyetlenegy reformértékű eleme van, ami az államigazgatás-közigazgatás átalakítása„. (...) „A mostani intézkedések nagyobbik része egyensúlyjavítás, a reformok nagyobbik része még előttünk áll”. (...) „Őrült nyomás van a kormányon, hogy mondjon le állami bevételekről, „közben pedig azt mondják nekem, hogy autópályát építsünk, (...) csináljál kórházat, nagycsaládosoknak adjál még további támogatást”. „Tessék megmondani, hogy honnan!.” (Gyurcsány Ferenc, MTV Este, 2006. június 12.)
„Egyes, korábban tudott, de el nem könyvelt tételeket is bekönyveltek a költségvetésbe, így lett az államháztartás hiánya több, mint amit a választások előtt tudni lehetett. Ma már látjuk, hogy (...) nem szabad nem elszámolni ezeket (a tételeket), mert akkor megint az lesz, hogy (...) az ország tovább veszít hitelességéből”. (Gyurcsány Ferenc, Klubrádió, 2006. június 12.)
„Nem az a dolgunk, hogy az országot sanyargassuk, de ha nem jól mennek a pénzügyek, akkor okosan végig kell gondolni az állam egész működését. (...) Nem fájdalmas kiigazításra, hanem okos reformokra és felelős közösségvállalásra van szükség. Ezt fogjuk csinálni és némileg elszomorítjuk majd ellenzékünket. Mert ők nagyon szerettek volna már egy brutális, nagyon fájdalmas kiigazítást. Ehelyett nem kérünk vállalhatatlan terheket, nem kívánunk radikális adóemelési programba fogni. Változtatni kívánunk azon a kultúrán, ahol az állam tetszőlegesen költekezhet, azok pedig, akiknek a legjobban megy, következmény nélkül eltitkolhatják jövedelmüket. Ez nincsen rendben! És ha ezt megtesszük, akkor nem kell elviselhetetlen mennyiségű terhet rakni az emberekre.„ (Gyurcsány-blog, 2006. június 12.)
„Leteszem itt a nagyesküt, hogy (...) a most bejelentetteken túl újabb, átfogó intézkedések a követező négy évben már nincsenek, sőt azt reméljük, hogy 2008-tól, 2009-től újra egy pár száz milliárdos mozgástér van. (...) Dehogy lesz itt nagy csomag. Hagyjuk abba az ijesztegetést.” (Gyurcsány Ferenc, MTV A szólás szabadsága, 2006. június 11.)
„A kormánynak nincs más lehetősége, mint rendbe tenni az államháztartást. Rendbe kell tennem az országot, a gazdaságot, mert ha nem, hogyha dől, akkor mindenkit érint, és a sebek jobban fájnak.” Ő hét-nyolc-kilenc dologgal kampányolt, és ezek közül egyről, az adócsökkentésről mondja azt, hogy „ezt most halasztani kell„. (Gyurcsány Ferenc, TV2 Napló, június 11.)
„Magyarország az utóbbi időben saját belső vitáiba gabalyodott bele ahelyett, hogy felvette volna a versenyt a világgal, ezen kell változtatni. (...) Polgári Magyarországot kell teremteni, erős, patrióta politikával. Ez azt jelenti, hogy „bátor, kezdeményező emberek lakják”, a magánkezdeményezések és a piac újra visszakapja a hitelét. A mozdulatlanság helyett a folyamatos változás egyensúlyára van szükség, ezt szolgálja a kormányprogram.” (Gyurcsány Ferenc, Parlament, 2006. június 8.)
„A Szabad Demokraták Szövetsége azért képviselte azt a kampányban, hogy nem lehet ígérgetni, (...) mert láttuk előre, hogy milyen a költségvetés, milyen egyensúlyi problémái vannak, és hogy ezeken az egyensúlyi problémákon túl kell jutni”. „Bizonyos elemei vannak a rendszernek, amit most elfogadunk, mert olyan a helyzet, hogy el kell fogadni, (...) hosszú távon nem tudnak fennmaradni, hosszú távon az egykulcsos adó bevezetése (...) az igazán jó megoldás„. (Kuncze Gábor, MTI, 2006. június 12.)
„Középtávon jó célokat szolgáltak a Medgyessy-kormány 100 napos programjának intézkedései, ugyanakkor be kell látni, hogy sokat költöttünk az elmúlt négy évben, ezért most korrekcióra van szükség”. (Kuncze Gábor, TV2 Mokka, 2006. június 12.)
„Liberális miniszterként megszakad a szívem, ha adóemelésre gondolok, de rövid távon én sem látok más megoldást.„
(Kóka János, Népszabadság, 2006. június 10.)
„Az előttünk álló hónapokban az új Magyarország történelmét írjuk. Meggyőződésem, hogy ez a kormány pozitív értelemben bevonul a magyar történelembe, és 1956 és 1989 után ismét a külföldi újságok címlapjára kerül.” (Kóka János, Népszabadság, 2006. június 10.)
Kocsis Máté: In memoriam Momentum
