Száztízezer remegő gyomrú, mentálisan megviselt köztisztviselőről beszélt lapunknak Fehér József, aki szerint a bejelentett reformcsomag valójában államcsőd-menedzselés, ami mindenképpen furcsa ahhoz képest, hogy nemrég még dübörgő gazdaságról beszélt a kormány. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára szükségesnek tartja tisztázni, hogy a parlamentben vagy az egy nappal később az Országos Érdekegyeztető Tanácsban ismertetett program-e a kormányprogram. Ebben 12500, közigazgatásban dolgozó elbocsátásáról van szó, ám Fehér József közlése szerint ez a szám valójában 14000 fő. További 1900 minisztériumi dolgozóval ugyanis még most csütörtökön közlik, hogy nincs szükség a munkájukra. – Ilyen mértékű elbocsátásra a rendszerváltás óta nem volt példa, amivel egyben tizennégyezer biztos és tisztességes adózót veszít a költségvetés – jelentette ki.
A feleslegessé vált emberek a tapasztalatok alapján ráadásul aligha találnak egykönnyen munkát. Az MKKSZ felmérése szerint a 2003-ban, ugyancsak egyeztetés nélkül elbocsátott közel hétezer köztisztviselő több mint negyven százaléka nem tudott elhelyezkedni egy éven belül, ennyivel is emelve a regisztrált munkanélküliek számát. Huszonöt-huszonnyolc százalékuk nyugellátásba vonult, és mindössze harminckét-harmincöt százalékuk talált munkát, ami viszont sajnos a pályakezdő diplomás-munkanélküliséget erősítette. – Ha a Fidesz a társadalombiztosítási járulék tízszázalékos csökkentésére tett javaslata a kormány szerint nem teremtett volna munkahelyeket, most mitől lesznek új munkahelyek, amikor a vállalkozásokat is terhelik – kérdezte az érdekvédő, utalva arra, hogy száztízezer ember „remegő gyomorral” jár a munkahelyére, Fehér József visszautasította Gyurcsány Ferenc véleményét, miszerint „nem kell félni, nem fog fájni”. Közölte, bár az MKKSZ tárgyalásos úton rendezné a konfliktust, megvannak az eszközök és a forgatókönyvek az esetleges nyomásgyakorlásra.
A Közoktatáspolitikai Tanács teljes munkavállalói oldala, illetve több kisebb közoktatási szakszervezet is közös egyeztetést folytat, milyen formában tiltakozzanak a pedagógusokat érintő megszorítások ellen. A lehetőségek között „minden törvényes eszköz” szerepel. – Az eddig megismert Gyurcsány-csomag több ponton is hátrányosan érinti az oktatásban dolgozókat, amelyeket elfogadhatatlannak tartunk – közölte Kerpen Gábor. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke hangsúlyozta, az egészségügyi hozzájárulás, valamint a munkavállalói járulék emelésével a pedagógusok nettó jövedelme 2,5 százalékkal csökkenne már októbertől. A kormány úgynevezett teljesítménybérezés bevezetésére vonatkozó elképzelését a PDSZ csak akkor támogatja, ha pluszforrásokat is rendel hozzá a kormány. – Kizárólag az alapbér reálértékének megtartásán felüli díjazásról lehet tárgyalni – jelentette ki Kerpen. Elmondta, az ágazati szakszervezetek már múlt héten levélben fordultak az oktatási miniszterhez, kérve, hogy a Közoktatáspolitikai Tanácsban mihamarabb kezdődjenek meg az egyeztetések.
Kubatov Gábor az MLSZ után most a játékvezetőkbe szállt bele
