Minisztériumi elbocsátások már a héten?

A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete úgy tudja, 1900 minisztériumi dolgozót még e héten elbocsátanak, így összesen tizennégyezer főt érint a közigazgatásban tervezett leépítés. A közoktatás területén működő valamennyi szakszervezet eközben közösen egyeztet arról, milyen eszközökkel tiltakozzanak a pedagógusokat érintő megszorítások ellen.

Magyar Nemzet
2006. 06. 12. 22:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Száztízezer remegő gyomrú, mentálisan megviselt köztisztviselőről beszélt lapunknak Fehér József, aki szerint a bejelentett reformcsomag valójában államcsőd-menedzselés, ami mindenképpen furcsa ahhoz képest, hogy nemrég még dübörgő gazdaságról beszélt a kormány. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára szükségesnek tartja tisztázni, hogy a parlamentben vagy az egy nappal később az Országos Érdekegyeztető Tanácsban ismertetett program-e a kormányprogram. Ebben 12500, közigazgatásban dolgozó elbocsátásáról van szó, ám Fehér József közlése szerint ez a szám valójában 14000 fő. További 1900 minisztériumi dolgozóval ugyanis még most csütörtökön közlik, hogy nincs szükség a munkájukra. – Ilyen mértékű elbocsátásra a rendszerváltás óta nem volt példa, amivel egyben tizennégyezer biztos és tisztességes adózót veszít a költségvetés – jelentette ki.

A feleslegessé vált emberek a tapasztalatok alapján ráadásul aligha találnak egykönnyen munkát. Az MKKSZ felmérése szerint a 2003-ban, ugyancsak egyeztetés nélkül elbocsátott közel hétezer köztisztviselő több mint negyven százaléka nem tudott elhelyezkedni egy éven belül, ennyivel is emelve a regisztrált munkanélküliek számát. Huszonöt-huszonnyolc százalékuk nyugellátásba vonult, és mindössze harminckét-harmincöt százalékuk talált munkát, ami viszont sajnos a pályakezdő diplomás-munkanélküliséget erősítette. – Ha a Fidesz a társadalombiztosítási járulék tízszázalékos csökkentésére tett javaslata a kormány szerint nem teremtett volna munkahelyeket, most mitől lesznek új munkahelyek, amikor a vállalkozásokat is terhelik – kérdezte az érdekvédő, utalva arra, hogy száztízezer ember „remegő gyomorral” jár a munkahelyére, Fehér József visszautasította Gyurcsány Ferenc véleményét, miszerint „nem kell félni, nem fog fájni”. Közölte, bár az MKKSZ tárgyalásos úton rendezné a konfliktust, megvannak az eszközök és a forgatókönyvek az esetleges nyomásgyakorlásra.

A Közoktatáspolitikai Tanács teljes munkavállalói oldala, illetve több kisebb közoktatási szakszervezet is közös egyeztetést folytat, milyen formában tiltakozzanak a pedagógusokat érintő megszorítások ellen. A lehetőségek között „minden törvényes eszköz” szerepel. – Az eddig megismert Gyurcsány-csomag több ponton is hátrányosan érinti az oktatásban dolgozókat, amelyeket elfogadhatatlannak tartunk – közölte Kerpen Gábor. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) elnöke hangsúlyozta, az egészségügyi hozzájárulás, valamint a munkavállalói járulék emelésével a pedagógusok nettó jövedelme 2,5 százalékkal csökkenne már októbertől. A kormány úgynevezett teljesítménybérezés bevezetésére vonatkozó elképzelését a PDSZ csak akkor támogatja, ha pluszforrásokat is rendel hozzá a kormány. – Kizárólag az alapbér reálértékének megtartásán felüli díjazásról lehet tárgyalni – jelentette ki Kerpen. Elmondta, az ágazati szakszervezetek már múlt héten levélben fordultak az oktatási miniszterhez, kérve, hogy a Közoktatáspolitikai Tanácsban mihamarabb kezdődjenek meg az egyeztetések.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.